Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 365-Karşı Tarafta Olmayan Mailbox'ın Uyarısı Gelmemesi

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,148 Görüntüleme
(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar herkese,

365 Exchange olan e-posta hesaplarımızdan, herhangi bir domaindeki olmayan bir maile mail gönderdiğimizde, böyle bir mail hesabı yok uyarısı gelmiyor.

YALNIZCA,

Karşı tarafında, domain'i Microsoft'a bağlı ise, böyle bir mail hesabı bulunamadı hatası ulaşıyor. 

Microsoft'ta olmayan domainlere gönderilen maillerde, "karşı tarafta böyle bir mailbox yok" hatası almak istiyoruz. Nasıl etkinleştirilebilir, veya mümkün mü ? Sıradan mail hizmeti sunan servis sağlayıcılarda da olan bir hizmet.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/03/2022 11:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, siz karşı tarafın NDR mesajını değiştiremezsiniz, karşı tarafta buna benzer bir mesaj veriyordur ama office 365 kadar güzel vermiyordur, o mesajı değiştirme şansınız yok çünkü o mesajı yani NDR' ı karşı sistem üretip size gönderiyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2022 11:25

(@mertoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan bey selamlar,

Sanırım biraz ifade eksikliği yapmışım,

ben gönderdiğim zaman, karşıda böyle bir mail olmadığında bana gelen uyarı mesajını istiyorum. Örneğin, Natro'daki bir mailden gönderdiğimde ve karşı tarafta böyle bir inbox olmadığında bana gelen mesaj bu mesaj şu şekilde, aynı mail adresine 365'den gönderdiğim zaman, karşı taraf 365 olmadığı zaman bu şekilde bir uyarı mesajı gelmiyor.

Yalnızca karşı taraf da microsoft da ise, uyarı mesajı geliyor bana.

This is the mail system at host cluster06-mx07.natrohost.com

I'm sorry to have to inform you that your message could not be delivered to one or more recipients. It's attached below.

<örnek@örnek.com> failed: örnek.com:

550 5.1.1 <örnek@örnek.com>... User unknown

Bu ileti 2 yıl önce Mert ÖZTÜRK tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/03/2022 11:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ben seni doğru anladım ama sen beni anlamadın demek ki, bu mesajı senin sistemin değil karşı taraf oluşturuyor dedim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2022 12:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

https://sozluk.cozumpark.com/bounce
https://sozluk.cozumpark.com/ndr-non-delivery-report

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2022 12:45

(@mertoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan bey selamlar,

Yukarıdaki örnek mailde, karşı taraf Natro'da değil aslında, Exchange Server kullanıyor. Benim mail hostingim Natro, ve Natro bana bu mesajı gönderiyor.

Exchange Server'da olan aynı e-posta adresine, Natro yerine Microsoft 365 Exchange kullanan e-posta'dan mail gönderdiğim zaman, hiç bir Non Delivery Report gelmiyor.

Umarım sorunu tam olarak izah edebilmişimdir 😣 .

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2022 12:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yukarıda başlıkları ekledim bunlar üzerinden araştırarak sistemin nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz. Hakan abi en yalın haliyle cevabı verdi aslında. Siz bunun sizle ilgili veya bir config ile ilgili olabileceğini düşünüyorsunuz fakat bu tip hard ve soft info'ları içeren bounce mesajlar alıcı MTA öncül olarak iki taraflıdır. İki taraf ilgisi sizin de MTA config'iniz yani RFC standartlarına uygunluğu ile ilgili olmasıdır.
Konuyu karışık yazıyorsunuz net anlatsanız bir cümle ile cevap verilebilecek aslında Hakan abi verdi aslında ama neyse 🙂 başta o365 kullandığınız anlaşılıyor şimdi de natro diyorsunuz.
Bounce mail tanımları RFC standartları ile tanımlanır MTA'lar uygunluklarını buna göre yapar yada yapmaz microsoft, google vs bu standartları takip ediyor. Sizin kullandığınız çözüm karşı tarafın standarda uygun gönderdiği NDR mesajı doğru okuyamıyor, yorumlayamıyorsa da sizin burada bunu natro'ya iletmekten başka yapabileceğiniz birşey yok. Yada yaşanıyor bunlar bazı mail filter'lar yine alıcının gönderdiği NDR mesajları doğru okuyamayıp atlıyor burada yazılımın bunu neden yaptığına bakılması lazım siz böyle bir durumdan bahsetmiyorsunuz.
Dah dün ki bir deneyimi paylaşayım natro bu işleri biraz garip yapıyor. Bana dün maili gönderdik sizde sorun var dediler sonra aa hata döndü dediler dedim bana forward et neden olduğunu söyleyeyim. Gönderdiler natro ilginç bir şekilde attachment şeklinde rapor dönmüş ve alakasız şekilde NDR uydurmuş göndericiye. Bu tip durumları natro'ya aktarmaktan veya çözümünüzü değiştirmekten başka yapabileceğiniz bir şey yok, özetle bütçe meselesidir. Özetle global standartlara uygun çalışmıyorlar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2022 13:11

(@mertoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aslında O365 kullanıyoruz, problemi de orada yaşıyoruz İbrahim bey, bir tek yine 365 kullanan bir yere gönderirsek ve orada öyle bir alıcı yoksa hata maili geliyor.

Natro'yu deneme yapmak amaçlı kullanmıştım, ancak dediğiniz gibi, Microsoft karşı tarafın mesajını tam olarak anlamıyor olabilir.

Çok teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2022 13:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Buna sizin yapabileceğiniz birşey yok ben personellere duyurularla devamlı anlatıyorum mailing gönderici-alıcı iki taraflı ve bir birlerinin uyumluluğu ile yürüyen bir süreçtir. Eğitim şart.:)

Gönderildi : 23/03/2022 13:37

(@mertoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

*Bir güncelleme yapayım, konuyu takip eden birisine illaki faydası olur*

25-30 saat önce gönderilip, NDR mesajı gelmeyen maillerin NDR mesajları az önce düştü, Microsoft'ta bir problem vardı sanırım.

Çok teşekkürler,

Düzenleme: Şu anda dün gönderilen yanlış e-postalara gönderildiğinde de, hata mesajı anında gelmeye başladı.

Bu ileti 2 yıl önce Mert ÖZTÜRK tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/03/2022 13:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 23/03/2022 17:08

Paylaş: