Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma hk;

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
329 Görüntüleme
(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar system odamızda 5 adet server niyetine çalışan Pc var.

Bunları 2500$ civarında ibm x 3650 gibi bir sunucuda Vmware esx üzerinde toplamak ve çıkan pc leride personele vermek mantıklı gibi duruyor. Hemde daha güvenli hemde çıkan pc lerle server ın parası çıkmış oluyor. Belki Esx lisansı biraz tutabilir…

Böyle bir proje hakkında öneriniz ne olabilir?

Gönderildi : 11/04/2011 18:56

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sanallaştırmada kullandığınız bilgisayardaki roller nelerdir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2011 19:01

(@ozansimsek)
Gönderiler: 514
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sanallaştırmada kullandığınız bilgisayardaki roller nelerdir?

Proxy server ve e mail checking yapan (iki adet linux sunucu squid postfix.) diğerleri de anti virüs server vs.

Gönderildi : 11/04/2011 19:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Makinaları bu şekilde merkezi bir yere toplamanız çıkacak olanları değerlendirmeniz bütçe açısından sizin için uygun olacak ise güzel olur sanallaştırma enerji malieyeti,yer soğutma açısından. Sanallaştırma için alacağınız makina konusunda ince eleyip sık dokumanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2011 19:19

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Proxy yi sanallaştırmanız sorun olabilir. Çünkü hem kaynak tüketimi fazladır hemde internet çıkışınızın güvenliği/stabilizasyonu nedeniyle oluşabilecek bir hatada çıkış tamamen durabilir. 

bence; Eğer değişimi yapacağınız makineler çok eskiyse  GW/FW arkasına sanallaştırma olabilir. Fakat idare eder ölçüsündeyse riski almayın derim. Linux için çok mükemmel cihazlar gerekmemekte

Eğer, bu Hypervisor'u başka amaçla kullanmayacaksanız iz bu rollerin hepsinin bulunduğu tek bir gateway/firewall server yapılandırabilirsiniz. Böylelikle Hypervisor ektenini devre dışı bırakıp daha stabil çalışmayı sağlayabilirsiniz. Bu işlem için de önerim Endian veya PfSense olabilir.

Gönderildi : 11/04/2011 21:58

(@CanGurergiller)
Gönderiler: 52
Trusted Member

Merhaba,

Tek sunucu kullanılacaksa Vmware in ücretsiz olan versiyonu ESXi kullanabilirsiniz.

Ancak bütün yumurtalarınızı aynı sepete koyduğunuzu düşünerek destek ve yedekleme opsiyonlarını da düşünmelisiniz.

Sunucu alımı konusunda isterseniz yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 14/04/2011 16:28

Paylaş: