Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 sunucuda failover cluster senaryosunda "DC" nasıl konumlandırılabilir

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
738 Görüntüleme
(@fatihyazici)
Gönderiler: 57
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

2 sunucunun olduğu bir ortamda  Domain Controller konumlandırmak mümkünmüdür

Mümkün ise nasıl bir yol izlemek lazım, ortaya nasıl bir senaryo çıkar

Kullanılacak olan sistem "2008 Srv Ent R2"

Ortamda iscsi storage olduğunu düşünelim 

Gönderildi : 23/07/2010 17:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Dc için neden adc kullanmıyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2010 17:25

(@fatihyazici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yeni kurulum olarak düşünürsek, ortamda iki adet sunucu var

Gönderildi : 23/07/2010 17:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba, 

Biraz daha açarmısınız iki adat domainmi var ortamınızda tam ne yapmak istiyorsunuz?Açık bir şekilde ifade ederseniz sevinirim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2010 17:31

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

aşağıdaki makaleyi incelemenizi önereceğim. Windows Fail Over Cluster ortamı, Cluster Nod' ları haricinde ayrı bir fiziksel/sanal Active directory sunucusu istemektedir. Yani üçüncü bir sunucuya ihtiyacınız bulunmaktadır.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd197454(WS.10).aspx#BKMK_Software_Requirements

Software requirements for a failover cluster

The servers for a failover cluster must run the same version of Windows Server 2008, including the same hardware version (32-bit, x64-based, or Itanium architecture-based). They should also have the same software updates (patches) and service packs.

Network infrastructure and domain account requirements for a failover cluster

You will need the following network infrastructure for a failover cluster, and an administrative account with the following domain permissions:

• Network settings and IP addresses: When you use identical network adapters for a network, also use identical communication settings on those adapters (for example, Speed, Duplex Mode, Flow Control, and Media Type). Also, compare the settings between the network adapter and the switch it connects to and make sure that no settings are in conflict.

If you have private networks that are not routed to the rest of your network infrastructure, ensure that each of these private networks uses a unique subnet. This is necessary even if you give each network adapter a unique IP address. For example, if you have a cluster node in a central office that uses one physical network, and another node in a branch office that uses a separate physical network, do not specify 10.0.0.0/24 for both networks, even if you give each adapter a unique IP address.

For more information about the network adapters, see Hardware requirements for a failover cluster, earlier in this guide.

• DNS: The servers in the cluster must be using Domain Name System (DNS) for name resolution. The DNS dynamic update protocol can be used.

• Domain role: All servers in the cluster must be in the same Active Directory domain. As a best practice, all clustered servers should have the same domain role (either member server or domain controller). The recommended role is member server.

• Account for administering the cluster: When you first create a cluster or add servers to it, you must be logged on to the domain with an account that has administrator rights and permissions on all servers in that cluster. The account does not need to be a Domain Admins account, but can be a Domain Users account that is in the Administrators group on each clustered server. In addition, if the account is not a Domain Admins account, the account (or the group that the account is a member of) must be given the Create Computer Objects and Read All Properties permissions in the domain.

Gönderildi : 23/07/2010 17:32

(@fatihyazici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Makalelere baktım farkındayım ayrı bir sunucuda DC kurulu olmalı

Ama olmadan deneyen çalıştıran varmı acaba merak ediyorum

Geçici bir makinede DC yi kurup daha sonra sanal bir makineye taşınsa

Diğer sunucu üzerindede ADC kurulsa,

Örneğin tabi

Gönderildi : 23/07/2010 17:45

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Buna benzer bir yapıyı Ws08 ' in ilk sürümünde gerçekleştirmiştim. Çalıştımı. Evet. Problem yaşadım mı EVET ):

yapmış olduğum işlem Hv 1.0 Fail Over Kurulumuydu.

Host 1 üzerine DC Host 2 üzerinde ADC kurulumu yapıldı ve bu şekilde fail over cluster işlemi kuruldu. Kurulum sancılı geçti. Uzunca bir süre çalıştı sistem. Ama yaşanılan bir elektirik problemi sonrasında her iki sistemin açılması çok ama çok uzun sürmüştü. Çünkü FO nodları bir türlü aktif duruma gelememişti. Çünkü DC kendi içinde barınıyordu.

bu vb... sorunlar yaşamanız büyük olasılık. Risk payını düşünüp yola devam etmenizi öneriyorum.

bu projeme sonradan zaten bir adat Fiziksel DC dahil edildi (:

Gönderildi : 23/07/2010 19:23

(@fatihyazici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Haklısınız çünkü hiçbiryerde önerilmiyor ki yapıda SQL cluster düşünülüyor

DC rolünü daha sonra başka bir makineye taşıdınız anladığım kadarı ile ama ADC noldu onuda taşıdınızmı

Peki bu yapıda; önerilen network yapısınımı kullandınız Local,Heartbeat ve ISCSI için farklı networkler 

Gönderildi : 23/07/2010 19:40

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

ADC içeride kaldı. Herhangi bir problem olmadı ve desteklenmeyen bir senaryoda değildir.

Network dizaynı önerildiği gibi yapıldı. Zaten LAN ve Heartbeat hatlarını ayırmazsanız fail over testlerinde sistem hata vermektedir.
Shared storage olarak bu ve bir çok müşterimde Iscsi teknolojisini kullanmıyorum. Tercihim ağırlıklı olarak Sas veya FC teknolojisi oluyor.

Gönderildi : 24/07/2010 14:12

Paylaş: