Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esx uzerinde dc

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

2 adet server alıp uzerlerine esx kurucam ve 2008 ent ile bu serverlara 2 yada 3 adet server 2008 kurucam . bu yapıda yani vmvare uzerine dc mi kurmak mantıklımı yoksa başka bir fiziksele mi kurayım ad yapımı

Gönderildi : 24/09/2010 01:24

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bütçeniz el veriyor ise eğer değerli hocalarımda önerecektir ama adam gibi bir server alıp bunun üzerine esx kurmanız ve sanalalrı esx üzerinde oluşturmanızda yarar var.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/09/2010 01:30

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

2 adet server alıcam ve 2 adet de esx lisansı. 1 fiziksele 2 adet sanal 2008 ent diğerine 3 adet server 2008 ent kurucam. bu sanallarda tabiki bazı şirket uygulamaları calışıcak . su an yapıda fiziksel bir ad var bu ad yide esx içine kurmak doğrumudur yoksa ad faklı fizikseldemi kalsa daha iyi olur. bunu serverların fiziksel gucunemi gore seceriz yoksa mantık olarak ad server ayrı olsunmu mantıklıdır?

ad server : sbs 2003 ent

Gönderildi : 24/09/2010 01:38

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba bu sizin seçiminize kalmış ama artık dünya sanallaştırmaya gidiyor.Donanımınız kuvvetli olduktan sonra esx içinde durmasında sorun yok.Ama illa dc ayrı olsun dersenizde sorun yok.Dcyi isterseniz ayrı tutun içiniz rahat edecek ise esx içerisine bir additional dc yaparsınız tam sağlam olur.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/09/2010 01:43

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

sbs 2003 ent ad olucak sanaldaki 2008 ent bunun uyeleri - sorun olurmu?

Gönderildi : 24/09/2010 01:54

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba geçenlerde buna paralel bir post atıldı functional level mixed moda aldığınızda sorun olmaz diye yazıyordu.Fakat geleceğe yönelik adımlar atıp bu kadar masrafa gireceğinize göre bence dc server 2008 olsa iyi olur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 24/09/2010 02:18

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

sbs 2003 ent 2008 upgrade lisans yapılıyormu peki? dc yide sanalamı kursak acaba

Gönderildi : 24/09/2010 11:39

(@www-rizasahan-com)
_

Dcyi kursanız iyi olur düşünün kurdunuz sanala sanalı yedeklemek çok daha iyi ve geri döndürmek bir sorun olması durumunda sistemi ayağa kaldırmak daha rahat daha sorunsuz.

Gönderildi : 24/09/2010 12:26

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Tavsiyem pdc rolünde ki dc nin fiziksel bir sunucu üzerinde tutulmasıdır. Dilenirse additional dc sanal olarak yapılandırılabilir. Özellikle pdc lerin sanal olması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu nedenle eğer pdc rolünde ki dc nizi sanallaştırmak isterseniz de http://technet.microsoft.com/en-us/library/virtual_active_directory_domain_controller_virtualization_hyperv%28WS.10%29.aspx adresinde ki makaleleri okumanızı öneririm. Belgeler Hyper-V için olsa da genel anlamda sanallaştırma ortamı için düşünebilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/09/2010 12:30

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tam anlıyamadım hocam. bir active directory server var su an iki adet daha server alıcam ve esx4  lisansı alıcam bu makinalara sanal 2008 ent kurucam bunlarda bazı erp yada başka uygulamalar calıştırıcam. su an tek olan sbs 2003 ent ad servere oyle kalması dahamı iyi yoksa sanal makinaların içine yeni bir ad kurup fizikseli kaldırıyımmı?

pdc rol - addditional dc terimlerini anlıyamadım . basitce ifade edermisiniz!  sanal makinaalrın yedeklerinide tek dosya olarak farklı bir diske yedekleme yapabilirim sanırım değilmi

Gönderildi : 24/09/2010 12:37

(@m-hakancan)
Noble Member

pdc olarak primary domain controller demek istedim. Buna root domain controller da diyebiliriz. Additional dc ise root dc nize ek olarak ortama kattığınız ve root dc de bir sıkıntı olması durumunda sistemin yedekli olması nedeniyle çalışanlarınızın sıkıntı çekmesini önlemekte kullanılır. Kısaca Active Directory nin yedekli çalışması diyebiliriz. Öncelikle domain controller sanal olmaz diye bir durum söz konusu değil. Ancak bu işlem yapıldığında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin;

• Kullanıcılarınızın etkilenmemesi için sanal dc nizin tüm diğer sanal makinelerden önce açılması gereklidir.  
  • Sanal dc niz üzerinde kesinlikle snapshot alınmamalı, alındıysa bile geri dönülmemelidir. Sistem üzerinde tutarsızlıklara neden olablir. Bu da demek oluyor ki lisanslı aldığınız esx nizin yedekleme işleminden yararlanamayabilirsiniz. Çünkü VMware ESX in yedekleme uygulaması snapshot alarak işlem yapmaktadır. Dolayısıyla eski usül systemstate yedeklemesi ile devam etmelisiniz.
  • Sanal dc nizi kesinlikle pause ya da save state durumuna sokmamalısınız.
  • Sanal DC nizin saati sanallaştırma sunucunuzun saatini kullanmamalı.
  • Emin değilim ama vMotion özelliğinde sıkıntı çıkabiliyor sanırım.

Yukarıda ki sebepler nedeniyle dikkatli olunması tavsiye edilir. En önemlisi de yukarıdakilerden birisinin yanlışlıkla olabilecek olması. Eğer her iki sunucunuzu da sanallaştırma için kullanmak istiyorsanız dc rolünü bir pc üzerinde de yaşatabilirsiniz. Ancak SBS 2003 olduğundan üzerinde exchange var ise biraz daha güçlü bir pc olmalı. Ayrıca SBS 2003 kendinen başka bir dc yi root dc olarak kabul etmez. Bu nedenle eğer başka bir pc üzerine taşıyacaksanız system state ile taşıma işlemi donanımlar farklı olacağı için çalışmayabilir. Bu da tüm yapıyı sıfırdan kurmanızı gerektirebilir ki bunun getirebileceği sorunları ve çözümleri planlamalısınız.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 24/09/2010 13:26

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

konu anlaşıldı tesekkur ederim!

Gönderildi : 24/09/2010 15:22

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.