Bildirimler
Hepsini Temizle

sanallaştırma sistem gereksinimleri nasıl hesaplanır  

Oner Sezgin
(@onersezgin)
Üye

Merhaba


Sanallaştırma sistem gereksinimleri hesaplanması konusunda referans olacak bilgiye ihtiyacım var var olan 3 adet server ı sanallaştırmayı düşünüyoruz.


1 exchange server 2003 , 1 adet isa server 2004 , 1 adet te windows server 2003 üzerinde dc ve terminal servisleri çalışıyor


Exchange konusunda yaklaşık 30 mailbox var , terminal servisleri için ise aynı anda en çok 30 kullanıcı bağlanıyor.


 Gereksinimlerimiz hakkında refarans alabileceğim bir döküman veya kaynak yada öneri de bulunabilirmisiniz ?


 Teşekkürler.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 21/10/2010 20:58
Serkan UZUNER
(@serkanuzuner)
Saygın Üye

Merhaba, virtualization calculator kullanabilirsiniz, netten indiriniz

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/10/2010 23:17
Oner Sezgin
(@onersezgin)
Üye

[quote user="Serkan UZUNER"]Merhaba, virtualization calculator kullanabilirsiniz, netten indiriniz[/quote]

 

Serkan Bey görebildiğim sadece microsoft un lisans hesaplaması yapan bir tool oldu ben de bulamamış olabilir benim yapmak istediğim donanım gereksinimlerini hesaplamak bu bağlamda önerebileceğiniz bir yazılım ver mıdır ?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 22/10/2010 14:30
Burak Uyar
(@BurakUyar)
Üye

Donanımsal olarak gereksinimleri sen belirliyorsun.

bahsettiğin sisteme göre minimum

sistemde en az 6-8 gb ram kullanacaktır mail içinde en az 500 gb hdd kullanırsın.  yada şöylede yapabilirsin exchange minimum gereksinimlerini bulup orta ile standart arası bişey yaparsn. yani göz kararı gireceksin kullanıcılarını baz alacaksın vs.vs

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 14:54
Oner Sezgin
(@onersezgin)
Üye

Burak bey teşekkürler , dediğiniz gibi ram ve hdd konusunda kullanacağımız yazılımların sistem gereksinimleri toplanarak yapılabilir cpu seçimi konusunda cpu sayısı ve saat hızı hakkında nasıl bir yol izlemeliyim?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 22/10/2010 15:33
Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Selamlar,

Öncelikle yukarıda bahsettiğiniz sistem çok basit bir sunucuda bile sanallaşabilecek bir yapı olduğunu belirtmek isterim. Normalde size ezberden bişeyler söyleyebilirim ne kadar ihtiyaç olacağına dair ama bunun yerine sorduğunuz gibi bu işin yöntemini basitçe açıklamaya çalışayım. 

Öncelikle sisteminizin şu anki cpu, ram, disk, network ihtiyaçlarını izleyerek işe başlayın. Bunun için  http://www.uptimesoftware.com/  adresinden download edeceğiniz uptime programını kullanabilirsiniz. 5 sunucuya kadar ücretsiz izleme yapıyor. Sizin yapı için 1 yada 2 hafta izlerseniz fikir verecektir. Daha sonra sanallaştıracağınız her bir makina için ne kadar cpu/ram/disk vereceğinize karar verirsiniz.

Bunun dışında sanallaştırmaya geçecekseniz failover kapasitesini mutlaka hesaba katmanız gerekecektir. Sizin sistemininiz tamamını 1 sunucu kaldıracaktır ama siz 2 adet almalısınız. Hem problem anında hem de planlı bakım zamanlarında gerektiğinde tek sunucu tüm sistemin yükünü kaldırailecek şekilde ölçekleme yapılmalıdır. Detaylı bilgi için  http://www.vmware.com/pdf/vsphere4/r41/vsp_41_availability.pdf

Ayrıca resource management guide'ı okumanızı öneririm.  http://www.vmware.com/pdf/vsphere4/r41/vsp_41_resource_mgmt.pdf  
Bu guide içinde Overhead Memory on Virtual Machines tablosu vardır. Sanal makinalarınızın host raminden kendi ihtiyaçları dışında kullanacağı ram miktarını görebilirsiniz.

Ayrıca storage ve network tarafında da ihtiyaçların net belirlenmesi gerekmektedir. 

Profesyonel bir firma ile çalışmanızı tavsiye ederim.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2010 19:43
Paylaş: