Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

nas üzerinde fail over yapmak.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
382 Görüntüleme
(@ahmetsagir)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

2 adet ibm server üzerine kurulu Windows 2008 Ent. hyper-v server olarak kullanmak ve fail over yapmak istiyorum fakat sanal makina sayım 12

Sanal makinaların dosyaları QNAP NAS üzerinde. Qnap'ın üzerinde oluşturulan bir lun'u tek serverda çalıştırma gibi bir şartı var. Peki failover yapacak olsam bir lun'a koyduğum sanal dosyalarını bir sorun anında 2. server'a nasıl görecekte aktif olarak çalışmaya başlayacak.

2008 Ent. üzerinde ki hyper-v 12 sanalın da aynı anda çalışmasını destekler mi? Desteklemez ise hyper-v server bu iş için uygunmudur. Fakat core tabanlı olduğu için yönetim kısmında zorluklar olacaktır. Bunu aşacak gelişmiş yönetim yazılımları mevcutmudur.

Not: Nas üzerinde ki lun birinci serverda bağlı iken ikinci servera da
iscsi üzerinden gösterdiğim de diski önce offline olarak görüyor.
Online yaptığımda ise disk foreign olarak görünüyor. Üzerinde aktif
makinalar çalıştığından daha fazla ileri gitmedim. Foreign'den online'a alsam çalışan sistemlerde bir sorun olurmu?

Gönderildi : 10/08/2011 18:25

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ahmet bey,

Microsoft cluster servisini kurarak kafanızdan geçen projeyi uygulamaya alabilirsiniz. Windows Server 2008 R2 ile cluster servisine eklenti olarak gelen CSV Cluster Shared Volume özelliği bu işlemi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor.

Aynı makina üzerine 12 veya daha fazla sistemi çalıştırmak tamamen donanım kaynaklarınızın yeterliliği ile alakalıdır.

Aşağıdaki posttaki linkler size bu konu hakkında oldukça detaylı bilgi edinmenize yardımcı olacaktır. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/85449.aspx

Saygıalrımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/08/2011 18:44

(@ahmetsagir)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Recep Bey;

Cevabınız için teşekkürler. Konuyu inceleyip uygulamasına geçeceğim. Fakat aynı sistem üzerinde 12 makina çalıştırmaktan kastım (donanım kaynaklarımın yeterli olduğunu varsayarak) lisanslama açısındandı. 2008 Ent. sürümünde 1 fiziksel 4 sanal şeklinde diye biliyorum.ben 1 fiziksel üzerinde 12 sanal çalıştırabilirmiyim.

Gönderildi : 10/08/2011 20:12

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Recep Bey;

Cevabınız için teşekkürler. Konuyu inceleyip uygulamasına geçeceğim. Fakat aynı sistem üzerinde 12 makina çalıştırmaktan kastım (donanım kaynaklarımın yeterli olduğunu varsayarak) lisanslama açısındandı. 2008 Ent. sürümünde 1 fiziksel 4 sanal şeklinde diye biliyorum.ben 1 fiziksel üzerinde 12 sanal çalıştırabilirmiyim.

Hyperv2008R2 kullanın, Data Center sisteminin Core bölümü ve sadece HyperV kısmını içeren bir yapıdadır. Ayrıca direk FailOverCluster yapısı var.

Gönderildi : 10/08/2011 21:25

Paylaş: