Forum

Oracle RMAN 9.2.0.8...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle RMAN 9.2.0.8 & EMC DD2500 Deduplication yapmıyor.

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
605 Görüntüleme
(@armaganozdemir)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Rman versiounumuz 9.2.0.8. Rman ile aldığımız arttırımlı yedekleri emc dd2500 üzerine atıyoruz ve  burda emc nin dedublicaton yapması lazım ama yapmıyor. Emc deduplication için gelen dosyalar sıkıştırılmış olmamalı diyor. Oracle 9i de benim yaptığım araştırmalara göre compression yok. Sadece şöyle bir şey var diye biliyorum kullanılmayan blokları yedeklemiyor.

İki sorum var,

1 - Oracle rman 9i de yedeklerinde sıkıştırma yapılıyor mu?

2- Emc dd2500 dedublication yapması için yedeklerimi nasıl almalıyım? 

Gönderildi : 08/07/2014 11:34

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhabalar;

Oracle 9i Compressed Backup alıyor.

Aşağıdaki gibi örnek komutlarla denediniz mi ?

Full Veritabanı yedeği

RMAN> BACKUP AS COMPRESSED BACKUPSET DATABASE PLUS ARCHIVELOG;

Belli Datafile'ların yedeği

RMAN> BACKUP AS COMPRESSED BACKUPSET DATAFILE 1,5;

Diğer konu EMC yedekleme ünitesi ile ilgili bir bilgim olmadığı için bir şey söylemem pek mümkün değil. Ancak EMC açacağın bir SR ile sorabilir ve destek alabilirsin diye düşünüyorum. Sonuçta onlarda bu bilgi doküman olmalı ve yedeğin nasıl alınması gerektiğini söyleyebilirler diye düşünüyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 08/07/2014 11:48

(@armaganozdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Koray Bey,

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Benim scriptimde de böyle bir komut yok,

------------------------------------------------------------------------ 

rman  target / <<EOF

sql "alter system checkpoint";

sql "alter system switch logfile";

crosscheck archivelog all;

crosscheck backup;

backup incremental level 0 format '/dd2500/backup/online/LEVEL_0/%d_LEVEL_0_%s_%p.bck' tag='LEVEL0${currentdate}' DATABASE plus archivelog delete all input tag='ARCHIVE${currentdate}';

BACKUP CURRENT CONTROLFILE FORMAT '/dd2500/backup/online/LEVEL_0/%d_CONTROLFILE_%s_%p.bck' tag 'CTRLFILE${currentdate}';

DELETE NOPROMPT FORCE OBSOLETE;

DELETE NOPROMPT EXPIRED BACKUP;

DELETE NOPROMPT EXPIRED ARCHIVELOG ALL;

quit;

EOF

RMAN> show all;

using target database
controlfile instead of recovery catalog

RMAN configuration
parameters are:

CONFIGURE RETENTION
POLICY TO RECOVERY WINDOW OF 6 DAYS;

CONFIGURE BACKUP
OPTIMIZATION ON;

CONFIGURE DEFAULT
DEVICE TYPE TO DISK;

CONFIGURE CONTROLFILE
AUTOBACKUP ON;

CONFIGURE CONTROLFILE
AUTOBACKUP FORMAT FOR DEVICE TYPE DISK TO '/yedek/backup/ctrl_%F';

CONFIGURE DEVICE TYPE
DISK PARALLELISM 2;

CONFIGURE DATAFILE
BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE DISK TO 1;

CONFIGURE ARCHIVELOG
BACKUP COPIES FOR DEVICE TYPE DISK TO 1;

CONFIGURE CHANNEL
DEVICE TYPE DISK FORMAT   '/yedek/backup/backup_%s';

CONFIGURE MAXSETSIZE
TO UNLIMITED; # default

CONFIGURE SNAPSHOT CONTROLFILE NAME TO
'/yedek/backup/snapcf_PROD.f';

ve rman config dede  böyle bir ayar yok dolaysı ile sıkıştırılmadan atıyor oması lazım değil mi? 

Emc ye gönderdiğim yedeğin dedublication yapılabilmesi için sıkıştırılmamış olması gerekiyor.  

Gönderildi : 08/07/2014 12:44

(@h-koraygunduz)
Üye

Selam;

Dediğim gibi EMC Backup'ın yapısını bilmiyorum onu bir SR açarak kendilerine sorman daha doğru olur. Ya da dediğim komut ile deneyebilirsin.

Teşekkürler

Gönderildi : 08/07/2014 13:55

(@armaganozdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Koray Bey emc tarafını geçtim ben zati. Benim sorduğum soru oracle 9i tarafı ile ilgili. 

Gönderildi : 08/07/2014 17:46

(@h-koraygunduz)
Üye

Selam;

Oracle tarafında ekstra belirlemedikçe bir sıkıştırma yapılmıyor. Senin Backup Scripti'ndede zaten böyle bir komut yok. Ancak bu çözüm oracle tarafı ile ilgili değil. Dökümanları araştırdım. Oracle RMAN ile ilgili sadece performans konusunda önerileri var bunun dışında bir açıklama yok. Aşağıdaki ilk dökümanda bu konuda anlatmış Oracle tarafında tekilleştirme yapabilmek için bir yapı kurulması gerekiyor sizin ki buna uyuyor mu ? Özellikle "Deduplication moving Upstream" başlığı altında bunu açıklamış.

http://www.storage-switzerland.com/Blog/Entries/2012/5/22_Solving_the_RMAN_Backup_Challenge.html

Ayrıca EMC tarafındaki dökümanda da Oracle tarafı ile ilgili açıklamalar net. Yani veri tabanı tarafında bir işlem gerekmiyor. "Compression" başlığı altında bu konuyu açıklamış. Ayrıca Oracle RMAN ile ilgili yapıyı da çok net açıklamış. Onların içinde de herhangi bir Oracle tarafı ile ilgili bir ayar yok.

http://www.emc.com/collateral/hardware/white-papers/h8110-oracle-rman-data-domain-wp.pdf

Yine tavsiyem EMC tarafı ile görüş bu ürünle ilgili bu sorununa onlar çözüm bulabilir gözüküyor. Birde dökümanlarda dikkatimi çeken hep Min. Oracle 10g'den bahsetmiş. Oracle 9i ile uyumlumu değil diye aradım ancak böyle bir şey de bulamadım. Bulabildiğim dökümanlar çok kısıtlı. Belki EMC Support'da bulunabilir.

Sonuç olarak sorunu Oracle tarafında değil EMC tarafında araştırman daha doğru gibi gözüküyor. Araştırman ve sorman gereken konu da "DD Boost" özelliğinin yapılandırılması.

Teşekkürler.

Gönderildi : 08/07/2014 18:34

(@armaganozdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Süpersiniz Koray Bey istediğim cevap bu idi. Elinize kolunuza sağlık.

Gönderildi : 09/07/2014 11:18

Paylaş: