Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware ve Sunucuları sanallaştırma

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
434 Görüntüleme
(@ozanyildiz)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

O kadar çok makale okudum ki şu sanallaştırmalar konusunda iyice kafam karıştı diyebilirim.Sonra da tesadüfen sizin sitenizi buldum hemen üye oldum.Arkadaşlar ben şunu yapmak istiyorum. 5 adet serverım var ama bu 5 adet server üzerine farklı uygulamalarım çalışıyor.Disaster recovery durumlarını gözden geçirirken şöyle birşey aklıma geldi.

1.Acaba ben 5 serverından imajını vmware üzerine yüklersem  real serverım yada serverlarım down olduğu zaman vmware üzerindeki yedek serverım devreye girer mi? ( real serverın imajını alarak vmware üzerine kuracağım. Real serverım down olursa buradan çalışmaya devam etsin.) Böyle birşey yapabilir miyim?

Vmware Esx serverı sıfırdan boot ederek mi kurmam gerek yoksa windows 2003 server üzerine mi kurmam gerekiyor.

2.Elimdeki server ibm x series 3650 ama vmware sayfasına baktım compability olarak göremedim. bu konuda hangi modeli tavsiye edersiniz?

Teşekkürler 

Gönderildi : 12/03/2010 18:48

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Öncelikle hoşgeldiniz.

1. Olmaz, çünkü platformlar farklı. İki tane fiziksel sunucuya vmware esx kurup iki sunucu arasında HA cluster yaparsanız istediğiniz olur.

2. VMware esx kendi çekirdeğini kullanır buda redhat (linux) a benzer. Onun için cd den boot edip kurmalısınız.

3. x3650 kurulabilir.

Gönderildi : 12/03/2010 18:56

(@ozanyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkür Ederim Buğray Bey,

Platform farklı derken anlayamadım.HA cluster ne demek?ESX serverı düşünme nedenim açıkcası diğer server yada serverlara birşey olursa Esx server üzerine kurdugum işletim sistemleri devreye girsin.bunu yapmam Ha cluster dediğiniz olay ile mi alakalıdır? vmware converter ile birebir aynısını almayı düşünüyordum hayallerim yıkıldı:)

Gönderildi : 12/03/2010 19:06

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Yok, sanallaştırma mantığı bu şekilde işlemiyor 🙂 Siz iki tane fiziksel sunucu alıp ikisinede vmware esx kuruyorsunuz, fiziksel makinede ki dc olsun exchange olsun taşıyorsunuz vmware sunucularının birine, vmware üzerinde ki işletim sistemlerinin birinde problem olduğunda diğer vmware sunucusu üzerişnden çalışmaya devam ediyor.

Tabi yukarıda yazdıklarım HA ( High Avaibility ) Cluster yapılandırıldığında geçerlidir.

Bunlar için makalelerimiz mevcut portalımızda. Bakabilirsiniz.

Gönderildi : 12/03/2010 19:13

(@ozanyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

şimdi anladım ben şu şekilde anladım hep gercek serverıma birsey olursa vmware üzerine kuracagim yedek server devreye girecek sanıyordum.Ama alakası yokmuş:)Sadece vmware sunucudaki işletim sistemime birşey olursa diğer vmware sunucudaki devam ediyor.

Bundan sonraki yatırımlar için böyle birşey yapabilirim.Yada gerçek serverlarımdaki işletim sistemlerini alacağım vmware üzerine taşıyacağım.Birşey olursa başka makinadaki bir nevi backup server gibi esx server üzerinde çalıştırmaya devam edebileceğim. Ama bunun içinde iki adet esx server kurmam gerekecek.Peki şu olabilir mi?

Ben yine esx server kursam gerçek server üzerindeki uygulamaların bir yedeğini kuracağım esx server üzerine elle yada acronis tarzı bir programla yedekleyip  çökme yada sıkıntı olduğu an buradan devam ettirsem olamaz mı?

Gönderildi : 12/03/2010 20:19

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Çok mantıklı olmaz, sonuçta data canlı olduğu için problem yaşarsın.

Gönderildi : 12/03/2010 20:27

(@ozanyildiz)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar selam,

http://www.cozumpark.com/blogs/3party/archive/2008/11/22/acronis-true-_3101_mage-echo-ile-sanallast-rma.aspx şöyle birşey buldum ve sanırım benim sorunuma da bir şekil çözüm olabilir diye düşünüyorum.Sonuçta devamlı backup alacağım için hasarı en aza indirebilirim diye düşünüyorum yanlış mıyım?Acronis forum sayfalarında sorularımı sorayım yanlış yerde olmasın :)Ama sizinde fikirlerinizi öğrenmek isterim.Bu makinalarım üzerinde AD yada Exchange yok sadece iis bulunmakta

Gönderildi : 12/03/2010 20:41

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet şayet dinamik güncellenen bir yapınız yoksa ( exchange, dc, database, crm vb. ) böyle birşey düşünülebilir

Ama bu yazdığınız hasardan en kötü nasıl kurtarırım senaryosu 🙂

Gönderildi : 13/03/2010 04:46

(@ErcanSahin)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Herkese merhaba,

O kadar çok makale okudum ki şu sanallaştırmalar konusunda iyice kafam karıştı diyebilirim.Sonra da tesadüfen sizin sitenizi buldum hemen üye oldum.Arkadaşlar ben şunu yapmak istiyorum. 5 adet serverım var ama bu 5 adet server üzerine farklı uygulamalarım çalışıyor.Disaster recovery durumlarını gözden geçirirken şöyle birşey aklıma geldi.

1.Acaba ben 5 serverından imajını vmware üzerine yüklersem  real serverım yada serverlarım down olduğu zaman vmware üzerindeki yedek serverım devreye girer mi? ( real serverın imajını alarak vmware üzerine kuracağım. Real serverım down olursa buradan çalışmaya devam etsin.) Böyle birşey yapabilir miyim?

Vmware Esx serverı sıfırdan boot ederek mi kurmam gerek yoksa windows 2003 server üzerine mi kurmam gerekiyor.

2.Elimdeki server ibm x series 3650 ama vmware sayfasına baktım compability olarak göremedim. bu konuda hangi modeli tavsiye edersiniz?

Teşekkürler 

Merhaba,

Yapabilirsiniz.

Şöyle;

1- VMware ESX altyapısı olduğunu varsayarak; Mevcut  fiziksel sunucularınızı sanala convert ederek onların 1 kopyasını sanalda çıkartmış olacaksınız.

2- 3.Parti data replication programı kullanarak fizikseldeki dataları sanadakilerle belli aralıklarla eşitleyeceksiniz. Ve herhangi bir fiziksel düştüğü anda bu replication yazılımı sanaldakini aynı özelliklerle ayağa kaldıracak.

Bu kadar basit.

Gönderildi : 13/03/2010 12:36

Paylaş: