Anasayfa » Forum

Bildirimler

Hyper-V Kurulum ve Sanal Makine oluşturulması  

  RSS
Deniz ASLAN
(@DenizASLAN)
Üye

Merhabalar;


Serhat hocanın yazmış olduğu makalelerden faydalanarak Windows Server R2 2008 Enterprise üzerinde windows Xp Sp3 kurulum yaptım.


Updateler vb.. tamamladım, Server da 4 adet fiziksel network kartı bulunmakta ve kurulum yaparken de servera ikinci bir kablo taktım ve switch bağlantısını yaptım, buna rağmen bu kartım kurmuş olduğum sanal XP üzerinde "Microsoft Virtual Machine Bus Adaptor" olarak gözükmektedir.


Bağlantı : 100 mbps porta takılı fakat Hız 1,4 Gbps olarak gözüküyor.


Testlerde 120 MB dosyayı 12 sn. gibi bir sürede gönderiyor ama dosya alırken 25 sn sürede kendi üzerine yazıyor.


1- Fiziksel kartın bu isimde gözükmesi normal midir? "Microsoft Virtual Machine Bus Adaptor" Fiziksel Kart adı : Hp382i DP Multifunction Gigabit


2- Neden hız 1.4 gözüküyor verdiğim sürelerde kendi üzerine yazma süresi sanal makinelerde biraz yavaş mı olur? Bağlantı hızı normal mı?


Teşekkürler


Teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 24/02/2011 17:04
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


Guest OS üzerinde görmüş olduğunuz Microsoft Virtual Machine Bus Adaptor doğrudur. Guest OS üzerinde Legacy Network Adapter seçimi yapılmadığı sürece oluşturmuş olduğunuz bütün VM' lerde bunu görmeni normaldir. Sahip olduğunuz Fiziksel NIC' i Host üzerinde görebilirsiniz.


Performans konusuna geldiğimiz zaman Guest OS' ler kendiaralarında10 Gbps olarak konuşacaklardır. Guest' ler aynı HyperV Host üzerinde bulunmayan farklı HyperV Hostlar ve network içinde bulunan herhangi bir kaynak ile Host üzerinde paylaştırılan NIC' in kaynakları ile sınırlı olarak kaynak kullanacaklardır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/02/2011 17:20
Deniz ASLAN
(@DenizASLAN)
Üye

Hocam teşekkür ederim cevabınız için.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/02/2011 23:39
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

R.E
Kolay Gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/02/2011 12:37
Deniz ASLAN
(@DenizASLAN)
Üye

merhabalar;


Hyperv üzerinde yer alan Sanal Windows XP Sp3 makinenin diğer networkler ile hızı 50 Mbps hızında gibi.


HP DL380 G7 serverda 4 ayrı Network Card mevcut, ben sanal makine için direk bir card atadım(veya öyle sanıyorum) ve direk kablosunu switche taktım. 100 mbps neden çalışmaz bunu anlayamıyorum.


Fatih hocam aşağıdaki metni yazmış fakat bunu daha açık ifade edebilir misiniz. Direk NIC Kartı sanal makineye atayarak hızın diğer makinelerle 100 mbps seyisesine gelmesini istiyorum. Card Sanal makine "Microsoft Virtual Machine Bus Adaptor" olarak gözüküyor.


"Guest OS üzerinde Legacy Network Adapter seçimi yapılmadığı sürece oluşturmuş olduğunuz bütün VM' lerde bunu görmeni normaldir. Sahip olduğunuz Fiziksel NIC' i Host üzerinde görebilirsiniz."


Teşekkürler

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/04/2011 19:07
Deniz ASLAN
(@DenizASLAN)
Üye

Çözüm:


NIC ayarlarında bulunan Advanced Large Send Offload (IPv4) ayarından İlgili ayarı hem oluşturulan Virtual Network hem de Fiziksel Network kartı üzerinde Disabled durumuna getirdiğimde problem ortadan kalktı.


Bu ayarları hem host hemde sanal makine üzerinde disabled yapınca 100 mb dosya 10 sn gibi bir sürede (100 mb bağlantı) External network ile haberleşir duruma geldi.


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 11/04/2011 17:24
Paylaş: