Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 365 - Microsoft tarafından 45 gündür çözülemeyen bağlantı sorunu

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,180 Görüntüleme
(@YusufYilmaz)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2013 ocak ayından bu yana Office 365 kullanıcısıyız. Şirketimizde 7 adet P2 paketi altında exchange server hizmeti alıyoruz.

Yaklaşık 2 ay öncesine kadar sorunsuz mükemmel herşeyi ile dört dörtlük bir hizmet alıyorduk. Yiğidi öldür hakkını yeme, maliyet performans karşılaştırması yapıldığında office 365 mükemmel ötesi bir Microsoft hizmetidir, insanlığa armağanıdır.

365 hesaplarımız, 5 adet office ev iş 2010 lisansı ve 2 adet office ev ve iş 2013 lisansı altında çalışıyor.

Şirketimizde 50 mbit fiber internet hattı kullanmaktadır.

Tüm bilgisayarlarımız hp pro serisi allinone pc, ilk günden itibaren windows 8.1 pro yüklü ve Norton 360 koruması altındadır. Ayrıca en son güncelleştirmeler otomatik olarak hem işletim sistemi hem office tarafında alınmış durumdadır.

2 ay önce outlook 2010 64 bit kullanıcılarında bir sorun başgösterdi o gün bugündür sorun devam ediyor. Microsoft destek ekibi ile birlikte onlarca yönerge uygulamamıza rağmen çözüm sağlanamadı.

Sorun şu: Outlook 2010 gün içinde aniden office 365 exchange bağlantısını koparıyor ve tüm mail akışı duruyor. Bunu üstelik bir kezde yapmıyor, gün içinde aynı kullanıcıda 4-5 kez tekrarlıyor.
Aslında tam bir kopma değil. System tray iconda outlook simgesinin yanında bir kum saati ve ikonun üzerine geldiğimizde "Sunucudan veri almaya çalışıyor" yazısı beliriyor ama outlook statusta "mixrosoft exchange ile çevrimiçi bağlantı gerçekleştirildi" yazmaya devam ediyor.  Ve kesinlikle outlook'dan çıkıp - girmeden mail akışı devam etmiyor.

Sorunu çözmek için bu 45 gün içinde microsoft destek ekibi ile hemen hemen herşeyi denedik.

Outlook Kaldırma / Tekrar yükleme
Profil Sıfırlama
Norton 360 Tam Kaldırma / Devre dışı bırakma
Network bağlantı testleri vs...

Çok ilginç bir olay ki bu sorun outlook 2013 kullanıcılarında yaşanmıyor. Aniden 2010 kullanıcılarını vurdu.

Son geldiğimiz noktada gördüğümüz ilginç bir detay oldu. Bunu Microsoft destek görevlisi de gördü ve çok şaşırdı.
Outlook 2013 kullanıcısı exchange ile bağlantı kurduğunda birden fazla Microsoft name server bağlantısı gerçekleştiriyor. Ve bağlantı halindeyken sık sık ip/nameserver değiştiriyor ve haliyle sunucu ile daima online kalıyor.
Fakat Outlook 2010 bağlantısını incelediğimizde exchange bağlantısı kurulduğu andan itibaren sadece tek bir nameserver bağlantısı kuruyor ve tüm mail akışı bu bağlantı üzerinden devam ediyor ve asla nameserver değişikliği yapmıyor.

Bu Tespiti hangi uygulamaların nerelere ve hangi ip adreslerine bağlantısını görebildiğimiz netbalancer programı ile yaptım.

Bu sorun / konu hakkında fikirlerinizi çok merak ediyorum, şimdiden buraya kadar okuduysanız bile teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 26/11/2014 02:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Baya bir işlem denemişsiniz aslında öneri olarak pek bir şey kalmamış öncelikle ayrı paketleriniz var. Aynı paket özelliklerine sahip farklı kullanıcıda bu işlem oluyor mu? Sorun sadece bu bilgisayarı kullanan kişinin bilgisayarında mı? Farklı bir internet hattınız var ise eğer buradan deneme yaptınız mı? Bende de bu işlem çok nadir oluyor 85 kullanıcı var. Fakat bu sorun internet yoğunluğundan oluyordu özellikle sabahları ve pazartesi günleri. Fiber internete geçiş yaptık internetteki dar boğaz kalktı şu an aynı durum yok.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/11/2014 12:48

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Baya bir işlem denemişsiniz aslında öneri olarak pek bir şey kalmamış öncelikle ayrı paketleriniz var. Aynı paket özelliklerine sahip farklı kullanıcıda bu işlem oluyor mu? Sorun sadece bu bilgisayarı kullanan kişinin bilgisayarında mı? Farklı bir internet hattınız var ise eğer buradan deneme yaptınız mı? Bende de bu işlem çok nadir oluyor 85 kullanıcı var. Fakat bu sorun internet yoğunluğundan oluyordu özellikle sabahları ve pazartesi günleri. Fiber internete geçiş yaptık internetteki dar boğaz kalktı şu an aynı durum yok.

Rıza Bey merhaba,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

Ayrı paketlerimiz yok. Tüm kullanıcılarımız Exchange Online Plan 2 kullanıyor. 
Sadece bilgisayarlarda kurulu olan ofis paketlerimiz ayrı. 
Sorun sadece outlook 2010 kullanıcılarında yaşanıyor.
Outlook 2013 kullanıcılarında en ufak bir sorun yaşanmadığı için bağlantı yoğunluğu veya ağ / pc ile ilgili bir sorun olmadığına inanıyorum.

Gönderildi : 26/11/2014 13:59

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Office 365 için office 2010'a güncelleme / yama gerekiyor.

Bakın burada görüldüğü gibi outlook 2013'ün office 365 bağlantısı sürekli yenileniyor ve birden fazla farklı MS IP adresine bağlanıyor.

ama aşağıdaki görüleceği üzere Outlook 2010 ise hep aynı MS IP'lerine bağlanıyor  hiç değişmiyor, farklı IP almıyor. Pc'yi kapatıp açsam bile.

Gönderildi : 26/11/2014 14:20

(@www-rizasahan-com)
_

Bende dediğim gibi ofis 2010 olanlar var fakat ofis 2010 olanlarda windows ve ofis 2010 sp güncellemeleri tam değilse mail kurulumu bile tamamlanamıyordu. Tüm güncellemelerden sonra bir sorun yaşamadım. Windows Olay günlüğünde bunla ilgili bir log var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/11/2014 17:01

(@www-rizasahan-com)
_

Ayrıca temiz sanal boş makina kurup tüm updateleri yapıp ofis 2010 kurup tüm güncellemeleri yapıp, ofis 365 hesabını eklemeyi denediniz mi?

Gönderildi : 26/11/2014 17:22

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Bende dediğim gibi ofis 2010 olanlar var fakat ofis 2010 olanlarda windows ve ofis 2010 sp güncellemeleri tam değilse mail kurulumu bile tamamlanamıyordu. Tüm güncellemelerden sonra bir sorun yaşamadım. Windows Olay günlüğünde bunla ilgili bir log var mı?

olay günlüğünde bu sorunla ilgili bir kayda rastlamadım ama,
Bütün bilgisayarlarımızın olay günlüğüne ortak bir sorun var bizim yaşadığımız sorunla ilgili mi değil mi bilmiyorum detayı da şöyle,
Ayrıca bununla ilgili de bir çözüm olmadığını öğrendim...

Kaynak: Schannel
Olay Kimliği: 36888

Detayı: Önemli uyarı oluşturuldu ve uzak bitiş noktasına gönderildi. Bu durum bağlantının sonlandırılmasına neden olabilir. TLS protokolü tanımlı önemli hata kodu: 10. Windows SChannel hata durumu: 10.

Gönderildi : 26/11/2014 18:01

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member

Arkadaşlar bu sorun bende de son 20 gündür yaşanmakta, Outlook 2010 32 bit makinelerde yaşanmakta, toplamda 27 kullanıcım var, 2 kullanıcım etkileniyor bu durumdan.

Giden kutusunda mail bekliyor, gönderim alım duruyor, internet sorunu yok o anda Outlook kapat-aç ancak o şekilde düzeliyor.

Windows 7 üzerinde Office 2010 kurulu ve update ler full durumda. AV olarak Node 32 kullanıyorum.

Outlook 2013 lerin birden fazla bağlantı yaptığına rastlamadım, Mailbox, Takvim, Public Folder bağlantıları var ama biri koptuğunda diğerine hızlı bir geçiş söz konusu, outlook 2010 bu değişikliği yapamıyor. Ayrıca internet 100 mbps Türksat, 50 mbps Telekom dar boğaz durumu da yok yani.  

Gönderildi : 27/11/2014 02:01

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Deniz,

Sadece Outlook 2010'un etkilendiği bu bağlantı sorunu ile ilgili Microsoft tarafından bir güncelleme çıkmasını umut etmekten başka bir seçenek yok.

Sizden bir konuda bilgi almak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim,

Outlook  2010 kurulu ve sorun yaşanan bilgisayarın olay görüntüleyicisinde schannel 36888 olay girdisi var mı?

Gönderildi : 27/11/2014 15:04

(@www-rizasahan-com)
_

Bahsettiğiniz hata farklı bir hata bununla ilgili zaten en son güncelleme paketinde güncelleme gelmişti. Siz dediğimi denediniz mi? Sade bir makinaya kurulum yapıp güncellemeleri yapınca, Ofis 2010 32 bit kurup durum gözlemlemesi yaptınız mı?

Gönderildi : 27/11/2014 17:43

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member

Merhaba Deniz,

Sadece Outlook 2010'un etkilendiği bu bağlantı sorunu ile ilgili Microsoft tarafından bir güncelleme çıkmasını umut etmekten başka bir seçenek yok.

Outlook  2010 kurulu ve sorun yaşanan bilgisayarın olay görüntüleyicisinde schannel 36888 olay girdisi var mı?

Merhaba, 

36888 numaralı bir girdiye rastlamadım. ben konuyu microsoft ile konuştuğum da bana 449862_intl_i386_zip.exe isminde bir hotfix gönderdi bunları sorun yaşayan makinelere kur dedi. sorun yaşayan makine de çalıştırdım zaten yüklü uyarısı aldım yani kurulum yapamadım. o sebepten hotfix işe yarıyor diyemeyeceğim.

Gönderildi : 27/11/2014 18:03

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğiniz hata farklı bir hata bununla ilgili zaten en son güncelleme paketinde güncelleme gelmişti. Siz dediğimi denediniz mi? Sade bir makinaya kurulum yapıp güncellemeleri yapınca, Ofis 2010 32 bit kurup durum gözlemlemesi yaptınız mı?

Rıza Bey merhaba,

Microsoft tarafından uyguladığımız yönergelerden biri de 32 bit'i kaldırıp 64 bit kurulum yapmaktı. 64 Bit kurulum yapılması gerektiğini Microsoft teknisyeni belirtmişti.

Bugün sorun yaşanan pc'de yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturdum. Outlook da sıfırdan profil oluşturdum 3.2 GB mail senkronizasyonu başladı fakat yaklaşık 10 dk sonra bahsi geçen sorun başgösterdi ve sunucu iletişimi kapandı.

Sadece sizin üzerinde durduğunuz temiz bir Windows ve Office yüklemesi denemesini henüz yapamadım en kısa sürede de bunu deneyeceğim. 

Gönderildi : 27/11/2014 18:08

(@YusufYilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Deniz,

Merhaba, 

36888 numaralı bir girdiye rastlamadım. ben konuyu microsoft ile konuştuğum da bana 449862_intl_i386_zip.exe isminde bir hotfix gönderdi bunları sorun yaşayan makinelere kur dedi. sorun yaşayan makine de çalıştırdım zaten yüklü uyarısı aldım yani kurulum yapamadım. o sebepten hotfix işe yarıyor diyemeyeceğim.

Evet banada bu hotfix gönderildi aynen bende de "zaten yüklü" uyarısı verdi kurulmadı. 

Gönderildi : 27/11/2014 18:10

Paylaş: