Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Server (Core) Replikasyon & Backup

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
476 Görüntüleme
(@CemalTuncel)
Gönderiler: 40
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar arkadaşlar.

hyper-v server üzerinde çalışan sanal makineleri online yedekleme hatta  başka bir datastor'a replike etmek mümkünmüdür?

Gönderildi : 04/01/2010 00:19

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Backup yazılımı için Microsoft system Center Data Protection Manager 2007 yazılımı ile Save State durumunda yedek alabilmektesiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2009/06/27/hyper-v-failover-cluster-bolum-2-failover-cluster-senaryolari-ve-lisanslamasi.aspx

HV Fail Over Cluster Senaryolarında sormuş olduğunuz soruya cevap vermiştik. Aşağıda ki satırlar sorunuza cevap verebileceğini düşünmekteyim.

FailOver Cluster Senaryoları;

Microsoft Hyper-V FailOver Cluster uygulamasını iki teknoloji ile yapabilmekteyiz.

image004

• Host to Host Cluster

Fiziksel Sunucular arasında gerçekleştirilen Hyper-V FailOver Cluster Teknolojisidir. Gerçekleştirecek olduğumuz Host to Host Fail Over Cluster uygulamasında fiziksel sunucuların Windows Server 2008 ENT veya Data Center ürünlerinin olması zorunludur.

Sanal sunucuların sahip olduğu işletim sistemleri bu senaryo için önem arz etmemektedir. Microsoft Windows server 2003-2008, STD, SBS olabileceği gibi sanallaştırma platformunda hizmet eden-Microsoft olmayan diğer ürünleride cluster uygulamasından yararlandırtabiliriz.

Kullanacak olduğumuz Shared Disk

• DAS (Direct attacment Storage)

• SAN (Storage Area Network)

• ISCSI (Internet Small Computer System Interface)

İsteklerimizi karşılayabilmektedir.

Lisanslamasında değişim nedir ? Microsoft Sosyal Sorumlulukları altında, Hyper-V ile birlikte Cluster Lisanslamasınıda değiştirmektedir.

Eski Cluster uygulamalarımızda Pasif NOD olarak yapılandırmış olduğumuz Serverlar içinde Lisans maaliyetlerimiz ortaya çıkmaktaydı. Cluster uygulamasını kullanacak olan müşteriler, ağırlıklı olarak kullanmayacak olduğumuz server için neden lisans parası ödeyelim gibi yaklaşımlarda bulunurlardı. Microsoft’ un bu sorulara vermiş olduğu cevap genellikle, kullanılmayacak – pasif olarak bekleyecek olan fiziksel sunucu için bir ödeme yapıldığı gibi, bu sunucu üzerinde çalışacak olan lisans içinde ödeme yapılması gerektiğini belirtirdi 🙂

Artık bu uygulama değişmiş olup, Host to Host Fail Over cluster uygulaması yapıldığı zaman, Cluster Farmı içinde bulunan fiziksel serverlardan bir tanesi Pasif olarak çalışacaksa ve üzerinde her hangi bir sanal işletim sistemi çalışmayacaksa Pasif NOD için lisans parası vermemize gerek yoktur.

• Guest to Guest Cluster

image005

Sanal Sunucular arasında gerçekleştirilen Hyper-V FailOver Cluster Teknolojisidir. Gerçekleştirecek olduğumuz Guest to Guest Fail Over Cluster uygulamasında sanal sunucuların Windows Server 2008 ENT veya Data Center ürünlerinin olması zorunludur.

Her bir sanal sunucu için ayrı ayrı FailOver Cluster hizmeti yapılandırılmalıdır.

Eğer Microsoft olmayan ürünler arasında Cluster uygulaması yapılacaksa, bu ürünler üzerinde ayrı ayrı FailOver Cluster uygulaması gerçekleştirilecektir

Fiziksel sunucuların sahip olduğu işletim sistemleri bu senaryo için önem arz etmemektedir. Microsoft Windows Server 2008 STD, ENT, DataCcenter ürünleri olabilmektedir.

Kullanacak olduğumuz Shared Disk

• ISCSI (Internet Small Computer System Interface)

• Olmak zorundadır. Host to Host Fail Over Cluster Senaryosunda ki gibi DAS ve SAN Teknolojilerini kullanamamaktayız. Sebebi ise bu teknolojiler, Host Bus Adapter (HBA), Fibre Channel Kablo, Sas Kablo vb.. fizksel bağlantı istemektedir.

Sanal sunucularımıza , fiziksel bağlantıları yapamayacağımız için kullanacak olduğumuz tek bir Shared Disk Teknolojisi kalmaktadır ki bu da ISCSI teknolojidir.

Guest to Guest Fail Over cluster uygulamasında, her bir fiziksel sunucumuza lisans maliyeti vermek zorundayız. Sebebi ise her bir fiziksel sunucumuzu Aktif olarak kullanıyor olduğumuz içindir.

Gönderildi : 04/01/2010 05:14

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih hocam, öncelikle cevap için teşekkürler.

dün gece küçük bir araştırmadan sonra, DPM olmadan da save state konumunu PowerShell ile yedek alabildim ve bunu Schedule ederek yedekleme sorununu çözdük diyelim, ama Replikasyon konusunda bir çözüm bulamadım.

Makalenizdeki çözümler daha çok HA tarafında, DR tarafında 3th parti çözümler yokmu bildiğiniz?

Ayrıca eski bir vmware ci olarak neden save state konumunda export alabiliyor sadece Hyper-V, vmwarede VCB proxy yazılımı önce bir snapshot aldırıp, ardından bu noktayı baz alarak vmdk dosyasını dışarı export edebiliyor, MS in burdaki kısıtını anlamlandıramadım, VSS önceden devreye girip bir snapshot aldırıp, o snapshot dosyasını kesinti olmadan export edemezmiydi?

Gönderildi : 04/01/2010 18:28

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hyper-v gurularımızdan ses çıkmadı 🙂

ama çalışan makinenin vhd dosyasını command promt dan kopyaladık ve access denied vermesini beklerken kopyaladığını gördüm.

Akabinde aldığımız .vhd dosyasını başka bir sanal makine oluşturup attach etmeyi denedik ve işletim sisteminin açılmamasını beklerken, o da gayet güzel açıldı.

Bu durum normalmidir, bu kadar kolay olmasa gerek? 🙂

Gönderildi : 12/01/2010 02:11

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

hyper-v de thirdpary replication için doubletake.com ürünlerini incelemenizi öneririm.

Gönderildi : 12/01/2010 02:29

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Serhat hocam

okuduğum kadarı ile henüz R2 desteği yok, dolayısı ile CSV de desteklemiyordur.

http://www.doubletake.com/Documents/Hyper-V/DBTK_for_HyperV_Datasheet.pdf

Gönderildi : 13/01/2010 13:54

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet arkadaşlar, CSV üzerindeki sanal makinelerin kesintisiz online backup ı şu an için alınamıyor diyerek noktalayabilirmiyiz?

ben pes ettim 🙂

Gönderildi : 25/01/2010 02:42

(@serhatakinci)
Famed Member

VSS (volume shadow copy) destekli herhangi bir yazılım ile file bazlı alabilirsiniz.

Yada DPM 2010. Ancak henüz beta.

Gönderildi : 25/01/2010 21:55

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

dpm2010 beta'da csv üzerinden yedek alamıyor, local storage de sorun yok.

Gönderildi : 27/01/2010 11:57

(@EnginIRMAK)
Gönderiler: 37
Trusted Member

ama çalışan makinenin vhd dosyasını command promt dan kopyaladık ve access denied vermesini beklerken kopyaladığını gördüm.

Akabinde aldığımız .vhd dosyasını başka bir sanal makine oluşturup attach etmeyi denedik ve işletim sisteminin açılmamasını beklerken, o da gayet güzel açıldı.

Yeri gelmişken sormak istiyorum...

Sanal Makinaya ait VHD dosyasının bir yedeğini bir kenara alıp, Hyper-V de bu sanal makineyi uçurup ( ve sanal makinaya ait tüm snapshot dosyaları vs. uçurup ) baştan sıfırdan bir makina oluşturduğumuzda bu VHD dosyasını da attach ederek sorunsuzca yolumuza devam edebiliyor muyuz ?

Gönderildi : 27/01/2010 18:47

(@serhatakinci)
Famed Member

Nasıl alamıyor? Bu versionun en büyük özelliği CSV ve Hyper-V v2 yi support ediyor olması. Ancak ürün henüz beta, bir takım sorunları ve bazı özel durumları var.

Gönderildi : 28/01/2010 01:16

(@serhatakinci)
Famed Member

Yeri gelmişken sormak istiyorum...

Sanal Makinaya ait VHD dosyasının bir yedeğini bir kenara alıp, Hyper-V de bu sanal makineyi uçurup ( ve sanal makinaya ait tüm snapshot dosyaları vs. uçurup ) baştan sıfırdan bir makina oluşturduğumuzda bu VHD dosyasını da attach ederek sorunsuzca yolumuza devam edebiliyor muyuz ?

Evet. Ancak VM üzerinde snapshot olmamalı. Ve VHD'i yeni makinede start ettiğinizde yeniden TCP/IP config. yapmanız gerekir. Bunun dışında bir sorun yok.

Gönderildi : 28/01/2010 01:18

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Nasıl alamıyor? Bu versionun en büyük özelliği CSV ve Hyper-V v2 yi support ediyor olması. Ancak ürün henüz beta, bir takım sorunları ve bazı özel durumları var.

Merhaba;

Beta aşamasında ki bir ürün ve özellikleri için konuşmak ne kadar önemlidir tartışılır.
Örnek olarak Exc2k10 Beta aşamasındayken Backuplama çözümü olarak DPM2007 öneriliyordu AMA DPM 2k7 eşittir Exc2k10 yedeğini alamıyor.

Exc 2k10 yedeğini alatbilecek ürün DPM 2010' dur.

Dpm2k7 için CSV ve içinde bulunan VM' lerin koruması yapılamadığı bilgisi verildi.
Testlerimde ve son iki projemde kullanmış olduğum DPM2k7; evet CSV yedeğini alamadığını gördüm.
Fakat CSV içinde barınan her bir VM üzerine agent yüklemesi yapıldğı zaman VM için korumasını gerçekleştirebiliyor !

DPM 2010 Henüz beta. Release olmadan yapmış olduğumuz yorumların hepsi havada kalabilir veya gelişmiş bir şekilde önümüze sunulabilir.

ama DPM 2010 için yayınlanan bilgilerde Hv 2.0 ve w2k8R2 FailOver Cluster CSV yedeğini alabileceği bilgisi var. ve hatta DPM 2010' un DPM 2007' ye göre en büyük özelliğinin bu olduğunun bilgisi veriliyor.

Ama ürün çıkmadan net bir şeyler söylemek Pek mümkün değil.

Elime alıp - bozmadan yorumlarımızın havadan kalma endişesi her zaman için vardır.

Virtualization

This has been one of the biggest investments that we made in DPM 2010, and we hope that you will absolutely love the features.  First and foremost, DPM 2010 Beta protects highly available virtual machines (VM) deployed on Windows Server 2008 R2 using Cluster Shared Volumes (CSV) clusters -- in addition to standalone Hyper-V servers and Windows Server 2008 Hyper-V clusters. For all above mentioned server configurations, DPM 2010 Beta supports:

http://blogs.technet.com/dpm/archive/2009/09/29/DPM-2010-beta-is-available-now.aspx

Gönderildi : 29/01/2010 14:31

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Fatih hocam, DPM 2010 beta da supported bilgisini okuduktan sonra bi hevesle çekip kurdum test ortamında ama dediğim gibi, access denied türü hatalar verip almadı, ardından CA ArcServe 12.5 üzerine Windows 2008 R2 (Hyper-v) desteği geriten Cumulative Update1 paketini geçip onu denedim, ondada farklı hata mesajları ile sonuca ulaşamadım. 

Diyeceğim o ki sorun Host tarafında veya 2008 R2 nin Failover Cluster servisindede olabilir.

Gönderildi : 30/01/2010 01:44

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

test etme fırsatım olmadı ama planım içerisinde yer almaktadır.

Daha ayrıntılı bilgiyi ürünü bozduğum zaman paylaşabileceğim 🙂

Gönderildi : 30/01/2010 03:32

(@serhatakinci)
Famed Member

Ürün henüz beta (dpm2010). Betalarda bu sorunların yaşlanması çok normal. En azında RC'i bekleyelim 🙂 RTM de supported olarak gelecek.

Fatih senin exch2010 işine benzemesin :))

Gönderildi : 13/02/2010 18:17

(@CemalTuncel)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yeni çıkan Symantec Backup Exec 2010 da supported demişler, ortamı tekrar oluşturup denemek lazım.

Gönderildi : 21/02/2010 01:11

(@serhatakinci)
Famed Member

Bu arada DPM 2010 RC downloadable durumda. Beta dan daha stabil olduğu kesin.

Buyrun, http://connect.microsoft.com/site840/Downloads/DownloadDetails.aspx?DownloadID=26452

Gönderildi : 21/02/2010 03:22

Paylaş: