Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware ESXi Sanal Sunucu Kopyalama Hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
3,723 Görüntüleme
(@BarisCetin)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Araştırma yapmama rağmen sağlıklı bir bilgi bulamadığım bir sorum vardı. Her seferinde aynı özelliklerde sanal sunucu kurup tekrardan ayarlarını yapmak çok vaktimi alıyor. Bunun için hazır kurduğum bir sistemi kopyalama şansım varmı esxi üzerinde.

Örnek vermem gerekirse; Windows sanal sunucu kuruyorum. İsmini A veriyorum. Optimize vs tüm işlemleri yapıyorum. Yapmak istediğim bunu B olarak aynı disk içerisine kopyalamak.(Farklı Kaydet olayı.) 

Bu işlemi yapar isem en baştan kur, güncelle, ayarla vs uğraşmak yerine sadece IP vs kısımlarını ayarlayıp hazırlanma süresini minimuma indirmiş olurum.

Yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar kalırım.

Saygılarımla

Barış Çetin

Gönderildi : 10/10/2011 11:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

Bu bahsettiğiniz makinalarda windows işletim sistemlerimi kullanıyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/10/2011 11:56

(@BarisCetin)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu bahsettiğiniz makinalarda windows işletim sistemlerimi kullanıyorsunuz?

Merhaba;

Windowsu örnek verdim. Linux / Windows karışık kullanılmakta. Şuanda 2 Linux / 6 Windows var. Bunlardan 4 tanesi 2003 2 tanesi 2008 sürümü.

Gönderildi : 10/10/2011 12:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Domain ortamında işlem yapmayacaksanız windows makinalarda farklı computername kullanmak kaydı ile kopyalayarak kullanabilirsiniz.Domain ortamında olacak ise sid sorunu yaşamamak için sysprepli kurulum yapmanız lazım.Bunun içinde http://www.hakanuzuner.com/index.php/sysprep-windows-server-2008-r2-sysprep.html   xp 2003 için ise buradan bakabilirsiniz. Linux tarafında işlem nasıl olur bilemiyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/10/2011 12:21

(@BarisCetin)
Active Member
Konu başlatıcı

Domain ortamında işlem yapmayacaksanız windows makinalarda farklı computername kullanmak kaydı ile kopyalayarak kullanabilirsiniz.Domain ortamında olacak ise sid sorunu yaşamamak için sysprepli kurulum yapmanız lazım.Bunun içinde http://www.hakanuzuner.com/index.php/sysprep-windows-server-2008-r2-sysprep.html   xp 2003 için ise buradan bakabilirsiniz. Linux tarafında işlem nasıl olur bilemiyorum.

Merhaba;

Sanırım yanlış anlaşıldım. Benim demek istediğim Esxi üzerinden bu işlemi nasıl yapabileceğim idi. Daha önce VMWare Workstation üzerinde snapshot almadığımda kopyalayıp farklı isimde çalıştırabiliyordum. Buna benzer birşey sormuştum ben yapılabilir mi diye. 

Gönderildi : 10/10/2011 20:43

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar

Esxi üzerinde bu işlem için sanal sunucuyu kapatıyorsunuz ve sanal sunucunun kurulu olduğu datastore üzerinde browse datastore diyorsunuz. Sanal sunucunun kurulu olduğu klasör üzerinde kopyala yapıştır diyorsunuz. Kopyalama bittikten sonra klasör içerisine girerek add inventory komutu ile var olan sunucunuzu kopyalamış oluyorsunuz. Bundan sonrası için Rıza Beyin önerdiği Sysprep yöntemini mutlaka kullanmalısınız.

Burada da nasıl yapıldığına dair  bir video buldum

http://www.youtube.com/watch?v=Bu0XLOA07yU  

saygılarımla 

Gönderildi : 10/10/2011 21:35

Paylaş: