Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell R710 üzerinde hyper-v

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
393 Görüntüleme
(@ahmetbayram)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

Dell R710 üzerinde 4 adet 146 GB 15K disk, 2 işlemci, 16 GB Ram mevcut. raid yapılandırması tarafında kararsız kaldım. düşündüğüm iki yol var.

1- 3 Disk ile Raid5 yapıp 4. diski hot swap olarak ayırmak
2- 4 Disk ile Raid10 yapmak.

hyper-v tarafında performans ve güvenlik için en uygun yöntem size hangisidir ? değerli fikir ve tecrübelerini paylaşmanızı ümit ediyorum. 

Gönderildi : 30/10/2010 16:14

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Raid yapısındaki disk sayısını artırabilirseniz iyi olur ama 4 disk kullanacaksanız raid5 öneririm, kullanım alanı ve okuma yazma hızı açısından raid5 daha performanslıdır. Hyper-V de disk IO/ps oranı önemli olduğundan 4 diski de raid yapısına dahil etmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 30/10/2010 22:41

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Benim önerim eğer imkanınız varsa 5 diski edinmeniz sonrada 1 ve 2 nolu diskleri raid 1 ile yapılandırıp işletim sisteminizi buraya install etmeniz şeklinde olacaktır. 3,4 ve 5 nolu diskleri raid 5 olarak yapılandırıp sanal serverların disklerini bu raid 5 alan üzerinde tutmanız şeklinde olacaktır. İşletim sistemi ile data dosyalarını fiziksel olarak ayırmak hem performans hemde güvenlik açısından daha iyi sonuçlar vermektedir.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/10/2010 01:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

bence diski 5 yap. sistem için 2 sini 0+1 yap, kalanları raid 5 yap. Hüseyin Bey bilir, biz öyle yapıyoruz 🙂

Gönderildi : 31/10/2010 05:12

(@ahmetbayram)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

peki hot spare olarak disk ayırmayacakmıyım ?

Gönderildi : 04/11/2010 14:14

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Raid array'inden bir disk toleransınız zaten olacak. Elinizdeki disk sayısı sınırlı olduğu için hot-spare ayırmak yerine 4 disk ile raid yaparak daha performanslı bir array kurabilirsiniz.

Gönderildi : 08/11/2010 01:46

Paylaş: