Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Online Mail Raporlaması Hak.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
417 Görüntüleme
(@emrecapan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir posta kutusundan gönderilen maillerin durumu ile ilgili haftalık rapor almak istiyoruz. 

Gönderilen maillerin başlığı sabit, fakat alıcılar değişiyor. Raporun içeriği; Gönderilen mailler ile bu maillerin ulaşıp ulaşmadığı ve hata alındıysa hata içeriği. Hata içeriği Exchange tarafından posta kutumuza döndürülüyor hali hazırda.

Böyle bir raporlama nasıl yapılabilir sizce? Haftalık olarak düzenli rapor alınamasa bile, Power Automate ile mail gönderildiği zaman ve gönderildikten sonra hata alındıysa bunu bir listeye veya Excel'e işletebilme şansım olabilir mi. Power Automate bunu sağlayabilir mi?

Çok teşekkürler.

Gönderildi : 02/03/2023 12:07

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

Merhaba Emre Bey,

bu tarz raporlar için en iyi dahili kaynak message trace sonuçları. İstediğiniz parametreler ile bir sorgu yaptıktan sonra csv dosyası olarak bir Extended report çıktısı alabilirsiniz. Aslında istediğiniz tüm parametreler (sender, subject, status, events) bu raporda yer amakta. 

image

Ayrıca exchange message trace'i powershell ile de alabilirsiniz. Böylece otomatize edebileceğiniz bir script hazırlamak da mümkün.

Fakat ben Power Automate üzerinde hazır bir template göremedim.

https://learn.microsoft.com/en-us/powershell/module/exchange/get-messagetrace?view=exchange-ps

https://community.spiceworks.com/how_to/17736-run-powershell-scripts-from-task-scheduler

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 02/03/2023 13:32

(@emrecapan)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Bey,

Elbette, oradan raporu manuel olarak alabiliyoruz. Powershell script ile otomatize edilebilir dediğiniz gibi.

Periyodik olarak yazılan script çalışabilir, fakat scripti çalıştırırken 2 faktörü otomatik olarak nasıl geçebilir acaba?

Bu ileti 1 yıl önce Emre ÇAPAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 02/03/2023 13:57

Paylaş: