Forum

Xiaomi Mi Alot AC23...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Xiaomi Mi Alot AC2350 Router MİWİFİ uygulama bağlantı hatası

10 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
4,707 Görüntüleme
(@yamali53)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba sevgili hocalarım Xiaomi marka AC2350 Router aldım kurulumu yaptım fakat cihazlar modem üzerinden ip aldığından ac2350 router da Dhcp yi kapattım vede ip yi elle verdim fakat bukez routerda Dhcp kapalı olduğudan dolayı telefon üzerinden uygulamasına bağlanamıyorum Routerin akıllı özelliklerini kullanamıyorum! Routerda dhcp yi açık bırakıncada ip de çakışması internette yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşıyorum! bu durumda tavsiyeniz nedir? modemde dhcp yimi kapatayım? modeme bağlı 3 adet daha acces point var bu durumda ne yapmak gerekir teşekkürler.

Gönderildi : 06/10/2021 00:38

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Uygulama cihaza erişmek için muhtemelen "xiaomirouter.local" benzeri bir host adı kullanıyor. Router'a IP verdiğinizi belirtmişsiniz. Uygulama kullanmadan IP adresini bir int. browser'a yazarak ayarlarına erişebilirsiniz. İlla uygulama kullanacaksanız modem'inizin DNS bölümünde elle DNS tanımı yaparak sorunu aşabileceğinizi düşünüyorum.

Bu arada Router'a modemin dağıttığı IP aralığının dışında bir IP adresi verin. Yada o IP adresini exclude edin.

Gönderildi : 06/10/2021 12:18

(@yamali53)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Merhaba hocam modemin ip adresi 192.168.1.1 yeni aldığım routerin orjinal ip si 192.168.31.1 iken bu ipyi değiştirerek 192.168.2.20 yaptım bu şekilde acceslerde ip çakışma sorunu yaşamıyorum. Web arayüzüne ip adresiyle bağlanıyorum fakat söylediğim gibi akıllı uygulamaya bağlanamayınca routerin bir çok özelliğini kullanamıyorum.modeme dns adresi  1.1.1.1  1.0.0.1 bu şekilde yapılı. Sanırım modemden dhcp yi kapatıp sadece acceslerde dhcp açık olmalı ancak o şekilde uygulamaya bağlanacak diye tahmin ediyorum.

Gönderildi : 06/10/2021 12:40

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Modemde DHCP açık kalsın. Router'ı kapatın. Modemde DNS bölümünde Statik DNS tanımı yapacaksınız.

Yani "xiaomirouter.local" 'in IP adresi 192.168.2.20 'dir diye.

Gönderildi : 06/10/2021 12:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Bu tip durumlar da çinli app'lerin erişimleri oldukça kısıtlı olduğundan ana cihaz yani gerekliyse dhcp felan yapmak daha idealdir. Sonuçta bir router almışsınız dhcp rolünü üstlenebilir aynı networkte başka dhcp sağlayıcı da olmamalı. AP'ler router'a transfer edilir. Bu tip durumlarda ortamda tek bir wifi sağlayıcı olması da sinyal temizliğinde iyidir ayrıca modem bridge moda alınabilir yada option'ları kısıtlanabilir bazı cihazlarda NAT-T sorunu yaşanabiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/10/2021 13:02

(@yamali53)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Screenshot 20211006 133134

Gönderen: @resulsoydas

Modemde DHCP açık kalsın. Router'ı kapatın. Modemde DNS bölümünde Statik DNS tanımı yapacaksınız.

Yani "xiaomirouter.local" 'in IP adresi 192.168.2.20 'dir diye.

Hocam modemi ara yüzündeki bu bölümemi girmem gerekiyor routerin ip sini? 

Bu ileti 3 yıl önce mert yılmaz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 06/10/2021 13:37

(@yamali53)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz merhaba hocam haklısınız Çin markaları biraz sıkıntılı Cisco ubiquiti gibi markalardan şaşmamak gerek. modemi ve routeri sıfırdan kurdum ip bloklarını aynı yaptım 192.168.1.1 - 192.168.1.2 uygulamaya bağlandım fakat nette çok fazla yavaşlama oldu.tekrardan eski haline çrvirdim 192.168.1.1- 192.168.2.1 olarak kurdum sorunsuz çalıştı Manuel şekilde kullanacağım ürünü uygulamasını kullanmadan teşekkürler saygılar. 

Gönderildi : 06/10/2021 15:50

(@yamali53)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas hocam güzel bilgileriniz için teşekkürler saygılar. 

Gönderildi : 06/10/2021 15:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Böyle dünyaya böyle çinliler harikadır.:)
Ben Resul arkadaşımdan özellikle çok farklı bir yönden yaklaşmak istedim ilerlenecek bir çözüm ağacı iletti zaten.
Farklı detayda app için dns çözümlemesi bence yeterli olmaz bu çinli app'lerin alayı kendi çin'deki sunucularına bağlanıyor (beyaz eşyaları dahil) kurguyu ona göre yapmazsan uygulama sapıtır normaldir. Kazan kazan yok yani birşeylerden fedakarlık yapmak zorundasın. App yerine ideal basit netw. topolojiyi kurmak daha önemli uzun vade için.
Yavaşlama deyince nedenine odaklanmak lazım bu kadar bilgiyle yorum yapmamız zor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/10/2021 16:04

(@yamali53)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam söylediğiniz gibi çinliler harikadır uzak durmakta fayda var 🙂 işin aslı profesyonel cihazlardan vaz geçmemek. 

Gönderildi : 06/10/2021 16:16

Paylaş: