Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware esxi 4.0 backup

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@forza)
Gönderiler: 184
Reputable Member
Konu başlatıcı

İyi akşamlar.
Vmware 7.0 üzerine "Esxi 4.0 "kurulumu yaptım.Vshapare client ile bağlandım.Daha sonra esxi üzerinde bir sanal makina  oluşturdum.

1-Bu oluşturulan makinanın full yedeğini nasıl alabilirim.
2-İmport export gibi bir özellik varmıdır?İmport export işlemini nasıl yaparım?
3-Çok az network mantığından bahseder misiniz?Vm üzerinde networkler çok esnekti testler local bridge gibi çok opsiyonel olarak çalıştırabiliyorduk vshapare üzerinde mantık nasıl olmalıdır?
4-Vshapare üzerinde vm client toolu nasıl yüklerim?
5-Network üzerinde bulunan bir nası storage kısmından sorunsuz ekleye bilirmiyim? 
6-Fiziksel bir server üzerinde bulunan vshapare üzerindeki konfigürasyonu nasıl yedeklerim ve full imajını nasıl alarım?

Sorularımla sıkmamışımdır umarım teşekkürler. 

Gönderildi : 18/07/2010 00:20

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

1-) Sanal makinayı kurduğunuz datastore ' nin içerisine girerek sanal makinaya ilişkin bütüm vm dosyalarını export-import edebilirsiniz. (vmdk, vmx vs..)
2-) Datastore içerisine girerek yapabilirsiniz.
3-) Tek bir host kullanıyorsanız standart switch kullanabilirsiniz. Yapınızdaki oluşuma göre tek bir ethernet üzerinden birden fazla vlan geçirme ve bu vlan'leri ilgili hostları dahil etme, load balanca-fault tolerance gibi tanımlamalarda yapabilirsiniz.
     Bunun yanı sıra Vcenter server kullanıyorsanız, Vcenter server üzerinden distribution switch yaratıp, yönetimi oldukça kolay bir seviyeye indirebilirsiniz.
4-) uygulamayı adım adım anlatacak kadar seçenek konumları ezberimde değil, yanlış yönlendirmek istemiyorum ancak sanal makinanın propertisindek seçenekler arasında diye hatırlıyorum...
5-) Vmkernel portundan ilgili nas'ı eklemeniz doğrutusunda yapabilirsiniz.

Cevaplayabileceğim sorular bunlarla sınırlı. Vermiş olduğum cevaplarda yanlışım varsa okuyan arkadaşların düzeltmesini rica ederim.

Kolay Gelsin...

Gönderildi : 18/07/2010 02:41

(@cozumpark)

merhabalar

1) değişik yöntemler kullanabilirsiniz. datastore içinden başka bir yere kopyalayabilirsiniz. VCB, DataRecovery gibi araçları kullanarak alabilirsiniz.

2) import - export vmware workstation üzerinde vardır. import derseniz fiziksel bir makinayı sanala çekebilirsiniz yada var olan bir sanal makina dosyalarını workstation içine alabilirsiniz. ancak ESX server veya ESXi üzerine yapacağınız bir import export işlemini Stand alone converter ile yapabilirsiniz.

3) switchler oluşturabilirsiniz. vlan'ler oluşturabilirsiniz. network alanından bütün düzenlemeleri yapabilirsiniz.

4) isterseniz internetten indirirsiniz isterseniz esx kurulduktan sonra sunucuya web tarayıcınızdan bağlanırsınız ve vsphere client indirip kurarsınız. sistem kurulumu ile birlikte gelir siz sadece local sunucudan alırsınız ve kurarsınız.

5) ekleyebilirsiniz ancak vmware'in desteklediği yapılara sahip olmalı. iscsi, fiber, nfs vs desteklemeli.

Gönderildi : 18/07/2010 05:34

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. İmport export olayını hallettim.Client tools yükleme olayıda tamam.Kafama takılan iki nokta var.Yedekleme işlemi için nas veya storage arayüzne girip orada sanal makinalarımın içinde bulunduğu klasörleri gölge kopyalama metodu ile işlem yapan bir yedekleme yazılımı ile almam yeterlimidir?

Ağ yapısında kafam biraz karışık vmware work stationda mantık basitti istersek local ağlar oluşturup kendi aralarında makinaların iletişimi sağlıyor istersek bridge modda varolan ağımızla haberleştirme işlemi yapıyorduk.Ağ konusunda kısaca bilgi rica ediyorum.

Ben iki adet esx 4.0 kurdum .İp adresleri 192.168.1.100 diğer 192.168.1.101 iki makina arasında sanal makina taşımak istiyorum ama host mantığı kuramadım ve migrate seçeneğini göremedim.Esx 4.0 kullanıyorum.Nasıl bir mantık izlemem lazım?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 18/07/2010 19:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

import export işini nasıl hallettin

Gönderildi : 20/07/2010 19:27

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selam 

Sadece oluşturulan makinayı kopyaladım.Asıl amacım migration bunu esx vshapare center versiyonunda yapabiliyoruz ama ortamda bulunan iki adet esxi 4.0 makina arasında nasıl live migration yaparım bunu çözemedim:

Gönderildi : 20/07/2010 19:41

(@forza)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu gün webcast izlerken esx i üzerinde live migration olmadığını duydum.Ortamda kurulu olan iki adet Esx-i arasında live migration yapılmıyorsa birinden diğerine sanal makinamı live migration işlemi yapmadan farklı bir şekilde nasıl taşırım.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 21/07/2010 01:56

(@MuharremGOKTAS)
Gönderiler: 269
Reputable Member

Merhaba sistemimde openfiler ile oluşturduğum bir NAS ve ESXi 4.0 kullanıyorum.Üzerinde 4 adet sanal makina aktif olarak çalışmakta.GhettoVCB script ile backup işlemlerini istediğim saatte ve istediğim döngüde online olarak yapıyorum.Backup işlemi sonuçları ile iligli tarafıma detaylı olarak mail atıyor.Yaklaşık 2 aydır test ediyorum sorunsuz çalışıyor ve NAS üzerinden backupları koşturduğumda da hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Gönderildi : 27/07/2010 15:30

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bende Esx konusuna yeni giriş yapıyorum Vmware Workstationu baz alırsak sanal makinanın oluşturulduğu dizini kopyalayınca bire bakıma yedek almış gibi oluyorduk.Siz yedek alırken sistemin içinde bulunduğu dizinimi yedekliyorsunuz yani sanal makinanın klasörünü?

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/07/2010 15:49

(@MuharremGOKTAS)
Reputable Member

Evet birebir kopyasını alıyor.

Gönderildi : 27/07/2010 18:07

(@vmcode)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Veeam Backup and FastSCP programını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Belirli periyotlarda vmware üzerindeki makinalarımı nas üzerine yedekliyorum.

Test ettimmi geri koyduğumda daha denemedim. 🙂

Gönderildi : 27/07/2010 21:18

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Teşekkürler yarın deneyeceğim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/07/2010 01:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

GhettoVCB script ile nasıl backup yaptığını anlatırmısınız.

Gönderildi : 28/07/2010 14:01

(@MuharremGOKTAS)
Reputable Member

Merhaba öncelikle bu makalede yazılanları uygulayın.Daha sonra Mkbackup ı araştırın.

http://communities.vmware.com/docs/DOC-8760

Gönderildi : 28/07/2010 14:34

(@UfukKarabulut)
Gönderiler: 182
Reputable Member

Mkbackup ve ghetto kısmını sizin değerli tecrübelerinizden anlatım alma şansımız olurmu benimde düşündügüm birşeyde yani farklı bir fiziksel sunucuda duran vmware esxi server üzerindeki vm'i kötü bir durum için yedekleyip farklı bir fiziksel sunucuya mount etmek yada backup'ı koymak içine sanal server'a gerektigi durumda oradan çalışmasını sağlamak bunun ile ilgili siz ve diğer bilgi sahibi arkadaşlardan bilgi alabilirmiyiz.

Gönderildi : 19/08/2010 13:28

(@cozumpark)

merhabalar

iki esxi arasında makina taşıma işlemini yine import yöntemi ile yapabilirsiniz. yada vConverter aracılığı ile de yaparsınız.

kaynak olarak vmware infrastructure esxi üzerindeki sunucunuzun ip adresini hedef olarak da vmware esxi sunucunuzun ip adresini ve haklarını verirseniz taşıma yaparsınız.

kolay gelsin 

Gönderildi : 20/08/2010 01:12

Paylaş: