Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fizikselden Sanala geçiş işlemleri

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
330 Görüntüleme
(@niyaziaygun)
Gönderiler: 204
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

Fiziksel exchange server 2010 var. sanal ortama komple geçiş yapmak istiyorum. nasıl işlemler uygulamam lazım?. geçişi p2v ile tamam yapılıyor. fakat kulalnıcıların yeni oluşturduğum sanal exchange nasıl görecekler? bu 2008 R2 DC de olabilir. Sormak istediğim geçiş yaptıktan sonra kullanıcılar nasıl sanal serveri tanıyacaklar???

teşeükkkürler

Gönderildi : 25/07/2011 21:19

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Niyazi bey,

kısaca cevap vermek gerekirse sanala taşıdığız server'ın fiziksel olanını fiziksel olarak kapatacaksınız yada network kablosunu çıkarıp network ile ilişkisini keseceksiniz ve artık kullanıcılar artık sanal ortamdaki server'iniz ile iletişime IP adresi üzerinden erişmeye devam edecekler.

Sanal ortama taşınan server IP adresi ile sanal ortama aktarılır.

Exchange Server, Domain Contoller gibi kritik rolleri üzerine barındırın sistemleri fiziksel'den sanal ortam taşımak çok fazla önerilmediğini hatırlatmak isterim.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/07/2011 23:34

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Yapınızı sanal ortama geçirmenizde hiçbir sakınca yoktur, siz fiziksel makinalarınızı convert ettikten sonra fiziksel makinanın erişimini keseceksiniz, sanallaştırma tarafında hangi ürünü kullanacaksınız bilmiyorum ancak risk şudur... Bir host kullancaksanız eğer, yapı riskli olacaktır, yumurtaları tek sepete koymak gibi. Redundancy mutlaka düşünün önemli olan budur. Alt yapı sağlam olduğu takdirde sanallaştırmanın hiçbir dezavantajı yoktur. Yedeklemesi ve yedekten dönmeside oldukça basit ve kısa zaman almaktadır.
Şahsen ben kritik rollerin sanallaştırılması taraftarıyım, tabi uygun bir altyapı var ise... Performans artışı ve güvenlik sağlamaktadır.

Kısaca özetlemek gerekirse ihtiyacınız olan ortak bir depolama alanı  ( SAN )
Min. 2 adet Host.
Hangi platformu isterseniz ilgili ürün ( vmware, hyper-v, xen, redhat)
Selamlar.

Gönderildi : 26/07/2011 02:18

(@niyaziaygun)
Gönderiler: 204
Reputable Member
Konu başlatıcı

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Fiziksel makinedeki bağlantımı kestikten sonra kullanıcılar sanaldaki exchange ya da DC mi nasıl görecekler? yani iletişimi kesince kullanıcılar sanaldaki server in ip'sini otomatik mi görecek? ek olarak exchange için hosting desteği aldığım firmaya da bunu bildirmem gerekecek mi kayıtlar açısından ?

teşekkürler

Gönderildi : 26/07/2011 07:03

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Niyazi bey,

Doğru düşünüyorsunuz sanal ortama taşınan sistemlerin network erişiminde sorun yoksa ve eski sistemleride ortamdan kaldırdıysanız(network kablolarını çıkarmaktan bahsediyorum) isim ve ip çakışması yoksa kullanıcılarınızın sanal ortamdaki sistemlere sorunsuz erişeceklerdir. Hosting firmasına herhangi bir bilgi vermenize gerek yoktur.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2011 10:08

Paylaş: