Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V sanal makinada ram sorunu

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,470 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba, hyper-v üzerinde çaışan sal bir makinaya 120 gb lık bir diski dynamic olarak atadım. sanal makina bu diskin 80 gb kadarını kullanıyor. makinaya 8 gb ram ayırdım, ancak bir süre geçtikten sonra makina critical-paused duruma geçti. ram i 7 gb a düşürünce çalışmaya devam etti. bu böyle 2-3 günde bir tekrarlamaya devam ediyor. ram 3 gb a düştü [:(]  bunun sebebi ve çözümü hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim. teşekkürler.

Gönderildi : 09/07/2009 14:26

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

VHD dosyasının durduğu partition da (Host üzerinde) boş alan miktarını kontrol eder misiniz.

Gönderildi : 09/07/2009 14:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

100 mb boş alan görünüyor, ancak diyelimki sanal makina 8 gb ram kullanıyor. bunu 7 ye düşürdüğümde bahsi geçen boş alan 1.1 gb a çıkıyor, birkaç gün sonra yine 100 mb boş alan kalıyor. yine ram i düşürüyorum, bu böyle devam ediyor. bu alanı dolduran ne olabilir. ayrıca diski dynamic kullandığıma göre ve 120 gb lık diskin 80 gb ı kullanımda olduğundan ram için ihtiyacı olan disk alanını kalan 40 gb lık alandan kullanması gerekmezmi. teşekkürler.

Gönderildi : 09/07/2009 15:53

(@serhatakinci)
Famed Member

100mb çok az. VM bunun için paused duruma geçiyor..

VM için 8GB RAM verilmişse bu parent parititon üzerinde 8GB boyutlu bir dosya demektir. ( VM dizininde duran VSV uzantılı dosya)

VHD dosyası da aynı şekilde parent partition üzerinde belirli bir boyuta sahiptir (Dynamic olduğu için giderek genişler).

Sizin senaryoda parent partition üzerindeki ilgili partition da yer kalmadığı için VM pause oluyor.

Siz RAM'i 7GB yapınca VSV dosyasının boyutu 1GB azalıyor, bu durumda boşa çıkan bu alan partition'a free size olarak ekleniyor ama bir süre sonra VHD dosyası genişliyor ve bu alanı dolduruyor (içerisine veri yazıldıkça - bir kaç gün sonra yani). Yine yer kalmadığı için siz RAM'i tekrar 1GB azaltıyorsunuz ve yeniden 1GB'lık alan açılıyor ve bir süre sonra yine VHD tarafından dolduruluyor ve bu şekilde tekrar ediyor ...

VHD ve VSV dosyasının bulunduğu bölümde yeteri kadar yer açarsanız probleminiz çözülür ve 8GB ram kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gönderildi : 09/07/2009 16:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ilginiz için teşekkürler, benim anlamadığım nokta 120 gb lık dynamic diskin 80 gb ı sanal makina tarafından kullanıldığına göre 40 gb boş alanım yokmu ? ram için bu alanı kullanması gerekmezmi ?

Gönderildi : 09/07/2009 16:11

(@serhatakinci)
Famed Member

Hayır. Bazı özel durumlar var.

Aşağıdaki dosyaların boyutunu yazarmısınız.

- VHD

- Snapshot varsa AVHD dosyaları

- Partition boyutu (fiziksel)

ve VM için atadığınız ram miktarı.

Gönderildi : 09/07/2009 16:16

(@Anonim)
Konu başlatıcı

siz söyleyince dikkatimi çekti, tutarsız birşeyler var, vhd dosyasının boyutu 100 gb, fiziksel boyut 120 gb. ancak sanal makinayı açıp diskine baktığımda 126 gb olarak görüyorum, 40 gb ı boş. snapshot yok. ram 8 gb ile başladık ancak şu an 3 gb kullanabiliyoruz. şu an fiziksel disk üzerinde 1 gb boş alan görünüyor.

Gönderildi : 09/07/2009 16:22

(@serhatakinci)
Famed Member

Ok. Öncelikle compact yapın.

Bu işlemden önce VM'i kapatmalısınız. Daha sonra Hyper-V manager açın> Edit disk> VHD dosyasını gösterin> Compact seçin ve başlatın.

Bu işlem biraz zaman alacaktır, işlemi sonlandırmayın ve tamamlanana kadar bekleyin.

Bu işlem sonunda VHD olması gereken boyuta gelecek (126GB - 40 = 86GB civarı)

Sonra son durumu tekrar kontrol edelim.

Gönderildi : 09/07/2009 17:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba, kullanılan bir makina olduğu için işlemi yapmak için uygun zaman bekledim. işlemi yaptım ancak vhd boyutu düşmedi. fiziksel diski extend ederek sorunu geçici olarak çözdüm. ancak yakın zamanda bu disk alanıda dolcaktır. durum özetle aşagıdaki gibi.

fiziksel disk boyutu . 120 gb   ( buradaki boş alan sürekli azalıyor. o azaldıkça benim ram miktarını düşürmem gerekiyor.)

vhd dosyası              101 gb

virtual makinayı açtığımda gördüğüm

C: diskinin boyutu =  127 gb

kullanılan alan      =    80 gb

boş alan              =    47 gb

gördüğünüz gibi garip bir tutarsızlık var. Bu makinayı exchange olarak kullanıyorum. yani bu durum çözülmez ise bir exchange daha kurmam gerekecek galiba 🙂 yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 13/07/2009 22:53

(@serhatakinci)
Famed Member

Eğer VM içeirisinde kullanılan alan 80GB ise, Copact işleminden sonra dynamic VHD dosyasıda bu rakama yakın bir boyuta gelmeliydi. Ya compact işlemi sağlıklı olarak tamamlanmadı, yada gözünüzden kaçan birşeyler var..

Gönderildi : 17/07/2009 14:51

Paylaş: