Forum

Oracle Lisans ?

Bildirimler
Hepsini Temizle

Oracle Lisans ?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,773 Görüntüleme
(@Acemi)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Çok basit bir sorum olacak. Oracle 11g' yi indirip bilgisayarıma kurdum. Ne kurarken şifre istedi, ne de çalıştırırken. Hiç bir yerinde deneme sürümü falan da yazmıyor. Kurarken Enterprise kurulumunu seçtim. Sorunsuzca kuruldu.

Bu şekilde mi kuruluyor acaba ? Kurarken lisans numarası istemiyor mu ? Lisans numarası girmeden kurduğum bilgisayarımda, eğitim amaçlı olarak çalışacağım, 1-2 ay sonra demo süreniz doldu falan der mi ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/04/2010 13:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Oracle lisanslama modelinde böyle bir uygulama söz konusu değil, direkt satın alıyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Yani kurarken lisans key isteme gibi bir durum olmuyor, support gerektiğinde lisanslı iseniz bir ID 'niz oluyor, bu ID ile diğer uygulamalardan faydalanıyorsunuz. Şu anda indirdiğiniz ile çalışmalar yapabilirsiniz, ama üzerinde application koşturmak istiyorsanız, lisanslamanız gerekir.

Gönderildi : 16/04/2010 14:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Demo ürün haricinde yasal ürün alsanız bile cal ekleme olayı etik oalrak ayarlanmış.Biz 10 versiyonunu kullanıyoruz lisansı alınca parasını veriyoruz sadece elimizde bege oluyor sistemde bir yükleme yapılmıyor.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/04/2010 15:36

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Evt test amaçlı istediğiniz sürümü kurup kullanabilirsiniz, ticari amaçlı bir durum varsa lisans almak durumundasınız.

Gönderildi : 16/04/2010 15:51

(@vmcode)
Gönderiler: 32
Eminent Member

Aynen durum öyle Oracle.com'a üye iseniz istediğin uygulamasını download edip kuruyorsunuz. Hatta Hiç bir Oracle uygulaması BSA üzerinden denetlenmiyor. 

Oracle Türkiye ile bukonu bende ilk defa sorduğumuz da Cevap şu şekilde olmuştu aktivasyon- key girme gibi kavramlara kafa yormuyoruz demiştiler.

Oldukçada haklılar ayrıca Oracle'dan destek almadan kullanabiliyorsan zaten sende bir cevher vardır. Kesinlike 🙂

Gönderildi : 20/05/2010 01:03

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Adamlar tamamen kullanıcı insiyatifine bırakmış.Doğrusu böyle bir veritabanı kullanıyor bir uygulam çalıştırıyorsanız işinizi görüyor size avantaj sağlıyor demektir.Zaten piyasa üzerinde adam gibi çalışan firmalarda ürünlerini kullandıkları firmaların ürünlerinin bedelini ödemelidir.Bu davranışından dolayı Oracle gerçekten Taktire değer bir hareket gösteriyor.Ben bunu duyunca ilk olarak şaşırmıştım sonraq helal olsun dedim adamlara 10 kişilik lisans aldım direk 9 kişinin kullandığı sistem için.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/05/2010 01:19

Paylaş: