Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXi 4.1 cpu konfigürasyonu hakkında.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

ESXi konusunda çok yeniyim.

Dell T410 sunucu üzerine esxi 4.1 kurdum ve üzerinede windows 2000 server kurmayı düşünüyorum.

Sunucuda şu anda 1 adet Quadcore Xeon E5620 işlemci mevcut.

Sanal makineyi kurarken "number of virtual processors" ayarına kafam takıldı.işlemci 4 çekirdek ama orada 8 e kadar seçenek olmasının anlamı nedir acaba? sanal makineyi kurarken 4 den fazla işlemciyi kabul etmedi zaten.

Sanal işletim sistemini kurduktan sonra "number of virtual processors" değerini değiştirebilirmiyim? Anladığım kadarıyla problem çıkabiliyor.

ikinci bir E5620 eklemeyi düşünüyorum hatta siparişini verdim yolda.

Ben şu andaki tek işlemcili haliyle esxi kurdum, ikinci işlemciyi daha sonra eklesem esxi de ve sanal sunucumda sorun yaşarmıyım?

ikinci xeon E5620 işlemciyi ekleyince "number of virtual processors" alanında 4 den fazla -veya kaça kadar- işlemci seçebileceğim?

lisansımda 1 işlemci için yazıyor.ikinci işlemciyi takarsam lisans ta ne gibi değişiklik yapmam gerekecek?

makinede fiziksel olarak 4 GB ram mevcut.ilk başta 3500 MB ram atamıştım.Sanal makinenin içinden bakınca 3145 MB olarak göründü.Daha sonra sanal makineyi kapatıp rami 3800 MB olarak artırdım fakat yine 3145 MB görünüyor.Windows 2000 server 4 GB a kadar desteklemesine rağmen neden 3145 MB olarak görüyorum?

Sorularım için kusura bakmayın.Bu konuda çok yeniyim.Yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 12/12/2010 19:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

evet 8 çekirdeğe kadar çıkabiliyor.

işletim sistemini kurduktan sonra cpu değerlerini değiştirebilirsiniz problem olmaz.

ikinci fiziksel cpu taktıktan sonra hiçbirşey yapmanıza gerek yok. ESXi otomatik olarak CPU'yu algılayacak ve çalışacak.

lisans değişikliği yapmanıza gerek yok, sistem otomatik olarak algılayacak.

32 bit ve standart editiondan dolayı kaynaklanan bir durum ram olayı.

kolay gelsin 

Gönderildi : 13/12/2010 13:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

yanıtınız için teşekkürler.

Tam anlayamadım.8 çekirdeğe kadar çıkabiliyor derken neyi kastettiniz?

Yani ikinci işlemciyi de takarsam sanal makinede "number of virtual processors" alanında 4 değerinin üzerine çıkabilirmiyim?

Windows 2000 server da versiyonda böyle bir farklılık olduğunu bilmiyordum.Yazınızdan sonra araştırdım ama tüm windows 2000 server versiyonları 4 gb ram desteliyor.

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778(v=vs.85).aspx#physical_memory_limits_win2k

Gönderildi : 13/12/2010 13:44

Paylaş: