Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware ESXi uyumlu Server Toplama (kasa Configürasyonu Tavsiye)

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,182 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selam arkadaşlar ESXi kurup üzerinde 7-10 max vm guest çalıştırabileceğim bir kasa yapılandırması önerebilrmisiniz.

Asus  anakart ve Quad core lu 4 gb ram li  bir makine topladım.esxi  yüklenirken "load tpm error"  hatası verdi, Etherner kartı ile bir sorun oldunu düşünüyorum.

nasıl bir configürasyon oluşturmalıyım server almak biraz pahalı geldi o yüzden  böu sekilde çözmek istedim. ucuz server  olarak ibm tower kasalar esxi ile uyumlumudur.

Gönderildi : 07/05/2010 13:48

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

HP'nin düşük fiyatlı server'larını incelemenizi tavsiye ederim. Örneğin HP ML110 üstünde ESXi 3.5 tabanında rahatlıkla 2-3VM çalıştırabilirsiniz.

Gönderildi : 07/05/2010 14:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim iliginize..

Gönderildi : 07/05/2010 16:29

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yanlız bu ürün esxi ile sorunsuz çalışırmı. önemli olan o.

Gönderildi : 07/05/2010 16:48

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

VMware ESX/ESXi özelleştirilmiş Linux kernel i içerdiğinden her bilgisayar/sunucu üzerinde çalışmayacaktır. Çünkü her donanımın sürücüsü Hypervisor içerisinde yoktur. VMware in sitesinde Compatibility listesi bulunur. HP sunucular için örneğin aşağıda ki adreste listeyi görebilirsiniz. Bu sayfada donanımınızın desteklenip desteklenmediğini de kontrol edebilirsiniz.

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?action=search&deviceCategory=server&productId=1&advancedORbasic=advanced&maxDisplayRows=50&key=&release []=35&datePosted=-1&partnerId[]=41&formFactorId[]=-1&filterByEVC=0&filterByFT=0&min_sockets=&min_cores=&min_memory=&rorre=0

Kolay gelsin...

Gönderildi : 07/05/2010 17:07

(@suleymangunel)
Gönderiler: 90
Estimable Member

ML110 üstünde yaklaşık 1 yıl ESXi 3.5 çalıştırdım ve hiçbir sorun çıkmadı. Ama bu sunucu 7-10 VM için yetersiz kalacaktır.

Gönderildi : 07/05/2010 18:38

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

VMwar ESXI serilerinin en büyük sorunsalı disk performansları, sistemde aynı anda diske yazma işlemi yüksek olduğunda işlemci hızının yada ram kapasitesinin önemi kalmıyor.

Zaten sanallaştırma teknolojilerinin ilk çıkış amacıda aynı anda aynı sistemleri kullanmayan sunucuları kümeleyip sistemin genel donanımını MAX derecede kullanmaktı. Sunucu sisteminizde özellikle aynı anda disk kullanan sistemlerler bulundurmamaya dikkat ediniz.

ESXi gibi sistemler özellikle Ethernet kartlarında seçim yapıyorlar gerisinde olan Boardlar ( Kuzey, güney köprüleri ) CPU lar zaten kernel lerinde tanımlı geliyor ama SCSI kartları ve Ethernet adaptörlerinde seçim yapıyorlar ki toplama bir sistem kullanacaksanız muhtemel SATA kullanacaksınızdır ki boardlar üzerinde olan SATA RAID kartlarında sorun çıktığını görmedim ama Ethernet adaptörlerinde kesinlikle sorun çıkartıyorlar, Türkiye de bulmak çok zor olsada Intel ethernet adaptörleri bulursanız sorun çıkartcaklarını sanmıyorum

Gönderildi : 14/05/2010 02:51

(@Anonim)

Bildiğim kadarıyla ESXi üzerine max. 4 VM kurulabiliyor.

Gönderildi : 29/05/2010 10:30

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

bende esxi var 7 tana vm kurulu bole bır kısıtlmaa yok sanıırm

Gönderildi : 30/05/2010 02:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

4 tane VM kurulabiliyor konusunda arkadaş haklı ama işletim sistemi bazında alınan lisans durumuna göre haklı. yani bir adet Windows 2008 Ent edition alırsanız 4 tane sanal sunucu kurabiliyorsunuz lisanslı olarak.

eğer iki tane Windows server 2008 ENT lisansınız varsa ESXi üzerinde 8 tane sanal sunucu oluşturabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 30/05/2010 13:22

(@GURCANEFE)
Noble Member

hocam arkdas lısastan bahsetmıs sanırım soruyu ben sorayım o zaman sole

esxi kurulu bır ıbm sunucu var bunun elımdede 10 adet 2008 r2 lısas var

ben esxi üzerine 10 adet vm kura bılırmıyım (:

Gönderildi : 30/05/2010 15:50

(@m-hakancan)
Noble Member

Merhabalar;

Ufak bir ek yapmak isterim. Windows Server 2008 Standard için 1+1, Widnows Server 2008 R2 Enterprise için 1+4 şeklinde bir lisanslama yöntemi vardır. Eğer Hyper-V dışında bir sanallaştırma platformu kullanılıyorsa bu lisanslardan sadece sanal ortam lisansları kullanılabilir. Yani elimizde Windows Server 2008 R2 Enterprise sürümü var ise VMware ESX üzerinde sadece 4 adet sanal Windows Server kullanabiliriz. Beşinci Windows Server fiziksel makine için verilen lisansdır ve sadece Hyper-V sunucusu olarak yapılandırıldığında kullanılabilir.

VMware ESX/ESXi sistemlerinde çalıştırabileceğiniz sanal makine sayısı ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sanallaştırma sunucunuzun kaldırabildiği kadar sanal makineyi çalıştırabilirsiniz.

Sorunuzun cevabına gelince evet kurabilirsiniz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 31/05/2010 18:47

(@GURCANEFE)
Noble Member

teşekkür ederım

Gönderildi : 31/05/2010 22:40

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim.

İyi çalışmalar...