Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware ESX Calisabilecek Pc

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
Göksel BOSTANCI
(@gokselbostanci)
Gönderiler: 193
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tüm Çözümparka Selam

Arkadaşlar  konudanda anlaşılacağı gibi Pc toplayacağım VMware ESX çalıştırabileceğim konfigurasyonlu makina tavsiye edermisiniz.

TŞK

Göksel 

Göksel BOSTANCI
System&Network Administrator
0555 485 87 04

Gönderildi : 14/10/2010 18:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba esxi direk donanımamı kuracaksınız?Vmware üzerinemi kuracaksınız?Ayırdığınız bütçe nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/10/2010 18:23

Göksel BOSTANCI
(@gokselbostanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet direk donanım üzerine kuracağım, bütçe olarak minimum düzeyde makul olarak Oluru neyse iyi olur  

TŞK

Göksel BOSTANCI
0555 485 87 04

Gönderildi : 14/10/2010 18:49

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Aldığınız bilgisayar üzerinde VMware ESX kurduktan sonra onu yönetmek için ikinci bir bilgisayara ihtiyacınız olacak. Eğer tek bir bilgisayar ile bu işi yapmak istiyorsanız Windows 7 üzerinde VMware Workstation ile çalışmanızı tavsiye ederim. VMware ESX dışında aynı bilgisayar üzerinde çalışabileceğiniz diğer sanallaştırma platformu ise Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V olabilir.

Donanım olarak ise dört çekirdek li bir işlemci (Virtualization ve execute disable bit özelliği olan Intel bir işlemci), en az 4 Gb ram (8 Gb tavsiye ederim), Bios ayarlarında virtualization ve execute disable bit desteği olan (Intel işlemciler için) yada yine virtualization ve No execute bit (AMD işlemciler için )desteği olan bir anakart (ancak ben bu tarz bir anakart AMD tarafında bulamadım) ve mümkünse hızlı ve sadece sanal makinelerinizin bulunacağı bir disk yeterli olacaktır. Fiyatı ise sizin bütçenizin bu şartlara göre ne kadar genişleyebildiği ile alakalı malesef.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 15/10/2010 20:05

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Hakan hocam gerekli açıklamayı size yaomış. Bende bişeyler eklemek isterim. Esx sunucu kurmadan önce VMware Compatibility Guide ile HCL listesini incelemenizde fayda var. İncelemek için http://www.vmware.com/go/hcl&rct=j&q=vmware%20compatibility&ei=Ojy7TJDPFYLNswbY-8nRDQ&usg=AFQjCNEXuH3H1BNILfm7AMoBNO0jQXhT- g">buraya bakabilirsiniz.

Nasıl bir yapıda kuracağınız önemli. Sadece bir sunucuya esx host kurup, üzerinde guest OS ler kuracaksınız sanırım. Eğer esx 4.1 kuracaksanız management için  kurulacak olan Vcenter Server için x64 bir OS ihyiyacınız olacaktır.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 18/10/2010 00:17

Göksel BOSTANCI
(@gokselbostanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Açıklamalar İçin Tekrar Teşekkür Ederim.Çok Faydalı Oldu

Göksel BOSTANCI
0555 485 87 04

Gönderildi : 18/10/2010 20:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Rica ederim, gelişen IT dünyasında sanallaştıramnın önemri gittikçe artıyor. Bende öğrendikçe paylaşmaya devam edeceğim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/10/2010 21:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu arada atlanan bir nokta var profesyonel çalışmalar için çok önemli olan bu nokta gözden hep kaçırılmakta. VmWare sistemleri direk kendi üzerinde bulunan sistemleri RAID yapamıyor ve RAID kartları konusunda da çok seçiciler. Normal bir sisteme RAID kartı takmaya çalıştığınızda bu RAID kartı ile birlikte disk maliyetleri çok yukarı çıkıyor. Sanallaştırma sistemleri CPU ve RAM gibi sistemlerde gösterdikleri optimizasyon ve paylaştırma başarısını malesef disk sistemlerinde gösteremiyorlar bu nedenle RAID yapabilen bir sunucu sistemi almanızı öneririm.

Gönderildi : 07/11/2010 21:23

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Profesyonel anlamda bir çalışmak yapmayacaksanız, daha önce kullandığımız birkaç  konfigrasyon önerebirilim.

*Asus M4 serisi , M4A89GTD PRO/USB3 tercih edebilirsiniz.

( Onboard ethernet kartı, esx-esxi kesinlikle tanımadığından harici ethernet kartlarına ihtiyacınız olacak. !!!!!  )

*İşlemci olarak, Phenom II X6 1055T 2.8GHz / 3.3GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci - Kullanılabilir

*Ram tarafında, miktarı size kalmakla birlikte 1333-1600 mhz, OCZ olabilir.

*Ethernet kartı olarak, intel pro 1000 gt - 2 adet işini görecektir.

Her nekadar özelliklerini belirttiğim sistem ve extra olarak farklı sistemlerde de esx-esxi çalışsa da, ürünlerini kesinlike test edip alabileceğiniz bir tedarikçi seçmeniz, donanımsal olarak uyumluluk sorunlarında mağdur olmamanızı sağlayacaktır.

Örnek olarak kingston 1333 mhz 2 gb'lık ram'ler sisteme kesinlikle kurulum yaptırmadı. Ramleri OCZ ile değiştirince kurulum gerçekleşti ve sorunsuz kullanılmakta.

Keyifli çalışmalar 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2010 22:23

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Ethernet kartı olarak, intel pro 1000 gt - 2 adet işini görecektir. bu modelleri nerden alabiliriz ?

Gönderildi : 07/11/2010 22:46

(@turancoskun)
Üye

Merhaba,

intel ethernet kartları TR distribitörü Datagate.

Datagate Ürün listesi

Distribitör olduklarından son kullancıya satışları doğal olarak yok. Daha önce ben datagate'e ulaşarak ürünün stokta olup olmadığını sorup, bayilerine yönlendirmesini istemiştim.

Portal sponsorlarımızdan birine yönlendirdirler. Bu bayide bulunan vatandaşlarda, süper sorumlu davranışlarıyla kriz geçirtiler bana.

Bende farklı bir datagate bayisi aracılığıyla ürünü tedarik ettim. 

Aynı yolu takip etmeniz, zaman + stressiz bir gün yaşamanızı sağlayabilir. 🙂

Keyifli çalışmalar 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2010 23:09

(@ertanerbek)
Famed Member

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/11/2010 00:51

(@turancoskun)
Üye

Ben teşekkür ederim.

Umarım tedarik sürecinde benim kadar bekleyip, uğraşmassınız.

Gönderildi : 08/11/2010 01:43

Paylaş: