Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal SAN veya NAS'ınız Olsun

19 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,248 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

http://www.openfiler.com/community/download  adresinden indirebileceğiniz açık kaynaklı bir linux türevi olan Openfiler sayesinde sanal sisteminiz üzerindeki kaynağı sanal bir SAN olarak kullanabilirsiniz.

Böylece ESXi ve Hyper-V için ek bir donanım maliyeti olmadan Cluster, Failover, Disaster Recovery, vs. özellikleri test edebilir, production-ready sistemlerinizde kullanabilirsiniz. Hem de hiçbir lisans, donanım bedeli ödemeden.

Xen, VMware, QEMU, Virtual Iron ve Parallels imajları halihazırda oluşturulmuş ve ilgili linki tıklayarak bu imajlara erişebilirsiniz. Hyper-V için direkt olarak bir destek bulunmamakla birlikte http://searchstorage.techtarget.com.au/articles/27109-How-to-install-Openfiler-an-open-source-SAN-inside-Microsoft-Hyper-V  adresinde sistemin Hyper-V üzerinde nasıl kurulacağı ile ilgili çok çok ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.

İlk okuduğumda heyecandan yerimde duramadığım Hyper-V kurulum tekniğini aynen buraya kopyalıyorum:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Several virtual infrastructure features require a storage area network (SAN). As you know, a real iSCSI SAN appliance or Fibre Channel (FC) SAN can be very expensive. While iSCSI is becoming more and more affordable for small and medium-sized businesses (SMBs), an iSCSI SAN appliance for testing and for an IT pro's home network is still out of reach -- for most of us. In this article, you will learn how to install an open source iSCSI SAN application inside a Microsoft Hyper-V virtual machine, without having to dedicate an entire physical machine to this task. Once it's installed, you can use it to store your Windows files with the built-in iSCSI initiator or, even more fun, you can use it as a centralized SAN storage for VMware Infrastructure test systems for advanced features like VMotion, Distributed Resource Scheduler (DRS) and VMware High Availability (VMHA).

What is Openfiler?
I won't claim to have reviewed every open source iSCSI option available, because once I found Openfiler, and it worked well, I stopped looking. Openfiler is an open source SAN and network-attached storage (NAS). Not only does it offer options to share files using iSCSI, but also FTP, NFS, HTTP, SMB and more. You can also download the 332 MB ISO installation file or even pre-built VMware images.

More on open source storage products

REVIEW: Free NAS, open source NAS software

Zmanda open source backup reaches Windows, Oracle

Open source backup tools roundup

Once installed and running, you can create disk volumes, apply security and share your data across a NAS or SAN -- whichever you choose.

I have taken dedicated servers and used Openfiler at companies where it served as an iSCSI SAN to our VMware Infrastructure servers. Later, we moved our production VMware server storage to a more expensive dedicated appliance, but we kept all test servers, virtual desktops and development servers on the Openfiler SAN.

In my home test network, I have run Openfiler on dedicated machines and inside VMware Workstation and ESX Server. Again, I can take ESX Server, point it toward the iSCSI SAN, format it with Virtual Machine File System (VMFS) and use it to test features like VMotion, VMHA and DRS.

Now I run Openfiler inside Microsoft Hyper-V and, ironically, still point my VMware ESX servers to it for storage of VMFS guest systems, and use it for VMotion, VMHA and DRS.

Let me show you how it is done in a few easy steps.

How do you run Openfiler inside Microsoft Hyper-V?
Prior to installing Openfiler, you need to download it. You can download Openfiler here. Many versions of Openfiler are available: 32-bit, 64-bit, ISO, VMware ESX Server virtual appliance and Xen appliance. Make sure you get the latest version, 2.3 (2.4 is on the way). While VMware ESX Server and Xen virtual appliances are available, no Hyper-V virtual appliances are listed.

To install Openfiler inside Hyper-V, download the 64-bit ISO image, as Hyper-V requires a 64-bit CPU.

Next, start the Hyper-V MMC and choose to create a new a new virtual machine, like this:

Figure 1: Creating a new Virtual Machine in Hyper-V

Name your new virtual machine and specify its location,

Figure 2: Specify virtual machine name and location

Click for a larger view

Assign RAM to the virtual machine.

Figure 3: Assign RAM to the virtual machine

Click for a larger view

When asked about adding a network interface, there is no need to add the typical integrated network interface as the Linux virtual machine (VM) won't recognize it anyway. For now, say "not connected" and we will add the legacy network adapter soon.

Figure 4: Configuring networking

Click for a larger view

Add a new virtual IDE disk that will be used by the virtual machine as the Openfiler OS disk. This won't, however, be our shared iSCSI disk where we will put the shared VMFS (we will create that disk later).

Figure 5: Creating a new virtual disk

Click for a larger view

Now, map the virtual DVD drive to the ISO image that you downloaded.

Figure 6: Mapping the virtual DVD drive

Click for a larger view

And finally, accept the summary configuration.

Figure 7: Accept the summary configuration

Click for a larger view

Now you want to edit your configuration for the new virtual machine, so click on Settings.

Figure 8: Change settings for the new Openfiler virtual machine

You want to add two new pieces of hardware:

1. A legacy network adapter

2. A second IDE virtual hard disk

Let's start with the legacy network adapter. Perhaps there is a way to get the Hyper-V integrations installed in the Openfiler Linux OS, but I haven't figured that out yet. The easiest way to get a working network interface card (NIC) is to install the legacy network adapter. So click on Add Hardware then Legacy Network Adapter.

Figure 9: Adding the virtual network adapter

Click for a larger view

Connect the legacy network adapter to your physical network adapter.

Figure 10: Connect legacy NIC to physical NIC

Next, you need to add a new integrated development environment (IDE) disk onto the existing IDE controller.

Figure 11: Adding a new virtual IDE hard drive

You will have to click New and go through the new hard disk wizard. I recommend placing the new virtual hard disk in the same place as the other virtual disk for this VM. You can create a new fixed or dynamic virtual hard disk of whatever size you would like to make your iSCSI shared volume. When you are done, your configuration should look something like this:

Figure 12: Results of new virtual hard disk created

Click for a larger view

With that, the configuration of the new VM for Openfiler is completed.

Installing Openfiler inside Hyper-V
Now that the VM is created, you can start the VM and go to the console. I have found that the graphical installation doesn't work and you need to perform the text installation using the linux text command (see Figure 13, below).

Figure 13: Installing openfiler in text mode

Click for a larger view

From here, go through the typical Openfiler installation. For the most part, I recommend you take all the default settings. It is very likely that you will want to use a static IP address on the Openfiler server.

Once installed and rebooted, you will need to configure Openfiler to share the second IDE volume we created using iSCSI. I wrote an article, "Use Openfiler as your free VMware ESX SAN Server," at the Petri Knowledgebase that explained how to do this.

In general, the steps are the following:

• Set your time zone and configure your Network Time Protocol Server;

• Configure the authorized network;

• Create a volume group and add the new /dev/hdb;

• Configure the iSCSI target by doing the following:

• naming the IQN

• mapping the logical unit number to the volume

• configuring the network ACL by allowing access to the network we created; and

• configure CHAP if you would like.

Prior to connecting your VMware ESX Server or other server to it, I suggest that you test the configuration by connecting a Windows Server or Windows workstation to the new iSCSI Server. If a Windows workstation cannot connect to the iSCSI server, then a VMware ESX Server will never be able to connect to it. For instructions on how to connect your VMware ESX Server to the Openfiler server, checkout my article "Connect VMware ESX Server to a free iSCSI SAN using Openfiler".

As you can see in Figure 14 (below), I was able to connect my Windows 2008 Server to the new Openfiler iSCSI Server.

Figure 14: Connected Windows 2008 Server to Openfiler iSCSI SAN Server

After that, I wiped out that data when I connected my VMware ESX Server to the same Openfiler volume and formatted that volume with the VMware VMFS. Figure 15 (below) is my VMware ESX Server connected to the Openfiler volume.

Figure 15: VMware ESX Server connected to the Openfiler iSCSI SAN Server

Click for a larger view

Conclusion
A real iSCSI SAN appliance or Fibre Channel SAN can be costly, but installing an open source iSCSI SAN alternative, such as Openfiler, inside a Hyper-V virtual machine is a good alternative. Openfiler works well, offers numerous storage and file-sharing features, and prevents you from having to dedicate an entire physical machine to a real SAN application.

Gönderildi : 13/12/2009 21:25

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

çok güzel bir paylaşım arkadaşım teşekkürler.

Gönderildi : 13/12/2009 21:29

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Rica ederim.

Ek olarak

http://www.openfiler.com/learn/how-to/text-based-installation  adresinden Metin tabanlı kurulum bilgilerini,

http://www.openfiler.com/learn/how-to/graphical-installation  adresinden de grafik tabanlı kurulum bilgilerini bulabilirsiniz.

Gönderildi : 13/12/2009 22:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987

Güzel bir makale konusu olur [:D]

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/12/2009 23:05

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

İsterseniz Türkçe'ye çevirerek ekleyeyim bir yerlere. Maksat IT dünyası faydalansın [:)] Hem kendi kurulum deneyimlerimi de eklerim.

Gönderildi : 14/12/2009 01:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mert bey memnun oluruz ama aşağıdaki önerileri dikkate alarak yazarsanız yayınlamaktan zevk duyarız.

http://www.cozumpark.com/forums/post/651.aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/12/2009 01:29

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hakan bey verdiğiniz linki inceledim de; yani bekar olsam "kız almaya gitmek daha kolay olur" diyeceğim [:D]

Neyse; ben önce belirttiğiniz şartları sağlayayım; ondan sonra yazıları yazmaya koyulayım. Hadi bakalım hayırlısı [:)]

Gönderildi : 14/12/2009 01:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok güldüm yorum süperdi doğrusu [:D] . o zaman en yakını yapalım ortada yolda buluşalım ne dersiniz ?

Gönderildi : 14/12/2009 02:04

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Eh öyle olsun. Ben yazımı yazayım; siz eksikleri söylersiniz ben tamamlarım. Aman yeter ki niyet güzel olsun.

E mekan güzel; insanlar güzel; niyetler niye kötü olsun ki değil mi? [:)]

Gönderildi : 14/12/2009 02:20

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

Hakan bey verdiğiniz linki inceledim de; yani bekar olsam "kız almaya gitmek daha kolay olur" diyeceğim [:D]

Neyse; ben önce belirttiğiniz şartları sağlayayım; ondan sonra yazıları yazmaya koyulayım. Hadi bakalım hayırlısı [:)]

bekliyoruz [Y]

Gönderildi : 14/12/2009 02:22

(@aykutsinanes)
Gönderiler: 380
Reputable Member

Merhaba;

Faydali Bilgiler Icin Tesekkurler.

Gönderildi : 14/12/2009 03:26

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Süper ötesi bir haber bu.Paylaşım için teşekkürler.Makalenizi keyifle okumayı bekliyoruz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 15/12/2009 03:58

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Eski makinam işe yaramaz artık derken şans eseri bulmuştum bende, bunun yanında freenas adıyla (şuan ki sürümü 72 mb) açık kaynak kodlu yazılımda mevcut. ikiside hızlı ve faydalı yazılımlar.

Paylaşım için teşekkürler.

Gönderildi : 15/12/2009 13:19

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

FreeNAS hususuna kesinlikle katılıyorum. Ben her ne kadar eski makinelerin bu tipte işlemler için uygun olmadıklarını düşünsem de (yedekleme gibi güvenilir aygıtlara ihtiyaç duyulan önemli işlemlerde veri kaybına neden olabilecekleri için) ev kullanıcıları için evin sessizliğinin istenildiği ve veri alanına ihtiyaç duyulan zamanlarda güzel çözümler.

Ancak ben yine de NAS için Harddisk kutusu gibi, sadece bu amaçla üretilmiş cihazların daha iyi olacağını düşünüyorum. Neredeyse normal harddisk fiyatına, taşınabilir ve NAS görevi gören, tanınmış markaların cihazları artık piyasada mevcut. Elektrik sarfiyatı, kapladığı yer ve SEEEESSS düşünüldüğünde bence bu çözümlere yönelmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Ama öğrenci işi olacaksa eski bilgisayara FreeNAS daha iyi tabii [;)]

Gönderildi : 15/12/2009 14:56

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Bu arada ben makaleyi yazdım gönderdim ama henüz aktivite yok. Sanırım filtreden geçemedik. Sağlık olsun [:(]

Gönderildi : 15/12/2009 14:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Mert bey ;

Makale bölümündeki arkadaşlar çok yoğun ancak size dönüş yapacaklardır.

Gönderildi : 15/12/2009 17:18

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Tamamdır Hakan bey; yoğunluğun farkındayım; takıldım öylesine; sorun yok.

Bu arada Sitede tespit ettiğim bir sorunu Üyelik problemleri ve sorunları başlığı altına yazdım ama ilgilenen yok sanırsam [N]

Veritabanınızı gereksiz şişirecek, ayrıca belki de güvenlik boşluğu yaratabilecek olan sorunu buraya tekrar yazarak gereksiz yer doldurmamam gerektiğini düşünüyorum.

İyi çalışmalar [<:o)]

Gönderildi : 16/12/2009 01:12

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba hocam bu konu hakkında birşey sormak istiyorum;

ESX 5.0 sunucuma bağlı bir adet FreeNAS kurdum.

FreeNAS Makinasının  2 adet etherneti mevcut.

Pc conf.  Qard Core 3gb ram mevcut iki adet 3tb disk var mirror olarak çalışıyor sistemi kurduğum disk ise 10.000rpm hızında ama diğer diskler 7400rpm sata disk , sorum şu olucak ben ESX sunucumun 4 adet ethernet çıkışı var ve bunlardan 2 adet 1G 2 adet 10G olarak çalışıyor.

1. ethernet portunu vlan1

2 ve 3.portları birleştirip vlan 2

4. portu ise FreeNAS cihazına Cross olarak bağladım.

1. eth = 1g   -  2 eth = 1g  -  3 eth = 10g  -  4 eth = 10g

şimdi iki adet bağlantım var 

A : 2 ve 3  --->  SW üzerinden geçip FreeNAS makinasının eth1 portuna giriyor.

B : 4 ---------->  5m cross kablo ile FreeNAS üzerine bağlantı yaptım.

vm imajlarım FreeNAS üzerinde hangi sistemle hızlı çalışır.

Gönderildi : 07/06/2012 18:32

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba hocam bu konu hakkında birşey sormak istiyorum;

ESX 5.0 sunucuma bağlı bir adet FreeNAS kurdum.

FreeNAS Makinasının  2 adet etherneti mevcut.

Pc conf.  Qard Core 3gb ram mevcut iki adet 3tb disk var mirror olarak çalışıyor sistemi kurduğum disk ise 10.000rpm hızında ama diğer diskler 7400rpm sata disk , sorum şu olucak ben ESX sunucumun 4 adet ethernet çıkışı var ve bunlardan 2 adet 1G 2 adet 10G olarak çalışıyor.

1. ethernet portunu vlan1

2 ve 3.portları birleştirip vlan 2

4. portu ise FreeNAS cihazına Cross olarak bağladım.

1. eth = 1g   -  2 eth = 1g  -  3 eth = 10g  -  4 eth = 10g

şimdi iki adet bağlantım var 

A : 2 ve 3  --->  SW üzerinden geçip FreeNAS makinasının eth1 portuna giriyor.

B : 4 ---------->  5m cross kablo ile FreeNAS üzerine bağlantı yaptım.

vm imajlarım FreeNAS üzerinde hangi sistemle hızlı çalışır.

NFS en hızlısıdır.

Gönderildi : 08/06/2012 21:35

Paylaş: