Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESX 4.1 host not responding on Vsphere

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@alidarkstone)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Arkadaşlar daha önceden uzak masaüstü ile Windows üzerinde Vcenter kullanıyordum. Karşılaştığım problem ise Vsphere i açtığımda host un üzerinde X işareti olması. Yani offline a düşüyor. Connect diyorum 1 dk sonra tekrar offline oluyor.

Ping atıyorum ping de atılmıyor. KVM ile girip servisleri restart ettim fakat sorun çözülmedi. Sizce problem ne olabilir. VPS lerin çalışmasında sıkıntı yok bu arada. ESX 4.1 kullanmaktayım. Kısacası

1- Host Not Responding yazısını görmekteyim Vsphere ekranında.

2- Ping atılmıyor Host a.

3- Web arayüzünü dolayısıyla artık kullanamıyorum. 

Gönderildi : 14/04/2011 17:06

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Selamlar öncelikle host üzerindeki network servislerini restart edin, esx hostlarındaki host dosyasına vcenter ve varsa diğer hostların kayıtlarını ekleyin.
son olarakta hostları varsa cluster yapısından çıkarıp tekrar ekleyin...

Gönderildi : 14/04/2011 19:54

(@IbrahimAkgul)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Esx host'unuz üzerindeki vmkernel port grubuna tahsis edilmiş nic'inizin fiziksel olarak sağlıklı çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz. vmkernel portuna üye olan bir nic interface'i kendi gateway'ine sürekli ping atar ve dönen cevaba göre online olup olmadığını anlar. Daha kesin bir bulgu için ise esx hostun'a shell ile girip aşağıdaki log parse komutunu verirsen sonuç için elinde daha çok veri olur

cat /var/log/messages | grep "is down"

Örneğin ben bu komut çıktısından sonra aşağıdaki gibi bir ileti aldım ve esx hostuma ait vmkernel port grubum için tahsis etmiş olduğum vmnic1 (linuxteki adı ile eth1) portuma ait bir sorun olduğunu anlamış oldum:

Apr 14 16:33:46 gmdsies9 vobd: Apr 14 16:33:46.275: 660137472701us: [vob.net.pg.uplink.transition.down] Uplink: vmnic1 is down. Affected portgroup: VMkernel. 0 uplinks up. Failed criteria: 130. 

Gönderildi : 15/04/2011 11:02

Paylaş: