Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal dan fiziksele / Fizikselden Sanal'a Geçiş

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,312 Görüntüleme
(@DenizDeniz)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba   arkadaşlar sizlere  ufak bir  sorum olacak,

Kullandığımız  fiziksel bir  sunucumuz  var  bir de esxi  kurulu  boş bir  sunucumuz  var aklımda  şöyle  bir şey  var mevcut sunucumuzdaki  uygulamayı sanala taşıyıp çalışmasını sürdürmek bu sunucu sanala geçtiğinde de  diğer  fiziksel sunucu boş kalacağından o sunucuyu upgrade edip sanala taşıdığım uygulamayı upgrade  etmek istiyorum sorularım şöyle  olacaktır.

1 - sanala  taşıyacağım sunucunun 1 adet 2'ye bölünmüş diskleri  var c ve d  olarak sanallaştırdığımda c ve d yi de taşıyacakmıdır çünkü yazılımın bazı dataları d de bulunu yor .

2 -  Taşıdıgım sunucunun disk boyutu 1 partition 80 gb  2 partition 150 gb oldugundan sanal sucudan da bu boyutlarda disk isteyecekmidir ? çünkü esxi sunucumuzda raid 1 yapılmış 140 gb lık boş alan var. 

Ayrıca  geçiş  sırasında   nelere  dikkat etmem  lazım bilgilendirirseniz memnun olurum.

Teşekkürler  Şimdiden. 

Gönderildi : 26/03/2011 23:22

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

SCVMM ile sancısız geçiş yapabilirsiniz. Belirttiğiniz yapıda geçiş için kaygılanacak bir durum görünmüyor

Gönderildi : 27/03/2011 00:22

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bu geçişi SCVMM ile yapamazsın çünkü destination platform ESX.

İhtiyacını önce p2v sonra v2p olarak algıladım. Bu noktada ben şunu öneririm.: Acronis ile önce bir imaj alıp bunu VMDK'ya convert et ve ESX'e al. Daha sonra bu VM ile işin bitince yine bir imaj al ve universal restore ile fiziksele restore et.

Gönderildi : 27/03/2011 01:36

(@cozumpark)

merhabalar

vmware converter ile sanala taşıma işlemlerini yapabilirsiniz. c ve d sürücülerinizi de istediğiniz boyutta ESX üzerine aktarabilirsiniz.

vmware converter ile yine disklerin bilgisi size gelecek ve disk boyutlarını düzenleyebilirsiniz. isterseniz minimum boyutları ile taşırsınız isterseniz sizin belirleyeceğiniz bir boyutta aktarabilirsiniz.

herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız, başarılı bir şekilde geçirirsiniz. çünkü platform VMware ESX !!!

Gönderildi : 27/03/2011 01:45

(@cozumpark)

ESX: dikkatimden kaçmış kusura bakmayın yanlış yönlendirme yapmışım dikkatsizlikten

Gönderildi : 27/03/2011 02:52

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Bu geçişi SCVMM ile yapamazsın çünkü destination platform ESX.

İhtiyacını önce p2v sonra v2p olarak algıladım. Bu noktada ben şunu öneririm.: Acronis ile önce bir imaj alıp bunu VMDK'ya convert et ve ESX'e al. Daha sonra bu VM ile işin bitince yine bir imaj al ve universal restore ile fiziksele restore et.

Fırsattan istifade bende araya gireyim 🙂 Serhat Hocam Acronis ile image ı alıp vmdk convert ederken acronisin virtual edition ı mı kullanacağız yoksa vmware converter mı? Acronis in 10 öncesi versiyonların da sanal converter özelliği var. Ancak 10 ve sonrası versiyonlar da direkt olarak bu özelliği bulamadım. İmage ı 10 ve üstü versiyonla alırsanız da 10 öncesi versiyonlar versiyon farkından ötürü bunu kullandırtmıyor.(Hata veriyor image alınan versiyon ile aynı versiyon olmasını istiyor). Vmware converter ile de belli bir aşamada sıklıkla hata veriyor. Çok uzattım kısaca Acronis 10 ve üstü versiyon ile image aldığımız bir fiziksel sistemi acronisin hangi editionı ile sanala convert edebiliriz?.

Gönderildi : 27/03/2011 03:28

(@serhatakinci)
Famed Member

Serkan,

Vmware converter TIB'den VMDK'ya conversion yapabilir ama garanti değil tabiki. TIB imajının versiyonu, tutarlılığı vs.. gibi durumlardan etkilenebilir ve duruma göre alma ihtimali her zaman vardır.

Acronis konusuna gelince; Acronis 10 sürümlerinde Virtual Disc formatlarına conversion işlemi biraz değişti.

Şu sürümlerle istediğini yapabilirsin:

• Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server

• Acronis Backup & Recovery 10 Server for Windows (Standalone)

• Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server - Small Business Server Edition

• Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Workstation

• Acronis Backup & Recovery 10 Workstation (Standalone)

• Acronis Backup & Recovery 10 Advanced Server - Virtual Edition

• Acronis 10 ile step-by-step için: http://kb.acronis.com/content/4077

Acronis True Image Echo ile step-by-step için: http://kb.acronis.com/content/1786

Gönderildi : 27/03/2011 18:00

(@serkankonak)
    Gönderiler: 1339
    Noble Member

Teşekkür ederim Serhat Hocam.Hangi versiyonda ne yapacağımı şimdi oturttum kafamda.

Gönderildi : 27/03/2011 22:43

(@DenizDeniz)
    Gönderiler: 134
    Estimable Member
    Konu başlatıcı

Merhaba ,

Acronisten covert yaptım fakat  ben free  esx  kullanıyorum nasıl  import edeceğim biraz araştırdım fakat  bulamadım.

Gönderildi : 27/03/2011 23:43

(@serhatakinci)
    Famed Member

Deniz,

Diski olmayan yeni bir VM yaratıp, disk olarak convert ettiğin VMDK dosyasını attach ederek boot edebilirsin. Ya da boş disk ile yeni bir VM yaratıp TIB imajını üzerine restore edebilirsin (universal restore ile).

Gönderildi : 28/03/2011 04:15

Paylaş: