Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Office 365'e bağlanmaya çalıştığımızda Outlook sürekli olarak parola istiyor

15 Yazılar
6 Üyeler
8 Likes
8,557 Görüntüleme
(@ozgur)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Sorun pop3 ile ilgili herhalde ama nasıl çözülecek acaba?
(domain yapısı yok, Outlook/Office365 kullanılıyor, mailler pop3)

Outlook açılınca parola soruyor ama kabul etmiyor (webden açılıyor)

image

Es geçip outlook açıldıktan sonra gönder/al yapınca şu hatayı veriyor:

Gelen posta sunucusunda (POP3) oturum açılıyor: E-posta sunucunuz oturum açmanızı engelledi. Hesap Ayarları'nda bu hesaba yönelik kullanıcı adınızı ve parolanızı doğrulayın.  Sunucu yanıtı: -ERR Logon failure: unknown user name or bad password.

Global bir sorun mu var??

Üstatların desteğini bekliyoruz.
İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/06/2022 13:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/exchange-onlinea-basic-auth-ile-baglanma-donemi-sona-eriyor/

Maden o365 niçin pop kullanıyorsunuz ki.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2022 13:53

(@ozgur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Kesinlikle pop3 kullanılmasını ben de tasvip etmiyorum,

ama yapısallıktan dolayı öyle kullanılıyor (bir mail adresinin birden fazla kullanıcıda kurulu olması, exchange olarak kurulduğunda biri maili okuyunca diğerinde de okundu görülüyor) .

https://www.cozumpark.com/exchange-onlinea-basic-auth-ile-baglanma-donemi-sona-eriyor/

linkini de incelemiştim, yönetim merkezinden "Diag: Enable Basic Auth in EXO" i çalıştırdım ama herhangi bir sorun yok dedi 🙁

Gönderildi : 16/06/2022 14:16

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

@ozgur Selam,

bu diagnostic sonucu sonrasın pop3 protokolünü seçip basic auth için gelen engeli ileri bir tarihe ötelemesini sağlayacaksınız. Yani diag sonuç verince ek bir işlem daha var.

Bunun yanı sıra Azure AD üzerinde Güvenlik menüsünde Risky users diye bir başlık var. Söz konusu kullanıcı hesabı burada listeleniyorsa buradan kaldırıp bir süre sonra oturum açmayı deneyebilirsiniz.

Ek olarak hem şüpheli işlemleri gözden geçirmek hem de oturum açma hatalarının daha fazla detayına hakim olmak için yine Azure AD üzerinden sign in logs (oturum açma günlükleri) menüsünde bu kullanıcının son oturum açmalarına bakın. Hatalı oturum açmaların detayına girdiğinizde daha belirgin bir ipucu yakalayabilirsiniz.

Örn: belki POP protokolü kapalı belki de kullanıcı riskli olarak işaretlenip kısıtlanmıştır.

İyi çalışmalar.

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 16/06/2022 14:32

(@ozgur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfuntech,
cevap için teşekkür ederim, deneyeceğim.

Sormak istediğim bir husus var:
Basic Auth belirli bir süre sonra sona erecek,
Modern Auth, pop3 maillerde nasıl bir etkisi olur?

Mesela kullanıcı tarafında bir defaya mahsus bir işlem gerekir, sonrasında normal olarak kullanabilr mi?

İyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 16/06/2022 14:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Temel olarak fikir ve uygulamada yenilenmek gerekli.
Modern auth ile pop3 olmaz mı olur ancak ek gereklilikleri ve sorunları olur ki pop3 zaten global yetersizlikleri ve kendi ölçütünde sorunları, handikapları olan eski! bir yöntem olduğundan bunlarda azalma değil artış olur. Gelecek yıllarda da bazı servis'ler pop'u tamamen kapatma kararı alabilir imap'i temel düzey tutabilir bu ihtimal yüksek. Siz ise sadece okunabilirlik şartlarından bunda kalırsanız verimli yapıda kalamazsınız, helpdesk zaman kayıplarınız yani maliyetleriniz yüksek olur. 
Olur; modern auth da zaten bir kişinin birden fazla cihazı olabiliyor global güncel akış bu şekilde yani sync hazırlıkları yapılmış fakat Tayfun bey niye Azure AD loglarından bahsetti işte o temel argümanlarla OS tarafında iş sadece mail client'da sync ile bitmiyor. 
Modern auth uygulamada MFA demektir bir süre sonra farklı account'larda bu süreci kullanıcıların rahat yapabilmesini nasıl sağlayabileceğinizi değerlendirin.
Geçenlerde Intune da Windows hello ve MFA ilgisinde baştan dikkat etmediğimiz bir policy'nin sonuçlarını birkaç gün temizlemekle geçirdik mesela. Web de çok büyük firmaların da çalışan yeterlilik seviyeleri hazır olmadığından bizlere göre çok basit bu MFA süreçlerin geçişi ve uygulamasında zorluklar yaşadıklarıyla karşılaşıyorum.
Yani yeni bir hizmeti adapte etmek istediğinizde geçmiş alışkanlıklarla oluşturulmuş eski sistemlerde sizde zorlanacak belki de çakılacaksınız. 
Bizde farklı süreçlerde benzer şeyleri yaşamıyor değiliz basic anlayış adı üstünde basit aslında herkesin tek bir eimza'sı olabilir, tek bir account'u olabilir vs vs. Group account diye birşey yok malumunuz biz de müşterilerimize ilgili, ilgisiz bu tip durumlarda geçmiş organizasyonlarını unutmalarını mevcuda göre düzenlenmeleri gerektiğini zorlasa da anlatmaya çalışıyoruz. Bilinir Group ihtiyaçları yok mu tabi ki var zaten o yüzden de oturmuş çözümlerin mail groups, journaling, routing gibi sağlarları var geçmişten beri. public pop ile uğraşmaktansa kurgulamanız gereken alan burası yani.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2022 11:55

(@ozgur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Bu arada dün Microsoft a ticket açıldı durumla ilgili (henüz geri dönüş sağlanmadı)
ama sanırım pop3 leri kapatmaya başlamış Microsoft.

O nedenle exchange yapısına bir an önce dönmeye çalışıyoruz.

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/06/2022 12:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Tamamen kapattıklarını sanmıyorum maillerimden bulletin kontrolünden çıkmadı ama bilemiyorum. Daha önce bunu yayınlamışlardı.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/exchange/clients-and-mobile-in-exchange-online/deprecation-of-basic-authentication-exchange-online

Gönderildi : 17/06/2022 14:15

(@orhanakkaya)
Gönderiler: 75
Estimable Member

Selamlar

Bugün bizim de bir müşterimiz de pop kurulu olan makinada sorunlar oldu. Sonrasında tekrar düzeldi.

Bir hesabı birden fazla kişi ayrı ayrı okuyalım dediklerin de tıkanıyoruz ama maalesef active sync yapısına geçerek yönlendirme yaparak çözeceğiz.

Gönderildi : 21/06/2022 18:46

(@ozgur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

hafta sonu hızlı bir aksiyon alarak, yeni kullanıcıların yaratılması, mail gönderip alma kurallarının tanımlanması vb işlemlerden sonra active sync e geçiş yaptık biz de mecburen.

Zaten olması gerekeni zorunlu olarak yaptık kısacası...

Gönderildi : 21/06/2022 19:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Geri dönüşler için teşekkürler, benzer sorular oluşmadan referans olabilecektir konu.
Evet ideal senaryo ve satın aldığınız ürünlerin etkin özellik yapısına gerekirse tutorial yazıp paylaşarak geçtiğinizde zaman içerisinde bu sizlere helpdesk taleplerinin düşmesi olarakta yansıyacaktır.

Gönderildi : 21/06/2022 19:34

(@arda-ozmeric)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Merhaba uygulama sürümünü değiştirdiğiniz zaman sorun düzeliyor. Genelde 2016 sürümlerinde yapıyor.

Gönderildi : 23/06/2022 09:08

(@ozgur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@arda-ozmeric 
Bizde her sürümde çalışmadı 🙁
2016 zatyen az var, m365 te de çalışmadı, yani güncel office ama pop3 kullanılıyordu.

Farklı ortamlarda farklı senaryolar oluşuyor demek ki, ama en sağlıklısı daha önce üstatların da belirttiği gibi pop3 ü iptal edip EAS a dönmek..

Gönderildi : 23/06/2022 09:32

(@arda-ozmeric)
Gönderiler: 18
Eminent Member

bizde ki sorun sürüm değiştirince düzeldi fakat dediğiniz gibi farklı senaryolar ortaya çıkabiliyor demek ki. 🙁

Gönderildi : 23/06/2022 09:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Microsoft bu tür değişiklikleri tenant ve client sürümlerine göre belirli kapsamlarda yapıyor. Yani birden tüm müşteri ve sürümler için yapmıyor. Ancak sürüm değiştirmek bir çözüm değil, kalıcı çözüm için POP, IMAP' den vaz geçip daha kurumsal bir protokol olan MAPI, Active Sync kullanmak.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/06/2022 09:42

Paylaş: