Forum

Oracle 9.i Enterpri...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle 9.i Enterprise Lisanslama hk.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
622 Görüntüleme
(@CemalSumlu)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaslar,

Oracle 9.i Enterprise kullanmaktayız, Lisanslama hakkında bir kac sorum olacak,

• Mevcut Oracle Database lisansı kayıp oldugundan dolayı ve benden önce kuruldugundan dolayı tam olarak lisanslama nedir bilemiyorum, lisansım hakkında bilgiye nasıl erisebilirim Database uzerinden? Oracle hakkında Cok fazla bilgiye sahip degilim biraz detaylı açıklarsanız sevinirim.

• Mevcut Oracle Database 'im 4 Cpu lu Xeon 1.6 işlemcili bir server uzerinde calismaktadir, bildigim kadari ile cpu bazlı lisanslama yapılıyor, ornegin Mevcut Oracle Database'im 4 Cpu lu çift çekirdekli bir makina uzerinde oldugunu dusunursek, 4x2 8 çekirdek olmakta, Ben Oracle Database'i Çift işlemcili 2.66 Quadcore E5430 işlemcili bir server a taşınmasını planlıyorum, Quad Core lar 4 çekirdekli olup 2 cpu da 8 çekirdek oluyor, Windows Server 2003 uzerinden task manager dan baktıgınızda 8 çekirdek oldugundan 8 cpu gibi gormekte, Oracle Lisanslama da Cpu başına mı yoksa çekirdeklerde mi cpu sayılıyor?

Bilgilendirme için şimdiden teşekkurler..

Gönderildi : 21/01/2009 20:05

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba, Oracle lisanslama hakkında çekirdek sayısına göre değil, server üzerindeki CPU slot sayısına göre lisans bedeli almaktadır. Lisanslama ile detaylı bilgiye Oracle Türkiye ofisinden erişebilirsin http://www.oracle.com/global/tr/corporate/contact.html

Gönderildi : 21/01/2009 20:32

(@CemalSumlu)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkur ederim..

Gönderildi : 21/01/2009 20:37

Paylaş: