Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Performance Show – Episode II

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
421 Görüntüleme
(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Geçtiğimiz ay aynı Hyper-V Host üzerinde çalışan 70 Virtual
Machine
için toplu start/shutdown aksiyonları ve Hyper-V’nin bu sürece
nasıl yanıt verdiği ile ilgili bir video yayımlamıştım. Eğer ilk bölümü
izlemediyseniz videoyu şurdan izleyebilirlersiniz:

İlk bölüm sanallaştırma meraklıları tarafından çok beğenilince devamını
çekelim dedik 🙂 ve çıtayı da biraz yükselttik. Bu sefer aynı Hyper-V Host
üzerinde tam 110 Virtual Machine start/shutdown ediyoruz.

Detaylar ve video: http://www.serhatakinci.com/index.php/hyper-v-performance-show-episode2.html

Gönderildi : 08/06/2011 19:28

(@mehmetparlakyigit)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Hocam zihnine sağlık hani insan motor yada araba tutkunu olurya bu da öğle birşey herhalde yakından takip ediyorum Sehat hocam başarılarınızın devamını diliyorum saygılarımla

Gönderildi : 09/06/2011 11:46

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Yapilan bu islemi ayni disk yapisinda ve ayni disklerle FC san da degilde  local disk uzerinde yapsaydiniz, acaba vmlerde bir   performans kaybi yasarmiydiniz?

Gönderildi : 15/06/2011 17:33

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member
Konu başlatıcı

Yapilan bu islemi ayni disk yapisinda ve ayni disklerle FC san da degilde  local disk uzerinde yapsaydiniz, acaba vmlerde bir   performans kaybi yasarmiydiniz?

Disk i/o performansı önemli. Bu konu controller card'lara (mesela local'de de birden fazla kullanabilirsiniz), disk ve controller card cahce size'lara, disk hızlarına, tipine ve raid durumuna göre değişebilir ama local disk grupları ile paralel disk erişimlerinde bir FC SAN performansı yakalamak pek mümkün değil.

Benim senaryoda VM'lerin bulunduğu diskler sağlam i/o yapabiliyor: http://www.serhatakinci.com/index.php/windows-server-2008-r2-disk-io.html

Gönderildi : 15/06/2011 20:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Serhat bey aslında ne zamandır soracağım da olayın anlamlılığı konusunda ikilemde kaldığım için fırsat yaratma konusunda yeterli ilgiyi gösteremedim.

İzmir sunumunuz sırasında yine tüm VM'leri seçip start komutu göndermiştiniz ancak içlerinden bazıları başlamamıştı; yani komutu yakalayamamıştı. Yanındaki açıklama kısmında da "sistem kaynaklarının çalıştırmaya yetmeyişi" gibi herhangi bir uyarı da görememiştim.

Ha bunu öğrenmek ya da bilmek kime ne getirir bilemiyorum ama;

Böyle bir komut alamamanın nedeni ne olabilir?

Bu VM sayısının fazlalığı ile mi ilgilidir? Eğer öyleyse burada "FAZLA" kelimesinin tanımlamaya neden olmasına neden olan kriter nedir ve bu kriterlerimiz herhangi bir sunucuda çok çok daha alt seviyede ise sabahları save state'ten ya da shutdown state'ten kendi kendine "uyanan" sanal PC'ler de bir sabah açılmamış olabilir mi?

Eğer fazlalıkla ilgisi yoksa "komut alamamış olabilir" düşüncesiyle biz her "zamanlanmış başlangıç" aşamasından sonra makineleri gözden mi geçirmeliyiz?

VMware tarafında da böyle birşey yaşanabilir mi?

Gönderildi : 21/06/2011 14:22

Paylaş: