Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v host to host cluster hakkında

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
317 Görüntüleme
(@cemengin)
Gönderiler: 923
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar hypver-v2 cluster yaptım  dc kurdum serverleri domaine uye yaptım sonra cluster config ettim storage config ettim. nod1 server gidince üzerinde çalışan vm ler nod 2 geçiyor burasıda süper fakat ben private ip kullandım fakat vmler host edildiği için dışarıya hizmet ettiği için ben puplic ip vermek istiyorum ve puplic ip için bir kablo takıyorum swiche bağlıyorum switchten serverin nic ne bağlıyorum hypve-v 2 den ayarlıyorum dışarı çıkıyor hizmet veriyor fakattt nod arıza yaptığında kapandığında makina öbür tarafa geçmiyor bu sorun yeni bir ip verdiğimde yeni bir nic tanımladığında yapıyor normalde ilk kurulumda tanımlama yaptığım private ip ile sorun çıkmıyor

acaba bu sıkıntıyı yaşayan varmı yani hyper-v cluster yapan kişi private ip mi kullandı hep puplich ip kullanmadımı yada 2 sinden birinimi kullanmam lazım 2 sini bir den kullansam olmazmı yada   ben private ip ile sistemimi yapayım vmleri real ip vereyim çalışsın ana makina patladığında digerine geçsin diyorum nedersiniz...

Gönderildi : 19/04/2011 17:13

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Yeni Networkü FO Cluster Manager arayüzünden yapılandırdınız mı ?

Gönderildi : 19/04/2011 19:26

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

ordan yapılandırınca çalışırmı diyorsunuz....

birde yeni network tabiki dc ile haberleşen network olmicak dış dunya olucak gateway falan real ip olucak birazdan dediğinizi denicem.

Gönderildi : 19/04/2011 20:31

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

fatih hocam bu yapılandırmayı nasıl yapıcam  acaba anlatabildimmi tam olarak sorunumu yoksa ayrıntılı şekilde tekrar yazabilirim.

Gönderildi : 20/04/2011 02:02

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

fatih hocam bu yapılandırmayı nasıl yapıcam  acaba anlatabildimmi tam olarak sorunumu yoksa ayrıntılı şekilde tekrar yazabilirim.

hocam unuttun beni yaaa bir el atsan ... :)9

Gönderildi : 20/04/2011 19:07

(@AhmetYALABIK)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Merhaba;

Kurduğunuz cluster yapısında ki herhangibir makinadan hyper-1.xxxx.dom.com şeklinde  pingleyebiliyor musunuz.?

2'şer adet ethernetiniz var anladığım kadarıyla 1 tanesi  localinizde çalışan diğeri ise clusterlar arasında iletişimi sağlayan.Eğer dediğim gibiyse:

local ipleriniz mesela 10.0.0.1 ve diğeri 10.0.0.2 şeklinde birbirleriyle ve localinizde bulunan makinalarla haberleşiyor mu?

Diğer nic'de yapılandırdıgınız ip adresleri mesela 100.0.0.2 100.0.0.3 şeklinde diyelim bu şekilde birbirleriyle haberleşiyorlar mı?

localde kullandığınız ipleri kullanarak internete çıkabiliyor mu makina?

Eğer hersey normalse Cluster yapınızdaki ethernet kartlarını bir disable edin  makinalar internete cıkıyor mu?

Siz 1 soru sordunuz ben size 6 soru sordum umarım ayıp etmedim (:

Birde cluster yapınızın bır Valiade this cluster seçeneğini kularak bir testten geçirir paylaşır mısınız? Yapınızı bir kontrol edelim.

Ekli dosyada yer alan resim'e bir gözatın isterseniz.

.html

Gönderildi : 20/04/2011 21:35

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

şöyle kısaca özetliyim hocam,

yeni bir yapı bu   bir tane DC kurdum 192.168.3.3    Nod1 kurdum (server) 192.168.3.8  Nod2 kurdum (SERVER) 192.168.3.9   İP LERİNE SAHİP dnslerri tabiki 192.168.3.3 verdim gateway olarak 192.168.3.6 verdim

Nod1

ip : 192.168.3.8

DG :192.168.3.6

Dns:192.168.3.3

Nod2:

ip : 192.168.3.9

DG :192.168.3.6

Dns:192.168.3.3

bu bilgilerle hyper-v 2 host to host failover cluster yaptım baba gibi çalışıyor nod1 de çalışan makina nod1 göçünce nod2 ye geçiyor nod1 de 3 makina çalışıyor nod 2 de 4 makina aynı anda çalışıyor süper harika on numara fakattttt iş geldi real ip ye telekomdan ip istedim bana 8 tane real ip verdim bende firewalın bir bacağına bu 8 ip yi atadaım firewalın 3.bacağından kablo çıkardım serverlerin swicht bağladım ve gittim serverlere 1 tane NİC taktım ve swichten bir kablo aldım yeni taktığım niclere bağladım   hyper-v de bir makina yarattım bir sanat virtural network oluşturdum bu sanal networkler bu yeni real ipli niclerdir. ve makina şuan hosting görevi görüyor web sitesi çalışıyor ben failover clusterdan bu real ip li makinayı ekliyorum ve nod1 de çalışıtırıyorum fakat nod1 kapatıyorum nod 2 geçmiyor taki ben 192.168.3.* lı ip verirsem ozaman düzgün çalışıyor ama real ip bir bir sanal makina oluşturup  clustera dahil edersem sıkıntı çıkarıyor bunu nasıl yapabilirim fatih hoca biraz geldi birşey çıtlattı ama bulamadım yeni dahil edilen networkleri clustere dahilmi etmem gerekiyor eger öyleyse bunu nasıl yapıcam bana bu konuda bilgi verirmisiniz yani bunu hosting şirketleri nasıl yapıyor bu işlemi..

benim derdim bu yani local ip de aynı subnetteyse çatır çatır çalışan hyper-v cluster bir sanal makinaya real ip verirsem neden çalışmaz ne yapmam lazım yolu yordamı nedir....

Gönderildi : 21/04/2011 11:51

(@AhmetYALABIK)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Merhaba senin sorunun bambaskaymıs 🙂

8 tane Ip adresini her birine  farklı farklı ıp vererek hosting yapmak istiyorsun.Şimdi sen  node-1 ve node-2 yi 192 li ip grubuna ilk önce bir çek yapını çalıştır.Çünkü yapacağın işlem bununla ilgili bir olay değil en azından cluster yapısıyla alakalı olduğunu düüşnmüyorum.Sanal makinalarının nıc'lerin çıkış bacağına vereceğin reel ip adreslerini yazarsan sorunu çözersin.Bu arada hepsinin band genişliğini ayrıyacak mısın yoksa aynı band'ı mı kullanacaklar

Gönderildi : 21/04/2011 12:37

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba senin sorunun bambaskaymıs 🙂

8 tane Ip adresini her birine  farklı farklı ıp vererek hosting yapmak istiyorsun.Şimdi sen  node-1 ve node-2 yi 192 li ip grubuna ilk önce bir çek yapını çalıştır.Çünkü yapacağın işlem bununla ilgili bir olay değil en azından cluster yapısıyla alakalı olduğunu düüşnmüyorum.Sanal makinalarının nıc'lerin çıkış bacağına vereceğin reel ip adreslerini yazarsan sorunu çözersin.Bu arada hepsinin band genişliğini ayrıyacak mısın yoksa aynı band'ı mı kullanacaklar

aynı band ta çalışacak sanallara real ip veriyorum çalışıyor fakat bu seferde cluster çalışmıyor onu söylemeye çalışıyorum neden çalımıyor neden nod1 arıza yapınca nod1 de çalışan vm ler nod 2 geçmiyor ama real ip yerine projeyi yaptığım local ip verince çalışıyor nasıl yapabilirim bu işi onu soruyorum.

Gönderildi : 21/04/2011 13:45

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar şöyle anlatıyım

nod1 de bir sanal makina yarattım ve real ip verdim cluster managerda networklerde real ip li networkleri görüyorum.

sanal makinayı oluşturdum real ip li network verdim çalıştı nod1 kapattım nod1 de oluşturduğum vm nod2 geçiyor görüyorum nod2 de start olurken çat diye hata veriyor bir bakıyorum network id invalid diyor vm seting giriyorum network config te eror config diyor ben orda manuel config oluşturduğum virtural networku seçip start dediğimde çalışıyor.

anlamadığım nokta şudur  virtural network kullandığımda  aynı isimde yaratıyorum. ve network marka model aynı ve virtural network oluşturmadan önce real NİC lere düzgün isim veriyorum nod1 ve nod2 dede aynı kartlara aynı isim veriyorum fakat ne hikmetse bu ayarlarım local ip de çalışırken real ip de çalışmıyor isyanım büyük    ....:)))) gelde çık işin içinde.

Gönderildi : 21/04/2011 21:22

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

nod1 de bir sanal makina yarattım ve real ip verdim cluster managerda networklerde real ip li networkleri görüyorum.

sanal makinayı oluşturdum real ip li network verdim çalıştı nod1 kapattım nod1 de oluşturduğum vm nod2 geçiyor görüyorum nod2 de start olurken çat diye hata veriyor bir bakıyorum network id invalid diyor vm seting giriyorum network config te eror config diyor ben orda manuel config oluşturduğum virtural networku seçip start dediğimde çalışıyor.

anlamadığım nokta şudur  virtural network kullandığımda  aynı isimde yaratıyorum. ve network marka model aynı ve virtural network oluşturmadan önce real NİC lere düzgün isim veriyorum nod1 ve nod2 dede aynı kartlara aynı isim veriyorum fakat ne hikmetse bu ayarlarım local ip de çalışırken real ip de çalışmıyor isyanım büyük    ....:)))) gelde çık işin içinde.

sanırım yarın bu konuyla ilgili microsofttan destek alıcam çünkü garip bir durum var ya real ip de bu cluster yapısı çalışmıyor yada gözden kaçırdığım bir durum var...

ama bence bunun bir yolu olmalı isp firmalar nasıl yapıyorlar ozaman bu işi clued computing mesela bu nasıl yapıyorlar bunun bir çözümü olmalı.

Gönderildi : 22/04/2011 03:01

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanırım yarın bu konuyla ilgili microsofttan destek alıcam çünkü garip bir durum var ya real ip de bu cluster yapısı çalışmıyor yada gözden kaçırdığım bir durum var...

ama bence bunun bir yolu olmalı isp firmalar nasıl yapıyorlar ozaman bu işi clued computing mesela bu nasıl yapıyorlar bunun bir çözümü olmalı.

arkadaşlar Sorunumu Çözdüm Micrososftu aradım onlar bu durumun proje olduğunu ve bu noktada destek vermediklerini söylediler ve bu yapıyı kaldırıp yeniden kurup yeniden yapılandırıp sonra tekrar aramamı söylediler ama ben 2 saat önce eve geldim kendimi sakin kafayla verip yeniden kurulum yapmadan configurationu gözden geçirip yazarak not alarak yeniden yapılandırdım ve işte bu o yeee oldu..

Ne oldu diyeceksiniz....

bir adet dc var 2 adet server var nod1 ve nod2 bunlar local ip ile domaine üye yaptım üzerine vm kurdum kurduğum vm lere dış bacak ip si ver ve çalıştı aslanlar gibi nod1 kapatıyorum sanallar nod 2 geçiyor işte buuu beee

yinede sağolun destek verdiğiniz için...

herkeze saygılar sevgiler...

Gönderildi : 27/04/2011 00:53

(@cemengin)
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar Sorunumu Çözdüm Micrososftu aradım onlar bu durumun proje olduğunu ve bu noktada destek vermediklerini söylediler ve bu yapıyı kaldırıp yeniden kurup yeniden yapılandırıp sonra tekrar aramamı söylediler ama ben 2 saat önce eve geldim kendimi sakin kafayla verip yeniden kurulum yapmadan configurationu gözden geçirip yazarak not alarak yeniden yapılandırdım ve işte bu o yeee oldu..

Ne oldu diyeceksiniz....

bir adet dc var 2 adet server var nod1 ve nod2 bunlar local ip ile domaine üye yaptım üzerine vm kurdum kurduğum vm lere dış bacak ip si ver ve çalıştı aslanlar gibi nod1 kapatıyorum sanallar nod 2 geçiyor işte buuu beee

yinede sağolun destek verdiğiniz için...

herkeze saygılar sevgiler...

Gönderildi : 27/04/2011 00:53

Paylaş: