Forum

Oracle Yedekleme ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle Yedekleme ve Bazı Diğer Ayarlar

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,647 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba Oracle ve Oracle Yedekleme ile ilgili bir kaç sorum olacaktı

1 - Mevcut Sistemde Suse Linux Ent.Server 10 Sp3 üzerine Oracle Database 10g Enterprise Edition Release 10.2.0.1.0 kurulu ben bu sistemden yedeği exp ile full olarak aldım (Komut : /opt/oracle/product/10.2/db_1/bin/exp user/K.Adı@DATABASE FILE=YEDEK.dmp LOG=YEDEK.log FULL=Y) almış olduğum bu yedeği Yeni Kuracağım Suse Linux Ent.Server 10 Sp4 üzerine Oracle 11g R2 içine import edebilirmiyim Nasıl

2 - Server im IBM x3650 Çift Cpu 3X146 HDD 16gb Ram 2 Adet Gb Ethernet

Oacle Kurmadan önce linuxta yapılması gereken /etc/sysctl.conf dosyasındaki bazı ayarlar var bunları bu konfig. e göre nasıl yapılandırmalıyım ki maxımum performancı alayım

Oracle Sitesinden Bulduğum Alttaki Değerler Sabit Kalmalımı Yoksa Ram veya cpu durumuna göre değişmesi gerekenler varmı nelerdedir ve kaç olması gerekir

kernel.shmall = 2097152
kernel.shmmax = 536870912
kernel.shmmni = 4096
kernel.sem = 250 32000 100 128
fs.file-max = 65536
net.ipv4.ip_local_port_range = 1024 65000
net.core.rmem_default=262144
net.core.wmem_default=262144
net.core.rmem_max=262144
net.core.wmem_max=262144

3 - /etc/security/limits.conf  Dosyasındaki ayarlar sabit mi kalmalı ? yoksa değişmeli mi neler
oracle soft nproc 2047
oracle hard nproc 16384
oracle soft nofile 1024
oracle hard nofile 65536

4 - Oracle kurduktan sonra sga, pga, users, Tablespace vb.  ayarlarını nasıl yapmalıyım değerleri neler olmalı

Ayrıca uğur inal hocam kendi blog sitesinde yayınladığı kernel parametre hesaplama tablosundan bir sey anlamadığım için buraya yazmak zorunda kaldım

Gönderildi : 03/11/2013 19:40

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhabalar;

Öncelikle almış olduğunuz DataPump yedeğini aynı platform olduğu için rahatlıkla dönebilirsin. Ancak dikkat etmen gereken bir kaç nokta var.

1. Eski sunucuda datafile yolları (ör: /u01/.........) vb. durumda ise aynı yolları yeni sunucuda da arayacak ve datafile dosyalarını buna göre oluşturacaktır. Eğer file system olarak "Oracle ASM" kullanıyorsan bunuda eskisindeki gibi arayacaktır. Eğer data file yollarında bir değişiklik yapacaksan eski sunucudaki tablespace isimleri ile aynı olmak kaydıyla yeni sunucuda yeni yolları ile tablespace yaratırsan bunları kendiside yaratmaya çalıştığında var olduğu için atlayacak ve yeni yarattığın tablespace dosyalarına yazacaktır.

2. Yedek alma ve dönme işlemlerini eski yöntem olan "exp" yerine "expdp" komutları ile yapmanı öneririm. "exp" epey eski bir yöntemdir ve bazı verileri taşırken sorun yaşabilir ağ üzerinden backup aldığın için kesinti sıkıntıları yaşayabilirsin. Ayrıca "exp" komutu ile alacağın yedek expdp ye göre kat kat uzun sürecektir. Bununla ilgili benim yazmış olduğum yazıyı inceleyebilirsin. http://www.koraykey.com/?p=3370  . Ayrıca almış olduğun yedeği işletim sistemi ve veritabanını sıfırdan kuracağın aynı donanım üzerine döneceksen silme işlemi yapmadan yedek dosyasını bir test sisteme dönerek doğrulamasını yapmalısın aksi takdirde elinde çalışmayan bir backup ile kalabilirsin.

3. Kernel parametreleri konusunda Oracle sitesinde önerilen ayarları kullanmalısın. Eğer aksi bir durum yoksa bu ayarlar üzerinden gitmen iyi olacaktır. Burada bir parametre değiştireceksen muhakkak öncesinde Oracle Support sitesinden teyid etmen gerekmektedir. Aksi takdirde sistemde kararsızlıklar oluşabilir. Güncel kernel parametrelerini http://www.oracle.com/pls/db112/homepage  sitesinden bulabilirsin. Ayrıca bu ayarları senin yerine otomatik yapabilecek bir Oracle paketide mevcuttur. Bunu kullanmak istersen http://www.oracle.com/technetwork/server-storage/linux/downloads/sles11-099661.html  sitesinden incelemerde bulunabilirsin. Bu paketleri kurduğunda sistem Oracle kurulumu için otomatik olarak hazır hale gelecek sen sadece oluğ olmadığını kontrol edebilirsin. Yine kurulum ile ilgili yazmış olduğum makaleden de yararlanabilirsin ancak kesinlikle oradaki parametreleri Oracle sistesinden teyid etmen gerekir. Çünkü ben yazdıktan sonra bir parametre değişmiş olabilir. http://www.koraykey.com/?p=1971

4. Oracle için bellek kullanımını oracle tarafından otomatik yönetimi senin için daha iyi olacaktır. Bu şekilde ayarladığında sistem kendisi ihtiyacına göre SGA ve PGA boyutlarını ayarlayacaktır. Bunun içinde kurulum aşamasında "Automatic Memory Management" kullanmalı sadece oracle için atayacağın toplam bellek boyutunu "Memory Target" olarak atamalısın bu değerine işletim sistemine yetecek kadar bir bellek ayarladıktan sonra kalanını oracle için atayabilirsin. Kabaca 1/3 işletim sistemi 2/3 oracle gibi hesaplayabilirsin. Tabiki bu durum veritabanına bağlanacak session sayısına göre de düzenlenmelidir. Oracle her session için işletim sistemi tarafında 4 KB kadar bir bellek kullanımı yapar. Tablespace boyutları ve yerlelimleri için kurulum aşamasında Oracle Managed File (OMF) seçebilirsin. Bu seçimi yaptığında tüm dosya yönetimi senin elle belirlemene gerek kalmadan Oracle kendi yapar. Ayrıca disk konusu önemlidir. Eğer bir storage varsa ortamda senin çok düşünecek bir durumun yok. Ancak yerel disklerde duracaksa data Oracle disklerini ayrı tutmakta fayda olabilir.

5. Tüm bunların sonunda işlemleri tamamladığında "Invalid Object" ler olacaktır. Bunlarıda sorgulayıp "Compile" etmelisin. Sorgulama için aşağıdaki sorguyu veritabanında çalıştırabilirsin.

select * from dba_objects where STATUS='INVALID';

Bu sorgu sonucunda invalid objeleri compile ederek çalışır duruma getirebilirsin.

Birde Oracle 11g "Row Moment" parametresi ile ilgili bir hata verebilir. Bunu verdiğinde

alter table mytable enable row movement;

komutu ile açık hale getirebilirsin.

Yine bir sorun olursa elimden geleni yaparım.

Teşekkürler
Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/11/2013 21:56

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Koray Hocam ilgine çok teşekkür ederim. Kısaca

1 - Suan Çaluışan mevcut sistemde Oracle ; /opt/oracle/product/10.2/db_1 Klasöründe kurulu ben 11g kuracağım için haliyle 10.2 olan yer 11.2 olacak tabiki sizin bahsettiğiniz yol bu ise yani ben doğru anlamış isem

2 - Hocam yedeği putty ile bağlanıp localden aldım hem exp ile aldım hemde expdp ile ancak dıkkatımı çeken sey exp ile aldığım ye3degın boyutu 6.5 gb expdp ile aldığım yedek 4.5 gb gıbı bır boyut farkı oluştu ayrıca yedek alırken expdp user/passw@database dumpfile=YEDEK.dmp logfile=yedek.log FULL=Y komutu ile aldım aldığım yedek dosyasını da /opt/oracle/product/10.2/db_1/rdbms/log yoluna kayıt etmıstı ordan başka bır pc ye kopyaladım. yedegı yarın sabah tavsıyenıze uyup hemen bır wındows ısletım sıstemıne kurup ımport edecegım eger zaten sorunsuz calısır yada ımport ederse problem yok demektır.

3 - İşin doğrusunu söylemek gerekirse kernel parametreleri ni oracle kendisinin yapması harika bir sey ama tabıkı nasıl yapıldığını bılmek gerek 🙂 ben ılgılı tool ve rpm ı ındırımdı ancak nasıl olacak nasıl yukleyecegım bu konuda cahılım dıyebılırız 🙂

Gönderildi : 04/11/2013 01:14

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhaba;

expdp yeni yöntem ve daha çok sıkıştırma yaptığı için boyut küçük. Yedek testini Windows sunucuda yapmamalısın yine bir Linux kurup platform değiştirmeden yaparsan daha sağlıklı olur.

Kurulum ile ilgili oracle dökümanlarını takip etmeni öneririm.

Bu arada neden SuSe Linux tercihi var ? Bir uygulama mı çalışıyor. Linux işletim sistemi olarak Oracle Enterprise Linux veya Red Hat Enterprise Linux'da tercih edilebilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/11/2013 01:39

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Koray hocam çok teşekkür ederim cevaplarınızla sistemim bugün sorunsuz bir şekilde çalışıyor çok teşekkürler önce size sonra çözümpark grubuna

Gönderildi : 06/11/2013 13:03

Paylaş: