Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Masaüstü sanallaştırma yardımı

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@ArbayHACUNOGLU)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Şirketim bünyesinde 3 node clusterdan oluşan i7 950 işlemcili 24 gb ramli ve quadro 4000 ekran kartlı hyper-v sunucular var. 40-50 kadarda client var. bunların çok azı şirket dışında. vpn ile merkeze bağlanıyorlar. Bu sistemde 3 node üzerinde remote fx destekli hyper-v sunucular mevcut. Ben clientleri intel atom işlemcili basit laptoplar ile değiştirmek istiyorum. Şirketimizde Open lisans ile kiralama kullanıyoruz. 

Bu sistemde her kullanıcıya sanal bir bilgisayarı bağlayarak tüm işlemlerini windows 7 üzerinden sanal bir makine üzerinde yapmasını istiyorum. sürekli client yatırımı yapmak istemiyorum. Ayrıca client donanım yada yazılım sorunları ile de uğraşmak istemiyorum. Bir kullanıcıda bir sorun yaşandığında yeni bir laptop verip gönderebileceğim bir sistem olmalı.

İncelediğim sistemler VDI (Virtual Desktop Insfracture) ve Enterprise Desktop Virtualization (MED-V). Ama hangisini ve nasıl yapacağım hakkında çok fazla bir bilgim yok. Bir üçüncü seçenekte TS. Ama bu sistemde W7 yerine Windows server tercih etmek zorunda olduğumdan bu sistemi pek istemiyorum. Kullanıcılar dışarıdan vpn ile içeri girip kendi sanal bilgisayarına bağlansın. Mümkünse bunu sadece kendi kullanıcı adı ve şifresini windows açılış ekranından  yapmasını istiyorum. Bilgisayarı açınca mstsc ile değil.

Bu sistem mümkünmüdür? VDI en yakın çözüm gibi görünsede kurulumu hakkında biraz açıklama istiyorum. Hatat mümkünse webcast. Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2011 19:43

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/246847.aspx

Merhaba;

öncelikli olarak soru hakkında yorumumu getireyim " çok derin, ve uzun uzun cevap verilmesi gereken " birkonudur.

son kullanıcı işletim sistemini, Sanal bir platform üzerine (hyperV, Vmware vb...) kurduğunuz zaman ZATEN MASAUSTU Sanallaştırma olmaktadır.

Fakat masa üstü sanallaştırmayla birlikte gelen, yıllar içinde değişmiş, teknolojiye ayak uymuş farklı avantajlar vardır.

Merkezi masa üstü avantajları ile olarak Roaming Profile/folder Redirection ile başlamış olup, zaman içinde, uygulama sanallaştırma, RDP' nin yeni özellikleri ile birlikte tümleşik bir hal kazanmıştır.

Son olarak iyi bir VDI yani merkezi bir masaüstü sistemi kullanılmak istenilirse Tümleşik bir yapı ve çözüm kullanılarak geliştirilmiştir.

Micrrosoft tarafında VDI avantajlarını kazanmak için kurulacak sistemler ve bu sistemlerin birlikte çalışmasıyla birlikte VDI avantajlarından yararlanabiliriz.

• HyperV Host ve içinde barınan sanal w7 OS' ler

• File Server ve Host içinde barınan W7 kullanıcılarının profillerinin yönlendirilmesi.

• ScVMM aracıyla son kullanıcıların VDI ortamı içinde bulunan sanal VM' lere erişimi

• MS APPV yazılımıyla uygulamaların sanallaştırışması ve Sanal OS lere publish edilmesi

• RDH sunucusuyla RemoteAPP programlarının publish edilmesi

özet olarak VDI ortamından tam anlamıyla yararlanmak istenilirse bu sunucu rollerine ve ihtiyaca bağlı olarak diğer sunucu rollerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Yok eğer basit bir giriş yapacaksanız, sizin

Merhaba;

öncelikli olarak soru hakkında yorumumu getireyim " çok derin, ve uzun uzun cevap verilmesi gereken " birkonudur.

son kullanıcı işletim sistemini, Sanal bir platform üzerine (hyperV, Vmware vb...) kurduğunuz zaman ZATEN MASAUSTU Sanallaştırma olmaktadır.

Fakat masa üstü sanallaştırmayla birlikte gelen, yıllar içinde değişmiş, teknolojiye ayak uymuş farklı avantajlar vardır.

Merkezi masa üstü avantajları ile olarak Roaming Profile/folder Redirection ile başlamış olup, zaman içinde, uygulama sanallaştırma, RDP' nin yeni özellikleri ile birlikte tümleşik bir hal kazanmıştır.

Son olarak iyi bir VDI yani merkezi bir masaüstü sistemi kullanılmak istenilirse Tümleşik bir yapı ve çözüm kullanılarak geliştirilmiştir.

Micrrosoft tarafında VDI avantajlarını kazanmak için kurulacak sistemler ve bu sistemlerin birlikte çalışmasıyla birlikte VDI avantajlarından yararlanabiliriz.

• HyperV Host ve içinde barınan sanal w7 OS' ler

• File Server ve Host içinde barınan W7 kullanıcılarının profillerinin yönlendirilmesi.

• ScVMM aracıyla son kullanıcıların VDI ortamı içinde bulunan sanal VM' lere erişimi

• MS APPV yazılımıyla uygulamaların sanallaştırışması ve Sanal OS lere publish edilmesi

• RDH sunucusuyla RemoteAPP programlarının publish edilmesi

özet olarak VDI ortamından tam anlamıyla yararlanmak istenilirse bu sunucu rollerine ve ihtiyaca bağlı olarak diğer sunucu rollerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Yok eğer basit bir giriş yapacaksanız, sizin dediğiniz gibi w7 makinenin Sanal bir platform içine kurulamsıda merkezi bir masa üstü çözümü olup, VDI' ın temeli-girişidir.

daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgi için Citrix FlexCast mimarisini incelemenizi önereceğim.

[img] [/img]

dediğiniz gibi w7 makinenin Sanal bir platform içine kurulamsıda merkezi bir masa üstü çözümü olup, VDI' ın temeli-girişidir.

daha kapsamlı ve ayrıntılı bilgi için Citrix FlexCast mimarisini incelemenizi önereceğim.

[img] [/img]

Gönderildi : 20/04/2011 19:53

(@ArbayHACUNOGLU)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet bu oldukça geniş kapsamlı bir yapı ve sistem. Oldukça geniş bir cevap oldu. Ben işi biraz daha basitleştireyim. Şu anda AD ve Roaming profile ve roaming folder lar olan bir yapı kullanıyoruz. Ben mevcut yapıya hiç dokunmasam herkes çalışmaya devam etse; aynı zamanda başka bir AD 2008 R2 kursam. 2 3 tane Sanal W7 kursam. 2 3 tane netbook denilen atom işlemcili makine elimde var. Bu şekilde olan laptopların açılır açılmaz bu sanal makineye uzak masaüstü yaptırsam; Bu sistem benim tüm ihtiyaçlarımı çözebilecek bir sistem. Sistemi test edip bir hafta sonu tüm clientleri (önceden hazırlayıp) yeni sisteme aktarsam. Nasıl Olur?

Uygulama sanallaştırma ihtiyacım yok. Sadece W7 OS lar sanal olsa yeterli olacak.  Citrix e yada wmvare geçmem şartmı?

Tabi bu sistemde nasıl laptoptaki login ekranından uzak masaüstü ile sanal makineye bağlanıcağım bir sorun?  Birde şirket dışında olan kullanıcılar için laptoplarda 3g desteği ve sim kart girişleri var. Bunlarla merkezdeki Modeme nasıl vpn ile bağlanabilirim? Sonuçta oturum açılmadan bağlanması gerekli ki açılışta doğrudan uzak masaüstü yapsın.

Gönderildi : 20/04/2011 20:41

Paylaş: