Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Microsoft Hyper-V muhasebe programi hk

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
361 Görüntüleme
(@nursalberberoglu)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhaba sizlere sorum biraz ayrintili olacak am ayardimci olursaniz ve bu sektorde benim soyleyecgim uygulama ile deneyimi olan arkadaslar var ise benimle bilgilerini paylasirlarsa sevinirim.

Sirketimize yeni bir IBM X3650 M2 server alıp ozellikleri ise çift xeon işlemcili 32 gb ram ve 146 lık 8 adet SAS diski olan bir sistem alacagiz ve bu makina uzerinde sanallastirma yoluna gitmeyi dusunuyoruz. Bu makina uzerine Active Directory, Terminal Server, Database sunucu rollerini ustlenecek. Isletim sistemi olarak ise tercihimiz 1 Adet Server 2008 Enterprise olacak. Burada bizim acikcasi kafamiza takilan sorulardan en onemlisi su kullanilmakta olan database sunucusunda Tiger2 ve tiger2 bordro urunleri kullanilmakta tiger2 ve tiger2 bordro urununu sanallastiran ve bu tarz buna benzer serveler da kullanan arkadaslar var ise benimle bildiklerini paylasirlar ise cok sevinirim. Yukarida yazmis oldugum sistemde microsoft hyper-v kullanilacaktir. Belirtmis oldugum donanimlar konusunda da yardimci olmanizi istiyorm. Egerki kurgulamis oldugumuz sistem de de yanlislarimiz var ise duzeltip yardimci olursaniz sevinirim. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler iyi calismlar. 

Gönderildi : 15/09/2009 14:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Arkadaslar merhaba sizlere sorum biraz ayrintili olacak am ayardimci olursaniz ve bu sektorde benim soyleyecgim uygulama ile deneyimi olan arkadaslar var ise benimle bilgilerini paylasirlarsa sevinirim.

Sirketimize yeni bir IBM X3650 M2 server alıp ozellikleri ise çift xeon işlemcili 32 gb ram ve 146 lık 8 adet SAS diski olan bir sistem alacagiz ve bu makina uzerinde sanallastirma yoluna gitmeyi dusunuyoruz. Bu makina uzerine Active Directory, Terminal Server, Database sunucu rollerini ustlenecek. Isletim sistemi olarak ise tercihimiz 1 Adet Server 2008 Enterprise olacak. Burada bizim acikcasi kafamiza takilan sorulardan en onemlisi su kullanilmakta olan database sunucusunda Tiger2 ve tiger2 bordro urunleri kullanilmakta tiger2 ve tiger2 bordro urununu sanallastiran ve bu tarz buna benzer serveler da kullanan arkadaslar var ise benimle bildiklerini paylasirlar ise cok sevinirim. Yukarida yazmis oldugum sistemde microsoft hyper-v kullanilacaktir. Belirtmis oldugum donanimlar konusunda da yardimci olmanizi istiyorm. Egerki kurgulamis oldugumuz sistem de de yanlislarimiz var ise duzeltip yardimci olursaniz sevinirim. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler iyi calismlar. 

Sistemi sanallaştırmadan da bahsetmiş olduğunuz donanıma Active Directory, Terminal Server, Database sunucu rollerini üstlendirebilirsiniz. Ayrıca illa ki 2008 kurmanıza da gerek yok; 2003 çok güzel bir şekilde işinizi görür. Eğer illa ki sanallaştırma isterseniz ücretsiz bir vmware server kurulumu yapıp içine dilediğiniz sistemi kurarsınız; firmanıza da ek bir masraf getirmezsiniz.

Tiger2 veya başka bordro programlarını kullanmadım ama tek söyleyebileceğim şey şu: eğer normal bir bilgisayarda çalışıyorsa sanal pcde de rahatça çalışır ama dediğim gibi sizin bahsettiğiniz sistemde sanallaştırmaya ihtiyaç yok.

Bir de tiger2 ürününü sanallaştırmadan bahsetmişsiniz; eğer tahmin ettiğim şekilde programı sanal pc içine kurmaktan bahsediyorsanız bunun adı uygulama sanallaştırma değil işletim sistemi sanallaştırmadır ve sorun yaşamazsınız. Ama eğer tahmin etmediğim şekilde gerçekten uygulama sanallaştırmadan bahsediyorsanız o zaman az önce vmware server önerdiğim için ThinApp ile sanallaştırma yapabileceğinizi söyleyebilirim ama uygulamanın donanım sürücüsü kurmadığını varsayarak. Eğer donanım sürücüsü kurulumu varsa yazılımınızın (ayrı olarak kurduğunuz yazıcıları kasdetmiyorum; yazılım tabanlı donanımlar) o zaman sorun yaşayabilirsiniz derim ve sanal PC üzerinden terminal kullanımı tavsiye ederim.

Gönderildi : 16/09/2009 00:13

(@nursalberberoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ilgilendiginiz icin cok tesekkurler tam anlamiyla belirtmedigim icin kusura bakmayin. uygulama sanallastirma islemini yapmayacağız sadece windows server 2008 enterprise edition uzerine active directory, terminal server ve database server kurulumu duusnuyoruz. databse server uzerinde de tiger2 ve tiger2 bordro çalışacagı için erp programinin kullaniminda bir sıkıntı yaşarmıyız bu ve buna benzer sorunlardan bahsetmek istedim ama kesinlikle uygulama sanallastirmadan bahsetmiyorum. sizinde soylediginiz uzere acikcasi benim aklimdan gecen windows 2008 enterprise server üzerine hyper-v kurup bu sekilde kurgulamakti benim amacim ama siz diyorsunuz ki wmvare esx de işinizi gorur server 2003 ile birlikte biraz dahaa detayli bilgi verebilirseniz sevinirim . Wmvare esx e de hc bir bedel odemeyecekmiyiz. Dedigim gibi 1 fiziksel 2 adet de sanal server islewtim sistemi olacak server in uzerinde client ler ise domaine login olacaklar muhasebe programini kullanacaklar vs. vs. durrm bu sekilde Cok tesekkurler iyi calismalar.

Gönderildi : 16/09/2009 12:39

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ilgilendiginiz icin cok tesekkurler tam anlamiyla belirtmedigim icin kusura bakmayin. uygulama sanallastirma islemini yapmayacağız sadece windows server 2008 enterprise edition uzerine active directory, terminal server ve database server kurulumu duusnuyoruz. databse server uzerinde de tiger2 ve tiger2 bordro çalışacagı için erp programinin kullaniminda bir sıkıntı yaşarmıyız bu ve buna benzer sorunlardan bahsetmek istedim ama kesinlikle uygulama sanallastirmadan bahsetmiyorum. sizinde soylediginiz uzere acikcasi benim aklimdan gecen windows 2008 enterprise server üzerine hyper-v kurup bu sekilde kurgulamakti benim amacim ama siz diyorsunuz ki wmvare esx de işinizi gorur server 2003 ile birlikte biraz dahaa detayli bilgi verebilirseniz sevinirim . Wmvare esx e de hc bir bedel odemeyecekmiyiz. Dedigim gibi 1 fiziksel 2 adet de sanal server islewtim sistemi olacak server in uzerinde client ler ise domaine login olacaklar muhasebe programini kullanacaklar vs. vs. durrm bu sekilde Cok tesekkurler iyi calismalar.

ESX yazmadım; vmware server dedim. ayrıca diyorum ki sizin bahsettiğiniz sistem için sanallaştırmaya gerek yok; niye illa sanallaştırma istiyorsunuz ki. server 2003 üzerine esx kurulumu -sağlıklı, stabil ve performanslı bir şekilde- gerçekleştirilemez. Ancak ESX üzerine server 2003 kurabilirsiniz ki bu kurulum için de ciddi bir kurulum işçilik bedeli, yazılım lisans bedeli ve daha sonrasında da bakım işçilik bedeli ödersiniz. Ama server 2003 üzerine normal bir program kurar gibi "tamamen ücretsiz" vmware server kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer birilerinin kurulum yapmasını dilerseniz çok daha cüz-i bedellere bu sorunu aşmış olursunuz.

Ha ben hipervisor isterim diyorsanız o zaman da ben ESXI üzerine server 2003 öneririm ki yine işletim sistemi lisansından başka bir ödeme yapmamış olursunuz; ha bir de kurulumu başkasına yaptıracaksanız işçilik bedeli ödersiniz o kadar. Tabii ESXI yönetimi vmware server kadar basit olmadığından profesyonel desteğe sık sık ihtiyacınız doğabilir.

Ama ben sizin sanallaştırmaya ihtiyacınız olmadığı hususunda ısrar ediyorum (varsayılan tabloya bakarak). Eğer ileride başka ihtiyaçlarınız da doğacaksa onu bilemem ama [:)]

Gönderildi : 17/09/2009 01:10

(@nursalberberoglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ilgilendiginiz icin cok tesekkurler iyi calismalar.

Gönderildi : 17/09/2009 12:39

Paylaş: