Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 365 Mail Problemi Hk

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,094 Görüntüleme
(@akinflow34)
Gönderiler: 54
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar

Şirket içerisinde kullandığımız CRM,SAP vb tüm sistemler üzerinden mail gönderimi yapamıyoruz. İlgili platformların kullanmış olduğu mail adreslerini 365 üzerinden kontrol ettiğimizde SMTP Authenticated tiki işaretli durumda gözüküyor ancak buna rağmen herhangi bir şekilde mail gönderimi yapamıyoruz 2023 itibariyle. En son araya local bir SMTP server kurulumu gerçekleştirmiştik ancak o da problem çıkardı.  Şu an aklıma gelen tek yöntem xxxx.com domainine bir mail.xxxx.com gibi bir subdomain ekleyip bir zimbra sunucusu kurup sap ve crm maillerini bu subdomainden açıp zimbra serverdan  çıkarmak ancak onda da emin olamıyorum. 

Bu konunun nasıl çözüleceği hakkında gerçekten en ufak bir fikrim bulunmuyor ve uzun süredir bu iş ile uğraşıyoruz, nasıl çözüldüğüne dair bilgisi olanların tecrübelerinden faydalanmak isterim.

Gönderildi : 15/02/2023 18:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/basic-authentication-kapanisi-icin-guncelleme/

Sunucularınızda TLS, cert vs eksikliğiniz olabilir makaleleri tarayınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2023 18:46

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

Selam Akın Bey,

sorun sadece smtp ile mail göndermek üzerineyse sorununu çözmek için aşağıdaki adımları kontrol etmenizi öneririm.

- Exchange Admin Center>>settings>>mailflow “turn on use of legacy tls…” seçeneğini aktif edin

-Security Defaults veya MFA etkin olmadığından emin olun

-Azure AD>>Guvenlik>>Riskli kullanıcılar menüsünden ilgili hesabın burada listelenmediğinden emin olun.

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 15/02/2023 19:20

(@akinflow34)
Gönderiler: 54
Estimable Member
Konu başlatıcı

@tayfuntech Selamlar Tayfun Hocam

Turn off SMTP AUTH seçeneği tikliydi, tiki kaldırdım şimdi Turn on use of legacy TLS seçeneği ise enable durumdaydı.

MFA kapalı ve Azure'da riskli kullanıcılar arasında gözükmüyor maalesef :/

Gönderildi : 15/02/2023 19:47

(@aykutdeniz)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Merhaba 

365 tarafında bir kuralınız varmıdır buraya takılıyor olabilir. Örnek verecek olursak şirket IP bloğu dışından erişim engelleniyor olabilir. SAP kurulu olan sunucular farklı bir network'de ve farklı bir Ip ile Internete çıkış sağlıyor olabiir mi ? Azure AD tarafında oturum açma günlüklerini de kontrol etmekte fayda var.

Gönderildi : 16/02/2023 11:38

(@aykutdeniz)
Gönderiler: 22
Eminent Member

Akın bey ekstra olarak eğer tls 1.2 versiyondan düşük sistemleriniz varsa turn on use of legacy TLS seçeneği işaretli olmasının yanında smtp server mail adreside değişti bunuda kontrol edebilirsiniz.

• smtp-legacy.office365.com

Gönderildi : 20/02/2023 09:10

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Localde bu tarz uygulamalar, tarayıcılar için hmail kullanıyorum. Tavsiye edebilirim.

Gönderildi : 20/02/2023 12:33

Paylaş: