Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v Disk Alanı

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
474 Görüntüleme
(@metinselcuk)
Gönderiler: 340
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hyper-v ile oluşturduğum sanal sunucuların disk alanlarını sınırsız yaptım. Acaba bu disk alanlarına kota koyabilirmiyiz?

Gönderildi : 08/09/2009 11:56

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

işletim sistemine quota koyabilirsiniz.

Eğer Guest OS Server 2008 ise dahada geliştirildi quota yapısı.

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/13/windows-server-2008-file-server-w2008-resource-manager-part-1.aspx

Storage kullanıyorsanız, storage manager üzerinde quota management modülü üzerinden de disk e kota koyulabilir.

Gönderildi : 09/09/2009 02:34

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkürler. Fakat benim yapmak istediğim Hyper-v konsolundan istediğim sunucuyu seçip disk alanını azaltmak. Bunu yapabilirmiyim? Snapshotları silip disk alanını değiştirebiliryorum fakat var olandan yukarı bir rakam belirlemeye izin veriyor sadece. Ben düşürmek istiyorum bu rakamı.

Gönderildi : 09/09/2009 13:53

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Orada birileri varmı 🙂

Gönderildi : 11/09/2009 02:33

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuyu üstte tutmak gerek kusura bakmayın. Cevap verebilecek birileri varmı?

Gönderildi : 13/09/2009 23:06

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Her şeyin bir sınırı vardır. Özellikle de IT dünyasında 🙂

VM'ler için pass-through disk kullanıyorsanız sınır fiziksel disk boyutu kadardır. Bu tip disklerde partition boyutlarını belirleyebilirsiniz ancak toplamdaki disk boyut rakamına müdahale etme şansınız yok (bazı disklerde jumper ile disk boyutu düşürülebiliyor ancak bu ürünler istisna)

VM'ler için VHD tipleri kullanıyorsanız sınır: 2040Gb .

Var olan bir VHD'i Hyper-V Manager üzerinden extend edebilirsiniz ancak shrink edemezsiniz. Shrink için VHDResizer aracını kullanın: http://www.serhatakinci.com/files/VhdResize-1.0.42.zip

Resmi bir araç değildir. İşlem öncesinde mutlaka VHD'lerin yedeğini alın.

Gönderildi : 15/09/2009 02:17

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Serhat bey ilginize teşekkür ederim,

Tavsiye ettiğiniz tool gerçekten başarılı. Fakat ben şöyle bir hata yapmışım. VHD'leri oluştururken disk alanı kısmını boş geçtiğimden disk alanında o anda nekadar alan var ise otomatik olarak onu yazmış (126gb). Sizin verdiğiniz toolda 126GB altında resize yapılmasına izin vermiyor. Üstü rakamlarda tool işe yarıyor. Ben bu hatamı nasıl gidericem:)

Gönderildi : 16/09/2009 18:35

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Shring ve Extend terimlerini daha önce duymadığım için bir önceki cevabı yazmıştım. VHD'nin boyutunu arttırmak Shringmi oluyor?

Gönderildi : 17/09/2009 16:33

(@serhatakinci)
Famed Member

Shrink: daraltmak

extend: genişletmek

resize: yeniden boyutlandırmak (daraltarak veya genişleterek)

Şimdi sizde 126GB'lık bir VHD var. Resize tool'un 126GB altında işlem yapmamasının nedeni ise VHD içinde 126GB boyutunda bir partition olması (veya toplamı 126GB yapan iki yada daha fazla partition).

Öncelikle Guest OS içindeki partition boyutunu düşürmeniz ve daraltacağınız alan miktarı kadar unallocated alan ayırmanız gerekiyor (Bu işletim sistemi içerisinde yapılan bir shrink işlemidir).

Eğer Guest OS Win2008/Vista/Win7 ise bu işlemi direkt disk management üzerinden yapabilirsiniz. Eğer daha eski bir OS ise third-party tools öneririm (ör: Acronis disk direc.).

Örneğin 126GB VHD'i 50GB'a düşürmek istiyorsunuz. Bu durumda öncelikle Guest OS içindeki partition/partitionları toplamda 50GB'a küçültüp 76GB unallocated alan yaratmalısınız.

Daha sonra resize tool ile VHD'i 50GB'a küçültebilirsiniz.

Gönderildi : 17/09/2009 18:51

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler açıklayıcı oldu bu 🙂 Konumuz Hyper-v olmuşken bir sorum daha olucak. 146GB diskim var. 5 tane guest OS'um var. VHD'lerinin toplamı 40 gb ortalama. Fakat disk alanım 140 gb kullanımda şuan. Hyper-v VDH haricinde bir dosyamı atıyor acaba biryerlere? snapshot dosyaları görüyorum C:\programdata........\hyper-v\snapshots altında. Daha önceleri hyper-v arayüzünden snapshot alıp silmiştim. Buradan silmiyormu acaba?

Gönderildi : 18/09/2009 17:47

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Biraz araştırarak şunu öğrendim. Snapshot aldığınızda aynı vhd'nin içinde bir değişiklik olmuyormuş. Ayrı bir dosya oluşturup artık guest OS'umuz vhd'ye bağlı olarak avhd üzerinden çalışıyormuş, birdaha snopshot aldığımızda bir önceki avhd üzerinden işlem yapıyormuş. Bir zincir gibi vhd>ahvd>......ahvd olarak devam ediyormuş. Fakat böyle olduğunda disk alanıda artıyor. Bu ahvd'leri tek bir vhd'de birleştiremezmiyiz? Snapshot almaktan vazgeçersem?

Gönderildi : 18/09/2009 20:19

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sorunu kendim çözdüm, farklı bir yolu varmı bilmiyorum ama aconis ile vhd'nin image'ini alıp sonra tekrar vhd'ye convert edip yeni bir guest os oluşturup bu vhd'yi gösterdin problemsiz çalıştı. Hem ahvdler ortadan kaybolmuş oldu hemde disk alanım normale döndü.

Gönderildi : 21/09/2009 23:04

(@serhatakinci)
Famed Member

Çözüm snapshotları Hyper-V Manager (yada kullanıyorsanız VMM) üzerinde delete etmek ve VM'i shutdown edip merge işleminin tamamlanmasını beklemek. Merge işlemi tamamlanınca AVHD dosyaları da ortadan kalkar ve VM tek bir VHD dosyası ile çalışmaya devam eder. Fiziksel disk alanı (partititon) da gerçek boyutuna döner.

Sizinki de pratik bir çözüm olmuş.

Gönderildi : 25/09/2009 15:52

(@metinselcuk)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet hyper-v üzerinden snapshotları sildim fakat merge nasıl oluyordu pek araştırmadım. Dediğiniz gibi vhm'yi shutdown ettiğimde merge işlemi başlamıştı yaklaşık yarım saat bekledim fakat %20 lerdeydi bende bir problem çıkar diye hyper-v servisini durdurup acronis'e başvurdum 🙂

Gönderildi : 26/09/2009 15:54

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Evet hyper-v üzerinden snapshotları sildim fakat merge nasıl oluyordu pek araştırmadım. Dediğiniz gibi vhm'yi shutdown ettiğimde merge işlemi başlamıştı yaklaşık yarım saat bekledim fakat %20 lerdeydi bende bir problem çıkar diye hyper-v servisini durdurup acronis'e başvurdum 🙂

Aslında işlem sırasında böyle bir işlem yapmanız sorun çıkartmalıydı ama nasıl oldu da başarıl olabildiniz ilginç gerçekten 🙂

Çok önemli bir not: Diskleriniz üzerinde işlem yapmadan önce, ki bunlar boyut değiştirme, fixed etme vs oluyor, sanal sunucunun sahip olduğu TÜM snapshot'ları silmeniz ve makinayı kapatarak Merge olmasını sağlamanız gerekiyor. Hiç bir şekilde snapshot'ı olan bir sunucunun disk alanını büyütmeye ya da küçültmeye çalışmayın, yoksa sorunlarla uğraşacak olursunuz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/10/2009 20:42

Paylaş: