Forum

sanallaştırma hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sanallaştırma hakkında

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
(@kadirsert)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba

Bir süredir sanallaştırma hakkındaki makalelere bakıyorum. Anladığım iki çeşit yapılabiliyor ve benim ilgimi çeken donanım destekli olan...

Sanallaştırma desteği olan anakart ve işlemcili bir bilgisayar aldım. Amacım çeşitli işletim sistemlerini kurarak evde bir test ortamı oluşturmak, linux ve windows tabanlı sistemlerle aynı anda çalışmaktı. Ama okuduklarımdan anladığım sanallaştırma için seçeceğim programlar çeşitli işletim sistemlerini kurmaya izin veriyor ama konsol diyebileceğimiz başka bilgisayarlara ihtiyaç duyuyor.

Benim istediğim ise VMware Workstation gibi hizmet veren bir program ancak işletim sistemi üzerinde çalışmayacak, yani performans arkada çalışan  işletim sistemine bağlı olmayan ve baka bir bilgisayara ihtiyaç duymayan bir program...

böyle bir sistem var mı?

Önerileriniz nedir?

Teşekkürler

Gönderildi : 02/10/2009 02:16

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Bilinen en iyi 3 sanallastırma ürünü vardır. Hpver-V (2008 işletim sistemi üzerine kurulu), Citrix Xen Server ve VMware'dir. Sizin istediğiniz Kriterlere Citrix Xen Server ve Vmware uyuyor. Fakat bu 2 ürün için ayrı bir bilgisayar gerekiyor Menagement Console için.ll

Önerim Ücretsiz olan Citrix'i kullanmanız yönündedir.Gayet başarılı bir üründür.

Gönderildi : 02/10/2009 11:12

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Hyper-V sunucu üzerindeki kaynakları dedike olarak kullanır. İçersindeki sanal sunucuların performansları, işletim sisteminin performansından izole durumdadır. Sanal sunucularınızın performansını etkileyecek olan şey, donanımınız ve sanallaştırma teknolojisinin ne kadar iyi olduğudur.

Eğer ben işletim sistemi görmek istemiyorum, Server olacak diyorsanız, Hyper-V Server R2 var ki Linux'un 10 yılda yapamadığı command line yönetimini 2 yılda yapabildi Microsoft. Bir kaç yıl içinde daha da kolay olacaktır yönetimi.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/10/2009 20:23

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Bende Hyper-V diyorum.

Portalımızda Hyper-V yapısını mimarisel anlamda incelediğimiz bir makale var. Yapıyı anlamanız için okumanızı öneririm.

Gönderildi : 10/10/2009 01:58

Paylaş: