Forum

Dump dosyası nasıl ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dump dosyası nasıl açılır ?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,392 Görüntüleme
(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Hastane Otomasyon programında veritabanı yedeklerimiz dump şeklinde kaydediliyor. Daha sonra sıkıştırılıp DVD'ye yazılıyor.

Bu dump dosyasını nasıl açıp inceleyebilirim ?

Gönderildi : 03/05/2011 12:25

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba Arkadaşlar,

Hastane Otomasyon programında veritabanı yedeklerimiz dump şeklinde kaydediliyor. Daha sonra sıkıştırılıp DVD'ye yazılıyor.

açıp inceleyemezsin hocam 

baska bir makinaya veritabanı kurup onun icine import ederek test edebilirsin anca 

Gönderildi : 03/05/2011 12:36

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Merhaba Arkadaşlar,

İki metotla dump dosyaların içini görebilirsin.

1. Aşağıdaki komut ile(show=y ve log=log_dosyası_adı) export dosyasındaki tüm objelerin DDL işlemlerini bir log dosyasına yazabilir ve text formatında açıp görebilirsin. Bu import işleminde herhangi bir işlem olmaz, sadece log dosyası oluşturulur...

imp user/password file=filename.dmp fromuser=x touser=y show=y log=log_dosyası_adı.log

2. Eğer lisanslı olarak TOAD kullanıyorsan, "File Browser" ile export dump dosyasının içerisini görebilirsin. Üsttekinden daha iyidir, dump dosyasının içinde ne var ne yok görürsün.

Gönderildi : 03/05/2011 16:30

(@hakan_gunduz)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam cevabınız için teşekkür ederim.

Lisanslı Toad kullanıyorum ve şu yolu denedim.(Database-Export-Export File Browser) 'dan .dmp dosyasını seçip export yapmaya çalıştım.Fakat export sırasında 346.187% oranında kalıyor,3-4 saattir bekliyorum hiçbir ilerleme yok. Dosyanın boyutu 40 GB. 
Çıkarma işlemini tamamlaması ne kadar sürebilir ?

Gönderildi : 04/05/2011 17:22

(@ugurinal)
Gönderiler: 145
Estimable Member

Muhtemelen hiç çıkmayacak. 2GB üzerinde dump ve  trace dosyalarda açarken sıkıntı var diye biliyorum-- eğer mkpipe yapılandırması yapmadıysan--. Bence  o zaman ilk yolu deneyip log dosyası içerisinden ne olduğuna bakabilirsin.

Eğer illede Toad'dan bakıcam dosyaya ve mkpipe nasıl yapılır diye sorarsan, 2GB üzeri boyutta trace dosyalarında tkrpof ile analizinden biliyorum, ancak dump dosyada yermi denemen lazım. mkpipe konusu için blog yazıma bakabilirsin 29 Nisan tarihli...

Gönderildi : 04/05/2011 17:32

Paylaş: