Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VHD network boot

adilaltun
(@adilaltun)
Üye

Merhaba;


Konuyu yanlış yere açtığımı düşünerek tekrar burayada açtım. diğer forumdan cevap gelmedi. Windows 7'nin VHD üzerinden boot edebilmesi ile ilgili şirket içerisinde çalışmalar yapmaya başladım. Nerelerde kullanabileceğimi araştırırken kullanacağım alanları belirledim. Bu alanlardan bir taneside şirket içerisinde Network Üzerinden VHDlerin boot edebilmesi konusunda bir fikrim oluştu. üst düzey yöneticilerin "eve gittiğimde notebooğumda şunu yapmak istiyorum bunu yapmak istiyorum" gibi istekleri oluyor. Sayı olarak gerçekten 10larla ifade edebilecek kadar fazlalar. 🙂 benimde aklıma network üzerinden VHD bootu kullanmak geldi. kullanıcıların şirket içerisinde iken bir server üzerinde tutacağım VHD üzerinden boot etmelerini sağlayabilirsem hem yedeklerini almış olucam hemde kullanıcının evinde localde çalışan işletim sistemlerini kullandırarak istedikleri gibi çalışmalarını sağlıyabileceğim. Bu konuda başta Serhat hocamdan ve diğer arkadaşlarımdan yardımlarını esirgememelerini rica ediyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 17/10/2011 11:37

Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

http://blogs.technet.com/b/deploymentguys/archive/2009/03/06/boot-from-vhd-and-wds.aspx

 

burda istedigine benzer birsey anlatılmış , umarım işine yarar 

kolay gelsin 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2011 13:21

Tolga Anıt
(@tolgaanit)
Üye

citrix ve vmware in desktop sanallaştırma ürünlerinin offline olarak çalışma imkanı var. bu ürünleride incelersen belki yapmak istediğin işi daha kolay şekilde yapabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/10/2011 16:34

Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Selam,


Network share'de duran VHD'ler ile fiziksel bir notebook'u boot etme şansın malesef yok. Bu sadece VHD için değil network share üzerinde duran tüm sanal disk formatları için geçerli. Ama örneğin bir Hyper-V sunucusu, network üzerinde duran bir VHD'yi kullanarak VM boot edebilir. Bu farklı bir senaryo.


Peki sen ne yapabilirsin?


Örneğin birkaç değişik işletim sistemi imajını barındıran VHD'leri local disklere koyarak, herhangi bir ek sanallaştırma yazılımı da kullanmadan, Windows 7 'li bir notebook'u fiziksel olarak bu VHD'lerden boot edebilirsin. Buna boot from VHD diyoruz.


Yine Windows 7 ile gelen yeni Virtual PC üzerinde VHD'leri başlatabilir, hatta ön yüzde başlatmadan direkt sanal işletim sistemi içindeki uygulamaları asıl işletim sisteminin ön yüzüne taşıyabilirsin. VHD'ler yine local disklerde duruyor olmalı.


Veya bir VDI çözümü kullanabilirsin. VHD'ler veri merkezinde sanallaştırma sunucuların üzerinde tutulur, bir RDS host kullanıcılarını bu VHD'lere eriştirir ve kullanıcılar kendilerine özel işletim sistemlerini yönetebilirler. Evden bağlanmak için de internet üzerinden RDS'lere eriştirebilirsin. Bu yöntem çok daha pratik olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 19/10/2011 00:02

Paylaş: