Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

MacOS Outlook Türkçe Karakter Sorunu hk.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
2,041 Görüntüleme
(@orcun)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

MacOS yeniden kurulum sonrası Outlook uygumalasında türkçe karakter sorunu yaşıyorum. Sorun yalnızca mail içeriğinde mevcut, başlık vb. alanlarda bir problem bulunmuyor. Bu sorunu daha önce yaşayan veya çözümüne dair bilgisi olan var mı? 

ss

Gönderildi : 30/07/2023 13:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33023
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Buradaki ayarları kontrol eder misiniz? Diğer programlarda sorun olmadığını düşünürsek MacOS ile ilgili değildir diye düşünüyorum.

https://www.howtogeek.com/403137/how-to-change-the-character-encoding-in-outlook/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2023 13:47

(@orcun)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner ilginiz için teşekkür ederim Hakan Bey.

Maalesef bu ayarlar MacOS Outlook uygulamasında bulunmuyor. Mailler webmail tarafında ve mobil appte sorunsuz gözüküyor. Daha önce Mac tarafında da sorunsuzdu. İşletim sistemini yeniden kurduktan sonra maalesef bu hata başladı. İşin ilginç tarafı yalnızca mail içeriğinde hata mevcut. Ayrıca şu an test ettim kendime mail gönderdiğimde mail içeriğindeki türkçe karakter sorunsuz okunuyor fakat farklı bir eposta adresinden mail geldiğinde içerikteki türkçe karakterler sorunlu.

Gönderildi : 30/07/2023 14:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Hakan abinin verdiği gibi Outlook içeriğinde ki karakter sorunları encoding ayarlarıyla ilgili tamamen fakat macos da ayarlar nerede onu bilmiyoruz sürümünüze göre onu araştırmalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2023 20:40

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende Mac var ama yarın bakarım artık.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2023 21:56

(@orcun)
Active Member
Konu başlatıcı

Maalesef herhangi bir çözüm bulamadım fakat yeni bir şey fark ettim. Şu an Outlook üzerinde 3 adet eposta açık durumda. 2sinde türkçe karakter sorunu mevcutken 1 hesapta herhangi bir sorun bulunmuyor. 

Gönderildi : 31/07/2023 19:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, normalde Microsoft support sayfalarında şöyle bir yönlendirme var;

• From the main toolbar, select Outlook.
  • Select Preferences, and then select Composing.
  • Click to select the Preferred encoding for new messages check box.
  • Select your encoding preference from the dropdown menu.

Ancak bu muhtemel ilgili outlook programın onprem exchange e bağlı olduğu durumlarda ortaya çıkıyor.

Alternatif şöyle bir şey buldum bir kontrol edin isterseniz.

Yeni bir mail düzenleme ekranında sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın Options kısa yolunu menüye ekledim sonra oradan dil ayarlarını açtım, siz bir açın bakalım sizde de Türkçe mi?

SNAG 1331

Birde yine mail düzenleme ekranında iken format altında karakterler ile ilgili bir bölüm var belki orada bir ayar değişmiş olabilir.

Gönderildi : 31/07/2023 21:42

(@orcun)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner encode ayarları gözükmüyor maalesef fakat diğer seçenek Türkçe seçili durumda. 

Google üzerindeki neredeyse her şeyi denedim (çoğu sürüm farklılığından olsa gerek seçenekler bulunmuyor) fakat çözülmedi. Bazı gelen maillerde türkçe karakter sorunu yokken bazılarında mevcut.  

Geçici olarak yerleşik mail uygulamasını kullanmaya karar verdim. İlginiz için çok teşekkür ederim. @ibrahimyildiz @hakanuzuner

Gönderildi : 03/08/2023 23:54

Paylaş: