Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Geo veya MultiSite Cluster Hyper-V

15 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@metetolun)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

disaster recovery amaçlı Geo veya MultiSite Cluster Hyper-V çözüm yapmak istiyorum. 2 tane sunucu 2 tane SAN aldığımda normal tek siteda cluster Hyperv kurmaktan farklı olarak 2 SAN arası Datanın replikasyonu ve Cluster Managerin bunu algılama konularını tam çözümleyemedim. Diğer sorunda tek sitede bulunan DC ile erişim kesileceğinden nasıl bir çözüm uygulamalıyım ?DC leri de mi HyperV çalıştırmalıyım?

Gönderildi : 22/09/2011 15:41

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

merhaba,

iki çözüm önerebilirim

Birincisi geocluster için netapp storage kullanabilirsin. Netapp la beraber satın alınan snap mirror  ve snap manager for hyper-v lisansıyla ana site da aldığın snapshotlar disaster site ına replike olur. herhangi bir disaster durumunda disaster site dan hyper-v Sunucunu ayağa kaldırabilirsin. Bu çözüm SAN bağımlı çözümdür. DC lerinide hyper v altına alırsan onlarsa replike olacağı için disaster durumunda ayağa kaldırabilirsin.

ikinci olarak Veeam Backup&replication yazılımını kullanabilirsin. Vmware ortamında sanal makinelerin yedekleri diğer site a replike olmaktadır. herhangi bir disaster durumunda da çok çabuk şekilde ayağa kaldırabilirsin. Bu ürünün şu anda Hyper-v desteği yoktur. Fakat 1-2 ay sonra versiyon 6 ile bu destek gelecektir. Vsphere  ortamında yapılan tüm işler  Hyper-V ortamında da yapılabilecektir.

Gönderildi : 22/09/2011 16:09

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

güzel bilgiler çok teşekkürler. ESX kullandığım zaman sorun yok. veeam istediğim senaryoyu yapabiliyorum. Ama hyperV kullandığım da nasıl bir çözüm bulabilirim tam emin değilim. SAN olarak EMC VNXe serisi kullanmak istiyorum Remote replikasyon var ama uzak lokasyonu manuel ayağa kaldırmak gerekiyor. Tam bir otomasyon için MsCluster hizmeti içine yüklenen Double Take ve SteelEye DataKeeper cluster ediition ürünlerini buldum. Cluster HyperV yapınca bu sefer DC durumu soru işareti oluyor. her siteye 1 tane DC mi kurmalıyım.ADC yi manuel yine roleri üstüne almam gerekecek. Birde iki farklı ip bloğu değil 2 ye bölünmüş tek ip bloğu kullanmam lazım değil mi?

Gönderildi : 22/09/2011 17:34

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

disaster senaryoları firmanın bu işe ne kadar bütçe ayıracağına göre farklı farklı şekilleniyor.  daha ucuz ama manuel bir sistem istersen Veeam 'ın 6. versiyonunu bekliyebilirsin. vmware'de yapabildiğin her şeyi hyper-v ile de  yapılabilecek.

Hyper-V ile tam bir otomasyon istersen 3. party yazılım kullanman gerekecek. dediğin gibi Double take bu iş için kağıt üstünde uygun gözüküyor. bu ürünü hiç çalışır vaziyette test etme imkanım olmadı. bu sebeple yorum yapamıyorum. DC olayını ADC ile çözebilirsin. herhangi bir sıkıntı olmaz.

bütçeyle ilgili bir sıkıntı yoksa vmware vsphere ortamı ile sanallaştırmanı tavsiye ederim. otomasyon için ise SRM 5.0'ı kullanabilirsin. bir önceki SRM versiyonunda storage bazlı replikasyon şartı vardı. bu şart ortadan kalktı. herhangi 2 storage kullanıp sanal makineleri replikasyon yapabilirsin. disaster durumunda da diğer site dan otomatik ayağa kalkar.

Firewallarda gerekli portlara izin vererek 2 farklı blok ip kullanabilirsin.  bu iki bloğun birbirini pinglemesi gerekiyor.

Disaster senaryolarından hangsi seçersen seç mutlaka en ince ayrıntısına kadar testlerini yapmanı tavsiye ederim. tüm disaster olabilecek durumları denemelisin

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/09/2011 13:00

(@hakanyuksel)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Merhabalar,

EMC Storage kullanıyorsanız Cluster nodelar üzerinde GeoCluster yapmanıza imkan verecek Solution Enabler ve Cluster Enabler yazilimlarini kurmalisiniz, Bu yazilim Cluster içersisinde ayrı bir resource olarak konumlanarak disklerin durumlarını izlemeye başlayacak block level replike olan storagelerinizde herhangi bir sıkıntı olması durumunda sistem kendisini diğer site üzerinde ayağa kaldırabilecektir.

Konu ile ilgili  http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/07/19/geo-cluster-emc-ile-geocluster-senaryosu.aspx  fikir verebilir.

Saygılarımla,

Hakan YÜKSEL

Gönderildi : 23/09/2011 13:12

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Cluster Enabler 3.0 i inceledim. Ürün gerçekten istediklerimi yapıyor. Fakat EMC'nin sadece üst seviye ürünlerinde çalışyormuş.sanırım Symmetrix serisinde ben biraz daha alt bir model kullanacağım. Bütçem VNXe serisine yetiyor. Ip olayına tam çözümleyemedim. Bir çeşit kendi private Cloud sistemimi oluşturmak istiyorum.iki nokta arası bağlatıda iki noktada da aynı ip bloğunu kullanmak için ne yapmalıyım.Sanırım en güzel manuel ayağa kalkacak bir hyperv çözümü olacak. Symantec System recovery ve veeam kullanabilirim.

Gönderildi : 23/09/2011 20:49

(@hakanyuksel)
Trusted Member

EMC tarafında bu ürünler için bir çözüm olup olmadiğini sorgulayabilirsin,  ihtiyaca binaen yazilmiş scriptler olabiliyor ve müsterileri ile paylaşabiliyorlar.  Yada biraz daha bekleyip 🙂 Windows 8 ile HyperV Replika'yı deneyebilirsin.

Gönderildi : 23/09/2011 22:38

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tolga ve Hakan bey yorum ve bilgiler için çok teşekkürler. Sanırım şu an için hyper-v ile cluster kurmadan manuel sistemi ayağa kaldıracak bir çözüm uygulayacağım. Symantec System Recovery 2011 ile offsite image based backup kullanacağım.ilk imagedan sonra değişen blockları replike ediyormuş. Ftp ye de atabiliyor.Host Serverı workgroup bırakıp, guest üzerine Active D. - FileServer - ERP - Exchange vs. guest makinalar kuracağım. Uzak lokasyonda imagedan geri dönmek biraz zaman alacak.( bugün için 3 TB data var ) Sistem ayağa kalktıktan sonra kullanıcılar nasıl ulaşacak ? Sanırım Firewall üzerindeki SSL VPN ile bağlanmalarını sağlayacağım.( Senaryoya göre merkez ofis yok oldu )

Gönderildi : 24/09/2011 02:24

(@hakanyuksel)
Trusted Member

Son olarak  DPM ürününü incelemenizi öneririm, HyperV üzerindeki Guestlerin bakcuplarını alır bunu offsite alandaki DPM sunucusuna replike eder ve daha hızlı pratik bir şekilde ayağa kaldırabilirsiniz.  Diğerlerine oranla düşük maliyetli, ileride HyperV cluster kullanmanız durumunda Cluster Shared Volume desteği olan ve replikasyonuda içeren bir çözüm olabilir.

Bu denemeleri yaptiktan sonra paylaşımlarınızı bekleriz.

İyi Çalışmalar,

Gönderildi : 24/09/2011 02:38

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet DPM 2010 CSV desteği olması güzel bir şey. Senaryo nasıl olmalı uzak lokasyona DPM server kurup, DPM Servera iscsi ile bağlo olan NAS'a backup alacağım. Sonra nasıl geri döneceğiz. Cluster olduğu için DC de gerekecek değil mi?

Gönderildi : 24/09/2011 21:27

(@hakanyuksel)
Trusted Member

Her iki site üzerinde DPM server bulundurup alınan backup datanın diğer site üzreindeki DPM sunucusuna replicesi bu backup datanında Opalis yada scriptler vasıtsı ile otomatik dönülmesine yönelik aksiyonlar mevcut. DPM ile konuştuğumuz senaryoyu denemediğim için Operation Guide incelemeni tavsiye ederim. DC tarafında dediğin gibi DC gerekli olacaktır.

DPM 2010 Operations guide
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=58ed28c3-252a-452b-b6e1-992bd56cede0

Saygılarımia,

Gönderildi : 26/09/2011 13:25

(@hakanyuksel)
Trusted Member

Her iki site üzerinde DPM server bulundurup alınan backup datanın diğer site üzreindeki DPM sunucusuna replicesi bu backup datanında Opalis yada scriptler vasıtsı ile otomatik dönülmesine yönelik aksiyonlar mevcut. DPM ile konuştuğumuz senaryoyu denemediğim için Operation Guide incelemeni tavsiye ederim. DC tarafında dediğin gibi DC gerekli olacaktır.

DPM 2010 Operations guide
http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?displaylang=en&FamilyID=58ed28c3-252a-452b-b6e1-992bd56cede0

Saygılarımla,

Gönderildi : 26/09/2011 13:26

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu da güzelmiş. Ama hala ben ne yapacağıma karar veremedim. Merkez ofiste CluterHyperV yapıp dataları dışarı atacağım bir çözüm mü yoksa Workgroup bir makina üzerinde tüm makinaları sanal olarak çalıştırıp, offsite backup mı yapsam ? HyperV Cluster ile merkez ofisi kendi içinde de durmayacak bir hale dönüştürmüş olacağım. Diğer türlü herhangi bir server arızasında sistem duracak.

Gönderildi : 26/09/2011 15:26

(@hakanyuksel)
Trusted Member

Tasarın sizin ihtiyaç, beklenti, maliyet durumunuza göre değişebilir ama sizin için uygun olan çözüm bana göre ;

Ortama 1 adet fiziksel DC, İş sürekliliği için HyperV Cluster ve bu clusterlar üzerinde bir adet guestin additional DC olarak yapılandırılması, 1 adet HyperV backup alınacak DPM sunucusu ve bunların disaster site tarafındaki karşılıkları.

Bundan sonrası operasyonel faaliyeler..

Gönderildi : 26/09/2011 15:36

(@metetolun)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar Cluster kullanmadan EMC'de linkteki çözüm varmış. Ondan faydalanacağım. http://www.emc.com/replication/recoverpoint/recoverpoint.htm

Gönderildi : 10/10/2011 16:07

Paylaş: