Forum

Sunucularda harddis...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucularda harddisk bozulmasına karşı önlem - ups aküsüne göre bilgisayar kapatma

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,324 Görüntüleme
Sedat ÖZALTAN
(@sedatozaltan)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı
 

Biz sunucu odasında 2 sunucu ve 1 pc için 3kw powerful marka ups kullanıyoruz.Upsi aldığımız zaman (6 sene önce) kutusundan rs232 kablosu çıkmıştı. Powerful firmasını arayarak kullanımı hakkında destek istedim ve sağ olsunlar yardımcı oldular ve alttaki işlemleri uyguladım. Böylece istediğim bilgisayarların elektrik kesilmesinde düzgün kapanması sağlanmış oldu.

  • Bu rs232 kabloyu sunucunun tekine taktım ve “UPSilon2000V5.2” uygulamasını kurdum. linkteki "server" görselinde olduğu gibi ayarladım, e-posta atsın diye de ayarladım. Kendi kapatma olayının takıldığını gördüm, ben de batch dosyası (kapat.bat.txt-bunun sonundaki “.txt”yi silersiniz) hazırladım zorla kapatsın diye.
  • İkinci sunucuyu client mantığıyla bu sunucuya bağlanarak ups bilgisine göre kapatsın diye “ClientMate “ uygulamasını kurarak client1 ve client2 görsellerindeki şekil ayarladım. Bunun kendi kapatması işe yarıyor.

Bu önlemi alan veya öneren bana denk gelmedi. Yani uygulayan azdır diye düşündüm ve paylaşmak istedim. Böylece bu siteden üye olmadan onca faydalanmam sonrasında küçük bir paylaşımda bulunabildim.

server
client1
client2
 
Gönderildi : 25/01/2020 23:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 31991
Illustrious Member Yönetici
 

Merhaba,

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler. Ben 2002 yılında kullandığım UPS' lerde bunu yapıyordum, aynı sorunları bende yaşamıştım. Aslında pek çok kişi biliyor fakat buradan paylaşmak bence yararlı olmuş.

Linki kaldırdım çünkü malum size ait bir link olduğu için ilerleyen sürelerde içeriği değiştirebilirsiniz, bu risk olur. Ondan linki kaldırdım ancak linkte paylaştığınız bu program zaten üretici sitesinde var.

Ekran görüntülerini ise ekledim.

Elinize sağlık

https://www.tuncmatik.com/en/download.html

Upsilon 2000 for Windows

 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 26/01/2020 00:03

Paylaş: