Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma Hk

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
328 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba;

SCVMM R2 yazılımı sanallaştırılan bir fiziksel sunucu hakkında;

bu sunuyu sanallaştırmadan önceki hali ile kullanabilir miyiz? Yani 2003 Ent bir sunucuyu sanallaştıdıktan sonra aynı sunucu (fiziksel hali ile)kullanabilir miyiz

Gönderildi : 19/10/2009 16:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Nedim bey ;

Eğer aynı network üzerinde değilse evet kullanabilirsiniz ,sonuçta bir kopyası sanal ortama taşınıyor ama teknik olarak aynı makineyi aynı network te barındırmanız mümkün değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2009 19:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan hocam selamlar.

Bilgilendirme iin teşekkür ederiz. Merak ettiğimiz bir konu daha var. Sanallaştırdığımız makinayı bir yedek olarak kullanabilir miyiz?

Yani fiziksel makinayı daha önce sanallaştırdığımız sanal makina üzerinde değişen bölümlerini sanallaştırabilirmiyiz?

Biraz karışık oldu galiba. şöyle anlatmaya çalışayım. bir fiziksel makinayı sanallaştırdığımızda 1 hafta sonrası için son - 1 hafta içinde fiziksel makinda olan değişiklikleri sanallaştır - diye bir seşeneğimiz var mı acaba. fark yedekleri alır gibi fiziksel makinanın yedeğini sanalda da tutmak gibi düşünebiliriz.

Bİlginiz var mıa acaba?

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/10/2009 11:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Ben böyle bir şey duymadım ama ?

Serhat ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2009 15:12

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Incremental yada differencing backup tarzı bir yapının, p2v senaryosunda sanal makinelere uygulanabilmesinden bahsediyoruz sanırım. Aslında gayet parlak bir fikir ancak şimdilik böyle bir teknoloji yok 🙂

Gönderildi : 20/10/2009 16:39

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Bu konu üzerinde 2008'in ilk çıktığı zamanlarda bir eğitim kurumunda yeni çıkacak olan server hakkında seminer verilmişti ve orda microsoft sanallaştırma konusunda uzman bir kişi olan kürşat gök ile görüştüğümde buna benzer bir senaryonun aynısını sormuştum ve yapılabileceğini bana anlatmıştı.Kısaca ne anlatmattığımı söyleyeyim.

server üzerinde Sql sanal makinada çalışacak ve bu makina belirli saatlerde incremental backup ile fizikselde yedekler depolanacak şeklindeydi.

Gönderildi : 20/10/2009 18:02

(@serhatakinci)
Famed Member

Doğan sence senin senaryo ile bu başlıkta konuştuğumuz senaryo aynı mı? 🙂

Gönderildi : 20/10/2009 21:09

(@doganbayraktar)
Noble Member

Aslında senaryo tutmasa bile mantık olarak bence bir yerlerde kesişiyor serhat hocam 🙂

iki senaryoda da sanaldaki yedekleri fiziksele otomatik olarak aldırmak var galiba o yüzden bende bu şekilde bir yorum yazdım.

Gönderildi : 20/10/2009 21:45

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

serhat hocam hazır sizi bu konuda bulmuşken sizede sormadan edemicem gerçi hakan hocam bilgilerini paylaştı ama  sizinde uzmanlığınıza girdiğinden tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum açıkcası

serhat hocam konu şu ben sanallaştırmayla ilgili sertifika vs için çabalamak istiyorum ve sanallaştırmada bir yerlere gelmek istiyorum zaten sizin yaptığınız makaleleri neredeyse kitab haline getirdim diyebilirm ayriyetten ne tavsiye edersiiz veya nasıl bir yol izlemem gerekli  bilgilerinizi paaylşaırsanız inanın çok yararlı olcak benim için 🙂

Gönderildi : 21/10/2009 00:56

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Merhaba,

Incremental ya da differential p2v hakkinda kucuk bir bilgi vermek isterim.

vSphere4 ile vCenter da gelen yeni bir ozellik var. Convert islemini schedule edebiliyorsunuz. Bu sayede belirlediginiz fiziksel bir makine belirlediginiz araliklarla convert ediliyor ve yine eger isterseniz bir oncekinin ustune yaziyor.

Bu cozum olmaz derseniz, Vizioncore vConverter diye bir urun var. Bu is gorecektir.

Gönderildi : 21/10/2009 01:53

(@serhatakinci)
Famed Member

Aslında senaryo tutmasa bile mantık olarak bence bir yerlerde kesişiyor serhat hocam 🙂

iki senaryoda da sanaldaki yedekleri fiziksele otomatik olarak aldırmak var galiba o yüzden bende bu şekilde bir yorum yazdım.

Konuştuğumuz senaryoda çalışan fiziksel sistemin p2v imajını incremental olarak sanal makine üzerine almaktan bahsediyoruz. Dediğim gibi bu yetenek henüz MS tarafında yok. Vmware tarafındaki durum için Onur bilgi vermiş.

Senin bahsettiğin ise tam tersi yani zaten sanal olan bir sistemin imajını incremental olarak almak ve evet bu özellik gelecek. Dediğin gibi imajlar SQL üzerinde duruyor ve farklar üzerine eklenebiliyor.

Gönderildi : 21/10/2009 23:58

(@serhatakinci)
Famed Member

serhat hocam hazır sizi bu konuda bulmuşken sizede sormadan edemicem gerçi hakan hocam bilgilerini paylaştı ama  sizinde uzmanlığınıza girdiğinden tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum açıkcası

serhat hocam konu şu ben sanallaştırmayla ilgili sertifika vs için çabalamak istiyorum ve sanallaştırmada bir yerlere gelmek istiyorum zaten sizin yaptığınız makaleleri neredeyse kitab haline getirdim diyebilirm ayriyetten ne tavsiye edersiiz veya nasıl bir yol izlemem gerekli  bilgilerinizi paaylşaırsanız inanın çok yararlı olcak benim için 🙂

Klasik bir cevap olacak ama portalımızı takip et 🙂 Özellikle MS tarafındaki sanallaşıtırma ve yönetim ürünleri olan Hyper-V ve Virtual Machine Manager için Türkiyenin en geniş Türkçe kaynak havuzuna sahibizi ve sürekli yenilerini yayınlıyoruz. Bununla birlikte Technet ve MS tarafındaki virtualization bloglarını da takip edebilirsin. Ayrıca Vmware tarafında da makaleler yayınlıyoruz.

Sertifika konusunda Hakan hocam Vmware tarafı için bilgi vermiş. Microsoft tarafında ise aşağıdaki sertiikaları alabilirsin (server virtualization için).

Exam 70-652: TS: Windows Server Virtualization, Configuring

Exam 70-403: TS: Microsoft System Center Virtual Machine Manager 2008, Configuration

Gönderildi : 22/10/2009 00:08

(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member

hocam her zamanki gibi net ve süper bir cevap verdiniz çok teşekkürler size ve diğer hocalarıma siz yazdınız 5 dakka geçmeden cvp yazıyorum sizden gelicek cevabı 4 gözle bekliyordum diebilirdim çünkü sanalaştırmada bana göre en tepe noktalarda bi yerdesiniz siz :):

syg

Gönderildi : 22/10/2009 00:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim .

Güzel bir bilgilendirme oldu.

Gönderildi : 22/10/2009 11:43

(@doganbayraktar)
Noble Member

Evet zaten olması gerekli de bence.