Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXi 4.1 Snapshot - Acronis İkilisi Sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
372 Görüntüleme
(@sertacsirma)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Önce sistemi özetleyeyim:

1 adet Dell fiziksel sunucu.
ESXi 4.1 lisanslı.
Üstünde 4 adet sanal sunucu hepsi 2008R2 x64.
Acronis Backup and Recovery Virtual Edition.

Bayağıdır
olmuyordu ama şöyle bir sorun yine baş gösterdi. Sabah geldiğimde sanal
makinelerden birini kapanmış buldum. Baktığımda sanal makinenin
snapshot yaratmaya çalıştığını diskte yer kalmadığı için işlemin yarım
kaldığını ve dolayısıyla sunucunun suspend gibi bir durumda kaldığını
görüyorum. Snapshot'u silince makine kendine geliyor. Benim bildiğim
kadarıyla makineler kendi kendilerine snapshot almıyorlar. Ya da
alabiliyorlar mı?

Acronis istenirse backup
esnasında makineye snapshot aldırtabiliyor ama ben alma diye
işaretledim. Bunu acronis support ile de konuştum sabah. Onlar da
vmware'den olabileceğini söylediler (avrupalı da olsa destek işi hep
aynı mantıkla yani sorunu ötekinin üstüne atmakla yürüyor :)). 

Vmware'den ticket açıp sorayım dedim. Sitesine lisans almış olduğum mailim ile login oluyorum "you logged as undefined" diyor. Support ticket'i açacağım bu seferde
profil güncelleme sayfasına yönlendiriyor güncelle profilini diyor ama
profili güncelleyip kaydetmeme rağmen yine aynı sayfaya geri dönüyorum
her seferimde. Bir kısır döngü içindeyiz anlayacağınız.

Tecrübeli
arkadaşlardan ricam şu kendi kendine snapshot yaratma olayı için nereye
bakabiliriz bir yol gösteriniz... Ayrıca benim gibi lisanslı esxi
kullanan varsa vmware sitesinde böyle bir problem yaşayan oldu mu daha
önce?

Gönderildi : 27/09/2011 17:31

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Selamlar,

Acronis'in ilgili ürünü ilk çıktığı zamanlarda da benzer sorunlar yapıyordu. Demek ki hala çözememişler. Aldığı snapshotları silemiyor çünkü kendi agent sanal makinasına bağlıyor snapshot'ı alınmış diskleri. Ancak işi bitince eklediği diskleri agent makinadan kaldırmıyor. Hem Acronis'in hem de Agent VM'in son versiyon olduğuna ve sitesinden varsa yamalarını yüklediğinize emin olun derim. Bu arada dediğim sorun versiyon 10'da vardı. Sonradan agentless backup çıkardılar sanırım ama test edemedim.

Erkal Aslankara
www.aslankara.com

Gönderildi : 28/09/2011 01:19

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Acronis'in ilgili ürünü ilk çıktığı zamanlarda da benzer sorunlar yapıyordu. Demek ki hala çözememişler. Aldığı snapshotları silemiyor çünkü kendi agent sanal makinasına bağlıyor snapshot'ı alınmış diskleri. Ancak işi bitince eklediği diskleri agent makinadan kaldırmıyor. Hem Acronis'in hem de Agent VM'in son versiyon olduğuna ve sitesinden varsa yamalarını yüklediğinize emin olun derim. Bu arada dediğim sorun versiyon 10'da vardı. Sonradan agentless backup çıkardılar sanırım ama test edemedim.

Erkal Aslankara
www.aslankara.com

Acronis 10 var aslında sistemde. 11'e mi yükseltsem hazır upgrade imkanım varken? Ne dersiniz? Aslında sorun başlı başına snapshot alması zaten. Çünkü ben snapshot almadan direkt al backupları diye ayarladım. Galiba benim yaptığım ayarı kabul etmeden snapshot alıp sonra backup'a  yazmaya çalışıyor ama makinenin diskinde yer kalmadığından hem snapshot hem de backup yarım kalıyor gibi anlıyorum ben. Sizin dediklerinizden sonra aklımda böyle bir ışık yandı.

Gönderildi : 28/09/2011 10:05

(@erkalaslankara)
Gönderiler: 278
Illustrious Member

Upgrade şansınız varsa direk üst sürüme geçin derim.

Gönderildi : 28/09/2011 11:26

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hemen yapalım bakalım ne olacak...

Gönderildi : 28/09/2011 17:04

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Erkal hocamın verdiği örneğe bende acı tecrübe ile katılıyorum. 10 sürümünde Domain controler snapshotını backup sonrası silememiş manuel silmek istediğimde ise sürekli consolide helper snapshot şeklinde yeni vmdklar oluşturmaya başlamıştı. Bende Clone işlemi yaparak oluşan snapshotları ancak merge edebilmiştim. Clone lama işlemi sonrası ise eski sunucunu vmdk file larını hala daha silemiyorum.Silmek istediğimde ise dosya kilitli yada kullanımda şeklinde bir uyarı veriyor. eğer bu sorunu aşarsanız paylaşımlarınızı dört gözle bekliyorum.

saygılarımla 

Gönderildi : 28/09/2011 21:33

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yok yok ben snapshotları kolayca silebiliyorum, şükür böyle bir sorun gelmedi başıma. Aslında dediğim gibi bunun acronis kaynaklı olup olmadığından da emin değilim. İki gündür snapshot problemi yok mesela hiçbir makinede.

Gönderildi : 29/09/2011 09:44

(@ozgurkolukisa)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Yok yok ben snapshotları kolayca silebiliyorum, şükür böyle bir sorun gelmedi başıma. Aslında dediğim gibi bunun acronis kaynaklı olup olmadığından da emin değilim. İki gündür snapshot problemi yok mesela hiçbir makinede.

Eğer böyle bir problem olursa sakın makinaya storage vmotion yapmayın, elinizde kalır mazallah 🙂

Gönderildi : 30/09/2011 17:24

(@sertacsirma)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Zaten tek bir sunucu olduğundan o konuda derdim yok 🙂 Acronis lisanslarını bugün upgrade ettim v11'e... Kurulumda yine bir arıza çıkarttı lisans server meselesinde ama çözdük acronis supportla 🙂 Artık VSS kullanmadan da imaj alabiliyor Acronis. Deneyeceğiz bakalım.

Gönderildi : 30/09/2011 23:56

Paylaş: