Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Target,Lun,iSCSI Initiator nedir?

forza
(@forza)
Üye

Selam arkadaşlar,
Target,Lun,iSCSI Initiator nedir?
Yukarıdaki terimleri kısaca özetleyebilir misiniz?Araştırdım google üzerinde ama çok genel terimsel olarak yaklaşmışlar anlayabileceğim bir şekilde izah ederseniz memnun olurum.Teşekkürler.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/10/2010 13:09

Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Selamlar,

Storage mimarisinde target ve initiator kavramları veriyi sağlayan kaynak ve veriye bağlanmak isteyen istemci için kullanılır. Örneğin bir Windows sunucu ISCSI protokolü ile storage üzerindeki bir veriye ulaşıyorsa, bu yapıda Windows ISCSI Initiator olur, storage ise ISCSI Target olur. Aynı şey fiber channel için de geçerlidir. Eğer bağlantı ISCSI yerine FC olsaydı, Windows FC Initiator olurdu, storage ise FC Target.

Lun ise genel olarak bir storage ünitesi üzerinde bir yada daha fazla sunucunun kullanımına sunulan disk alanına denir. Storage üniteleri üzerinde takılan diskler ile raid vs. işlemler tamamlandıktan sonra ortaya çıkan kullanılabilir disk alanı üzerinde LUN'lar oluşturulur. Daha sonra bu LUN bir (yada birkaç) sunucuya atanarak kullanılır. Sunucu atanan LUN'u kendi local disklerini formatlar gibi formatlar ve üzerine data yazıp okur.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 19:46

forza
(@forza)
Üye

Çok teşekkür ederim çok açıklayıcı ve anlaşılır olmuş.Tekrardan teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 26/10/2010 19:53

Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Rica ederim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/10/2010 20:57

Hakan ALP
(@HakanALP)
Üye

Teşekkürler .

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/09/2015 18:41

Paylaş: