Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v vmware sizce hangisi?

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
360 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_
Konu başlatıcı

Merhaba,
Yeni 64 bit destekli donanım almadan evvel vmware kullanıyordum.Fakat 64 bit donanım alınca server 2008 r2 kurulumunu ve Serhat hocamın uğrunda kitap yazdığı hyper-v rolünü hemen kurdum.hyper-v kurulu olan sistemde vmware çalışmıyor bu uyarıyı aldım vmware kurunca.Hyper-v üzerine win7 client işletim sistemini kurdum performansı kurarken biraz beni üzdü ama çalışması son derece mükemmel sanalda değilde sanki sistemimin üzerinde çalışıyor gibi hareket ediyor?Sizce hangisi daha başarılı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/02/2010 02:36

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Şimdi bu kesinlikle göreceli bir kavram. Serhat Hocamıza sorsak kesin HyperV der. =) Çünkü kendi blogunda VMware mühendislerini bile dövecekti neredeyse. =) =) (Serhat Hocam samimiyetine sığınarak.)  Hyper V ile ESX karşılaştırılmış. Sonra testlerin yanlış versiyonlar arasında olduğu anlaşılmış vb.. Ama sonra VMware'ci abiler de hatalarını anlayıp kaldırmışlar testleri. Valla Serhat Hocaya içimden kaç kere helal olsun çektim bilmiyorum. İşin ehli demek bu demek.

Ben kendi çapımda orada şöyle bir deneme yanılma tahtası yapardım kendime. Dual Boot ile çift işletim sistemi kurardım disklerime. 1. işletim Sistemi Windows 7 olurdu. Üzerine VMware - ESX çakardım. Normalde gerçek bir test ortamı değil. Malum ESX başlı başına bir makinada olması lazım. Sonra VClient ile başka bir makinadan yönetim sağlıyoruz. Neyse. Sağlık olsun. Ama Workstation ile de Hyper V karşılaştırılmaz bence.

2. işletim sistemi olarak ta Windows Server 2008 R2 yapardım. İçine Hyper-V çakardım. 2 sistemi de kendim test ederdim. Sonra bakardım Serhat hocamız gibi Hyper-V mi kasardım yoksa birazcık ta Linux tarafım mı kıpraşırdı. =) Kolay gelsin. Saygılar.

Gönderildi : 15/02/2010 02:48

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Güzel bir yazı olmuş Erdem bey microsoftun eşsiz yazılımcıları ve değerli diğer yazılımcılar oldukça bu çekişmeler uzun sürecek ve sürekli gelişme sağlanacak.Nasıl savaşların iyi bir yanı sadece teknolojiyi ileri götürmek ise keşke savaşlar olmasa tabi rekabetinden getirisi kullanıcılara daima iyisini sunmak:)Sanırım kazananlar bizler oluyoruz sonuçta.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/02/2010 02:53

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Güzel bir yazı olmuş Erdem bey microsoftun eşsiz yazılımcıları ve değerli diğer yazılımcılar oldukça bu çekişmeler uzun sürecek ve sürekli gelişme sağlanacak.Nasıl savaşların iyi bir yanı sadece teknolojiyi ileri götürmek ise keşke savaşlar olmasa tabi rekabetinden getirisi kullanıcılara daima iyisini sunmak:)Sanırım kazananlar bizler oluyoruz sonuçta.

Yaşıtız aslında, Benim Bey takıntım yok sizinde yoksa birbirimize ismimizle hitap edebiliriz. =) Hatta ben sizden 7 ay büyüğüm bana abi diyeceksiniz falan diyormuşum. =) =)

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Toplu, tüfekli, Tanklı, uçaklı savaşa her zaman karşıyız. Ama Bilişim Savaşlarına ise herzaman varız. =) Önce buna açıklık getirelim. 

Sanırım biz bu savaşlarda hep kazanan tarafta oluyoruz. Yada zaten savaşı başlatan biziz. Böyle savaşa can feda diyorum. =) Ama maliyeti ağır oluyor o başka tarafı. =)

Gönderildi : 15/02/2010 03:03

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

Merhaba aslında hyper-v server 2008R2 denebilirisiniz. Vmware ESX gibi kendi başına kurulan ve sadece hypervisor destekleyen bir işletim sistemidir. Denemenizi tavsiye ederim. Hatta sonucu burada paylaşırsanız iyi olur. Henüz bende hyper-v üzerine sadece kurdum (Donanıma değil) ama daha üzerinde çalışma yapıcak zaman bulamadım. 😀 Kolay gelsin...

X64 için donanımı aldım demişsiniz CPU İntel mi AMD mi aldınız ?

Download address:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=48359dd2-1c3d-4506-ae0a-232d0314ccf6&displaylang=en

Gönderildi : 15/02/2010 03:47

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

intel aldım ve performans aldığım donanıma göre güzel.

Gönderildi : 15/02/2010 12:04

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Intel Quad Core 9550 var. Sağolsun Intelin stratejik hatası diyeyim. 12mb cache bellekli bir işlemci. =)

14-15 Sanala kadar zorladım. Ram 4gb olduğundan RAM'de patlıyorum genelde. Ama işlemci %12 - %20 arasında.

Bir diğer testte de hatta forumda bir konuda resimde koymuştum. Yada google.com'da görseller kısmında "performans.jpg" diye arama yapın ilk resim benim resim. ESX var. Sanalın içinde Sanal. =) İçersinde 3 makina çalışıyor. ISA ve EXchange rolünde PC'ler mevcut. Birde Member Server. Sonra 1 Team yapısında 2 DC + 2 tane Exchange 2007 çalıştıran makina var. Artı Windows XP üzerinde Office 2010 programları açık. ve benim kendi host ettiğim gerçek makinam. Windows 7 üzerinde Media Player MSN bla bla. Ram tavan. İşlemci %15 falan. Süper performans. Bulabilirseniz bu işlemciyi tavsiye ederim. Saygılar..

Gönderildi : 16/02/2010 03:02

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

Siz baya kasmışsınız sistemi.Sanallarda kurulum biraz ağır ama çalışma hızı çok güzel.Bahsettiğiniz gibi ram kasıyor ama işlemci 15-20 seviyelerinde ilerliyor.

Gönderildi : 16/02/2010 11:18

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Hyper-V vs. ESX için yeni bir comparison ister misiniz? Buyrun 🙂 http://www.serhatakinci.com/?p=3177

Gönderildi : 16/02/2010 11:48

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member

CPU olarak core i7 tavsiye ederim. Sanalaştırma için ideal.

Gönderildi : 16/02/2010 12:41

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Hyper-V vs. ESX için yeni bir comparison ister misiniz? Buyrun 🙂 http://www.serhatakinci.com/?p=3177

Serhat Hocam sevgililer gününde oturmuşun makale yazmışsın. =) Gözden kaçırmışım. Akşama okuyorum. Saygılar...

Gönderildi : 16/02/2010 14:09

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

[Y]

Serhat hocam nokta atışı yine elinize sağlık  [:)]

Gönderildi : 16/02/2010 23:17

Paylaş: