Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Thin Client Seçimi

17 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,043 Görüntüleme
(@ArbayHACUNOGLU)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hyper-v failover cluster lı remotye fx destekli sunucuda w7 tek kulllanıcılık sistemler ve 2008 r2 li ts kullanıyorum. Şu andaki yapımda sunucuya uzak masaüstü ile bağlandığımda full hd dvd filmi izlerken hiç bir ayar yapmadan mükemmel akıcılıkta izleyebiliyorum. Kendi bilgisayarımdan bir farkı yok. Aynı şekilde aero efektleride tek kelimeyle harika.

Sistemimi thin client yapısına geçirerek bakım ve donanım giderlerini düşürmeyi planlıyorum. ilk başta demo için ncomputing L300 cihazı denedim. performansı oldukça iyi kullanımı kolay ve ufak enerji tasarruflu bir ürün. Fakat filmi takılmadan izlemek için windowsta 40 tane ayar yapmak gerektiriyor. Yapsanda yinede bana görüntü kalitesi yeterli gelmedi. Film izlerken çok sık donmalar mevcut. Ayrıca bu cihaz hyper-v konsolundan remote-fx özelliğini aktif hale getirince uzak masaüstü bağlantısı kuramıyor. Dojop ile görüştük. Remote fx desteği yokmuş ürünün.

Şimdide biraz birim maliyetleri yükselterek unic 7400  thin client aldık. Büyük bir kutusu var. kutu çok ısınıyor. Elektrik tasarrufu konusunda ncomputing 5w bu ürün 60w. Zaten bilgisayar 70 80 w anca. belki 100w. en önemlisi ise full hd yada dvd film izlerken ncomputing cihazından çok çok daha fazla takılmalar yaşatıyor. Aero performansı ise berbat. Dial up ile uzak masaüstünde ne kadar donuyor ise gigabit networktede aero o kadar donuyor diyebilirim.

En son aklıma gelen atom işlemcili laptoplar. Bunlar ile uzak masaüstü yaptığımda gayet başarılı. Film oynatma aero yada 3d cad cam yazılımlarında oldukça iyi. Ama ekstra lisan ihtiyacı doğuracak bu ürünlerde. 

Şöyle hem ucuz hemde kaliteli !!!!!! 🙂 nasıl olacaksa? ne tür yada ne marka thin client tercih etmeliyim yada almalıyım.

Gönderildi : 14/07/2011 14:08

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Maple ın hem thin client ını hemde atom işlemcili pc lerini deneyebilirsiniz. Test için konsinye ürün gönderiyorlar.

http://www.ascombil.com.tr/

Gönderildi : 14/07/2011 14:31

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

BENDE ascombil thinclientlarını kullanıyor 5 yıl gibi bir zamanda sadece bir adaptör bozuldu :))

Gönderildi : 14/07/2011 14:45

(@hakanyuksel)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Teorilerde yazılanlara karşın gerçek hayatta denenmiş güzel test çalışması olmuş,

Paylaşım için teşekkürler.

Gönderildi : 14/07/2011 14:46

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Hem gül hem dikensiz olmasını istemişsiniz 🙂 şimdilik bence zor, ileride belki..

Görüntü dışında dojop bence problemsiz, Ofis internet vs işlemlerini rahatlıkla halledebilirsiniz.

Saygılarımla,

Gönderildi : 14/07/2011 15:18

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

BENDE ascombil thinclientlarını kullanıyor 5 yıl gibi bir zamanda sadece bir adaptör bozuldu :))

UZAKTAN yönetim programı var ücretsiz bu arada.

subnetlerimi ekliyorum taratıyorum ve istediğim clientte değişiklik yapıyorum.

bunlara sadece lpt yazıcı takıp kullandım diğer girişleri felan hiç kullanmadım

Gönderildi : 14/07/2011 16:18

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

UZAKTAN yönetim programı var ücretsiz bu arada.

subnetlerimi ekliyorum taratıyorum ve istediğim clientte değişiklik yapıyorum.

bunlara sadece lpt yazıcı takıp kullandım diğer girişleri felan hiç kullanmadım

5 Yıl garanti veriyorlar. Çok cpu kaynağı istemeyen yerlerde PC leri kullanılabilir. Fan vs. olmadığı için kullanışlı. Masaüstü pc lerde artık gelmeyen paralel ve seri port var, üstelik çift ekran çıkışı ve çift gigabit ethernet var.

Gönderildi : 14/07/2011 17:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Arayış devam ediyor mu bilemiyorum da referans olabilir.

Hocam hem ucuz hem de kaliteli olarak neredeyse çözmeniz mümkün değil diye düşünüyorum. Şöyle ki arayışınız 2D ve
decoding performansının iyi olması buda thinclient konfigürasyonunda seçenekleri belirliyor. Üst konf.
ürünlere yönelme mecburiyeti doğuyor yani Nvidia, ATI on chipset veya Atom platformu (bilinen markalar).
HD çözümleme özellikle bu cihazlar için zirveyi teşkil ediyor. Bahsettiğiniz yapıda Aero performansı bakımından
sıkıntılar yaşama ihtimaliniz var alt yapısı gereği fakat HD/grafik işleme performansını çözebilirsiniz.
Thinclient her türlü Pc'lerden işletme maliyeti olarak düşük sonuç verecektir. Hocam Pc'ler LCD kullanımıyla
100w'ları geçmekte. Atom platformlu bilinen markaların thin ürünleri var diye biliyorum (lenovo, ibm). Diğer
bir seçenek matematik, veri işleme performansı yüksek istenmiyorsa Atom platformu mini media pc'ler düşünülebilir
adaptörlüdürler (Zotac, Lenovo, Acer vs). Bahsettiğiniz şekliyle laptop/nettop kullanımının desktop dan pek
farkı olmadığını düşünüyorum. Özetle GPU'lu thin çözümlerine yönelerek bahsettiğiniz W harcamalarına yaklaşabilirsiniz. Yani ürün elde etme maliyetini biraz daha büyütme.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2011 15:56

(@kubilaykaplan)
Gönderiler: 18
Eminent Member

thin client yok artık microsoft tarafından thin pc var onu dene ...bence maliyet bakımından

Gönderildi : 06/08/2011 20:51

(@Anonim)
Gönderiler: 0

diğer arkadaşlarında dediği gibi hem etli hemde sütlü olsun isterseniz sizin rotanız PC ye doğru gider.Remote fx biliyorsunuzki microsoftun RDP deki yetersizligi nedeniyle çıktı(citrix in HDX ini düşünürseniz).Ncomputing ise sizi kendine ait UXP protokolü sayesinde bir bilgisayarmış gibi davranan masa üstü sanallaştırma teknolojisi sunuyor(inanılmaz fiyatlar 100$-215$).Sanırım Remote FX e çok odaklandığınız için Ncomputing tarafındaki video performansı kısımı sizin için yetersiz geldi(öyle olması da normal ana makinaya remote FX için ekran kartı takmanız lazım eğer thin client kullanmak isterseniz remote fx ready cihaz bulmanız lazım vs vs) onu  yerine adamlar işi basitleştirmiş:

http://www.dojop.com/files/download/L300videoperformans.flv   tek PC de 8 HD video

eğer video editing ve view uygulamalarını ağırlıklı olarak kullanıyorsanız remote fx le devam edin ama grafik tasarım bölümleriniz varsa Adesk,solidworks,catia,Adobe ürünlerini kullanmak isterseniz yada ofis uygulamarınız varsa  Ncomputing L300 ler ve sağlıklı bir anamakina ile istediğiniz sonuçlara rahatlıkla ulaşırsınız.

içerisinde işlemci ram,işletim sistemi yok ama cihaz gerçekten başarılı kendine ait UXP protokolü ile tek serverda yüzlerce kullanıcıyı aynı anda donanım bakım maliyetleriyle uğraşmadan kullandırabilirsiniz..Eğer elinizden tornavidanın düşmesini istiyorsanız, akıllı yazılımlar ,güçlü serverlar ve bu aptal cihazlarla rahatlıkla sağlıklı bir yapı oluşturabilirsiniz..

her hangi bir thin client ile RDP den video izlemeyi deneyin Ncomputing L300 le farkı ortaya çıkacaktır.

http://www.dojop.com/FILES/download/performanskarsilastirma.flv

Gönderildi : 09/08/2011 12:55

(@CemOral)
Gönderiler: 14
Eminent Member

ncomputing alacak kişilerin alım yapmadan önce mutlaka 8 adet demo isteyerek tek pc üzerinde 8 HD video izleme olayını test etmelerini tavsiye ederim...

Gönderildi : 10/11/2011 21:08

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Olmuyormu diyorsun 🙂 Sanki cevabindan boyle birsey cikardim.

Gönderildi : 11/11/2011 16:30

(@Anonim)

tavsiyen için teşekkürler,

yapılmışı burada:

http://www.dojop.com/files/download/L300videoperformans.flv 

Gönderildi : 12/11/2011 13:12

(@Anonim)

Ncomputing artık Citrix in startejik partneri yakında HDX ready ncomputing cihazlarını görebilirsiniz..

http://www.youtube.com/watch?v=t64T9Vd892Y

Gönderildi : 12/11/2011 13:27

(@Anonim)

8 Ncomputing L300 basit bir PC uzerinde nasıl HD boyutlarında movie izlettirir?

Cevabı  videoda:   http://www.dojop.com/files/download/L300videoperformans.flv

Gönderildi : 12/11/2011 19:25

(@CemOral)
Eminent Member

Olmuyormu diyorsun 🙂 Sanki cevabindan boyle birsey cikardim.

her ne kadar videolarında 8 hd film oynatsalarda uygulamada malesef sıkıntılı...yukarıda konuyu açan arkadaşta yazmış zaten.

(8 adet demo alıp test edin oluyorsa alıma gidin derim. 

Gönderildi : 21/11/2011 20:28

(@CemOral)
Eminent Member

(öyle olması da normal ana makinaya remote FX için ekran kartı takmanız lazım eğer thin client kullanmak isterseniz remote fx ready cihaz bulmanız lazım vs vs) onu  yerine adamlar işi basitleştirmiş:

vs vs olarak düşünmeyin.çünkü ncomputing cihazlarında da bir sürü ayar yapmanız gerekiyor.

Remote fx için yapılan ayarlar zaten çok basit büyütülecek bir durum değil. 

Gönderildi : 21/11/2011 20:32

Paylaş: