Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyperv scsi veya ide

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,014 Görüntüleme
(@gunaykarakas)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ,

hyper v sanal makineler oluştururken hdd seçiminde scsi yada ide yapmak bize nasıl avantaj getirebilir.

performans açısından bir sıkıntı yoksa ide olarak kurulum başlatacağım. ama scsi kurmak daha iyi olursa kurulum aşamasında

2003 server kurarken scsi driver ını nasıl yükleyebilirim. yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler,

Gönderildi : 05/04/2010 19:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,

Default olarak scsi gelir zaten performans açısından ram ve cpuya fazla yüklenmez olarak anlatılmış nette üstatlar tarafından.Zatene makalelerde Serhat hocamız değindi bir çok hyper-v özelliği konusuna.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2010 19:18

(@gunaykarakas)
Gönderiler: 45
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bende bir kaç makale okudum. IDE olunca sadece boot SCSI de emulation desteği yok.

O zaman şunu yapmak benim için daha mantıklı olmaz mı?

File server kurulumu yapacağım. Kurmuş olduğun system alanı IDE olacak . İkinci bir VHD yaratacağım ve onuda SCSI yapacağım

ve mevcut sanal makinaya attach edeceğim.

Olması gereken normal de bu şekildemidir?

Teşekkürler,

Gönderildi : 05/04/2010 19:39

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba,

Hyper-V üzerinde boot olan bir Guest OS mutlaka Virtual IDE Controller'a bağlı sanal disk üzerinde kurulu olmalı. Yani Virtual SCSI üzerindeki bir diske OS kurup boot edemezsiniz. Bu şimdilik değişmez bir kuraldır.

Best Practice şudur: Bir VM yaratılır, ilk virtual disk Virtual IDE Controller'a bağlanır ve Guest OS kurulur. Daha sonra Virtual SCSI Controller/lar eklenir ve diğer virtual diskler bu controller'lara bağlanır. Virtual IDE üzerinde sadece Guest OS koşar. Diğer diskler applications, services, DBs vs.. gibi uygulamalara hizmet eder.

Gönderildi : 05/04/2010 19:50

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

SCSI denetleyiciler sentetik donanım olarak tanımlı olduğundan dolayı bu denetleyicinin ve buna bağlı olan disklerin kullanılabilmesi için kurduğunuz sistem üzerine Integration Services kurulumu yapmanız ardından yeni disk eklerken denetleyici tipini scsi controller olarak belirlemeniz yeterli olacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 05/04/2010 19:57

Paylaş: