Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VHD Boot

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
288 Görüntüleme
(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bilmeyen arkadaşlar için açıklayayım,

VHD: vritual hard disk demek.

Windows 7 de gelen yeni bir özellikle VHD oluşturarak buradan boot edebilme şansına sahibiz diye biliyorum.

Benim bunu kullanma amacım ise Makinamda 2 tane sanal makina var.

Asıl işletim sistemim Win 7 Sanal makinalarda ise 2008 ve xp var.

Bana sanal bir VHD oluşturup buna bir boot dosyası oluşturmak ve istediğimde xp istediğimde 2008 istediğimde ise win 7 yi çalıştırmak istiyorum

Bu konuda bilgi sahibi olan birisi var mı? 

Gönderildi : 06/01/2010 15:09

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

http://edge.technet.com/Media/Windows-7-Boot-from-VHD/ ve http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=80ede31d-3509-407b-a896-0beea8705589&displaylang=en adresleri başlangıç için yardımcı olur umarım.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 06/01/2010 15:59

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

söylediklerini tam olarak anlayamasamda hiç fena değildi, aslında bu konu ile ilgili bir webcast yapsak hiç fena olmaz 🙂

Sanırım video daki arkadaş dos ekranını seviyor, yoksa bunların bir kısmını görsel olarakta disk manager dan gerçekleştirebiliyoruz sanırım değil mi?

vidyo paylaşımınız içinde teşekkürler..

Gönderildi : 06/01/2010 16:38

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Açıkcası denemedim. Ama aklıma soktunuz [:)]. Kurcalamak lazım güzel şeyler çıkabilir. Fikir güzel.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 06/01/2010 16:47

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

O halde ben bu konuyu takip ediyorum, kurcalama sonuçlarını merakla bekliyorum.

İyi günler..

Gönderildi : 06/01/2010 16:51

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

VHD ye yazmak ile disk e yazmak arasında her hangi bir peformans farkı mevcut mu acaba?

Gönderildi : 06/01/2010 21:13

(@m-hakancan)
Noble Member

Fark olma ihtimali yüksek. Örneğin fiziksel bir disk üzerinde birden fazla sanal makineye ait birden fazla vhd olabilir ve her bir sanal diske aynı anda veri okunma ve yazılma olasılığı yüksek olduğundan sanal diskler fiziksel diskten her zaman daha az performans verecektir.

Eğer tek bir vhd var ise bunun için fiziksel diski olduğu gibi sanal makineye atayabilme imkanımız var ki bu fiziksel disk performansı=vhd disk performansı olacaktır.

Ayrıca sanal makineye atanan disk alanı allocate edilmemiş ise bu da sanal diske okuma ve yazma oranlarını olumsuz etkileyecektir.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 06/01/2010 23:10

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

vhd in hızı ile ilgili olarak yapmış oldugunuz açıklama içinde teşekkürler, bu konu giderek beni içine çekiyor, sayenizde konu ile ilgili genel bir bilgi birikim oldu..

Gönderildi : 07/01/2010 01:57

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 07/01/2010 04:00

Paylaş: