Bildirimler
Hepsini Temizle

vmware 6.5  

Metin Kılınçarslan
(@MetinKilincarslan)
Üye

Merhaba Arkadaşlar


XP'ye Bugün Vmware Workstation 6.5 Sürümünü kurdum


XP'de Ağ bağlantılarımda ''VMware Network Adapter VMnet1'' ve ''VMware Network Adapter VMnet8'' İki tane sanal network kartı oluştu (Yanlış tahmin etmiyorsam birden 8'e kadar network kartı anlamınamı geliyor).


1- Neden iki adet oluştu?


2- Bir Vmware Kaç adet windows sürümü kurula bilir.


Şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 15/11/2009 02:06
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

Donanım özelliğinin elverdiğince sanal makine ekleyebiliyorsun. Görünen o ki bayağı bi sanal makine  ekleyip kaldırdın.

Oluşturduğun her sanal makine için bir network bağdaştırıcısı oluşur. 8 tane sanal makine oluşturduğunu varsayarak, bunların 1 ve 8'i hariç hepsini sildiğinde kalan ağ bağdaştırıcıları 1 ve 8 in aldığı isimler olarak orada kalacaktır. Yani "1'den 8'e" diye tabir ettiğin durum yoktur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/11/2009 02:27
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Selamlar;

Start-->  All Programs--> VMware--> Virtual Network Editor e tıklayarak Virtual Network Editörü açtığınızda, karşımıza çıkan ilk sekmede 1 ve 8 no lu Network kartlarının ne iş yaptığını görebiliriz.

VMNet 0:  VMware Workstation üzerinde çalışan sanal makinelerimizin kendi ip sini kullanarak fiziksel makinemizin ağ kartından internete çıkması sağlanmış olur. Yani fiziksel bilgisayarımızın ağ kartı köprü vazifesi görmüş olur.

VMNet 1: VMware Workstation üzerinde çalışan sanal makinelerimizin ağ bağlantısının sadece fiziksel makine ile sınırlı olmasını sağlamak istendiğinde kullanılır. Böylece kendi bilgisayarımızın bağlı olduğu network e erişmeden bilgisayarımız üzerinde yerel bir sanal ağ ortamı oluşturmuş oluruz.

VMNet 8:  VMware Workstation üzerinde çalışan sanal makinelerimizin ağ
bağlantısının fiziksel makinemizin ağ ayarlarını kullanarak tek bir ip üzerinden internete çıkması sağlanmak
istendiğinde kullanılır. Böylece sanal makineler internete çıkarken fiziksel bilgisayarımızın ip sini kullanırlar. Yani NAT yapmış oluruz.

VMware Workstation 7 sürümü ile birlikte eski windows sürümlerinin yanında Windows 7 desteğini de resmi olarak vermektedir. Dolayısıyla Windows 7 ve öncesinde ki tüm Windowslar VMware tarafından desteklenir.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/11/2009 04:59
Paylaş: