Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware'e Özel Snapshot Alınmasını Önleyebilir Miyim?  

  RSS
Oktay BOZDEMİR
(@OktayBOZDEMiR)
Üye

Arakdaşlar işyerine ait VM var. Bu VM'in snapshot'ının alınmasını istemiyoruz. Acaba bunu bir şekilde engelleyebilir miyiz? Veya belirli bir tarihten sonra yada belirli bir işlemden sonra VM'in açılmamasını sağlayabilir miyiz?

Alıntı
Gönderildi : 10/11/2011 15:03
Burak Vardar
(@burakvardar)
Üye

Snapshot alınmasını kullanıcı bazlı engelleyebilirsiniz... Tabi yetkili kişiler yine alabilirler... Siz ne amaçlı bunu istiyorsunuz?

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/11/2011 23:19
Oktay BOZDEMİR
(@OktayBOZDEMiR)
Üye

VM'i bir müşteriye verecez. Bu müşterinin belirli bir tarihten sonra bu VM'i kullanmasını istemiyoruz. Fakat sanırım bunun pek bir yolu görünmüyor. En azından snapshot alınmasını nasıl engelleyebiliriz. Müşteri VM'i açmadan önce snapshot'ını alıp, istediği zaman sıfırdan eğitim VM'ini kullanmasını istemiyoruz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/11/2011 11:46
Burak Vardar
(@burakvardar)
Üye

Tekrar merhaba,

İstediğiniz kısıtlandırmayı şöyle yapabilirsiniz;
Öncelikle kısıtlamak istediğiniz kullanıcı için vcenterda bir user oluşturun, ardından bu usera permissions tabından gerekli yetkileri ( mesela read only) verirseniz istediğiniz kısıtlandırmayı uygulayabilirsiniz...

Dikkat edeceğiniz husus nereye ne yetki tanımlaması yapmanızdır. Eğer bir virtual machine için yetkilendirme yapacaksanız o vm seçin...

Selamlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 13/11/2011 18:14
Paylaş: