Forum

VPN bağlantısı hakk...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VPN bağlantısı hakkında

9 Yazılar
4 Üyeler
10 Likes
2,225 Görüntüleme
Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Gönderiler: 96
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Benzer 2 tane teknik problemlerim var. Şöyle ki;

1)

- Şirkete evimde ki modem üzerinden VPN bağlantı yapıyorum. Virüs programının arayüzüne giremiyorum. (farklı internet tarayıcılarda da denedim, bu siteye ulaşamıyor tarzın da hata veriyor.)

- Fakat şirkete mobil telefonum üzerinden VPN bağlantı yapıyorum. Virüs programının arayüzüne girebiliyorum.

Modem ile ilgili bi problem olduğunu düşünüyorum. Modemin güvenlik duvarını kapatıp denedim fakat gene aynı sorun var. Modemin yazılımını da güncelledim. İnternet hizmeti aldığım firmayı aradım fakat bu konuda pek yardımcı olamadılar.

2)

Bu madde de ki problem bana ait değil ama benzer bir problem.

- Evinde ki modem üzerinden şirkete VPN bağlantısı yapamıyor. 

- Cep telefonunun internetine bağlanıp VPN bağlantısı yapabiliyor.

Modemler bi engel tarzında bişey koyuyor sanırım ama çözemedim. Sizin bir çözüm öneriniz var mıdır? Teşekkürler. 

Gönderildi : 06/04/2020 17:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

İkinci soru kolay, genelde VPN ne yazık ki ülkemizde çok sevilmeyen bir teknoloji, o yüzden ISP ler genelde vpn portlarını yasaklıyor, bunun için en temiz yöntem telnet testi yapmanız.

İlk soru ise sanırım sihirli küremize bakıp virüs programının ara yüzünün nerede nasıl bir şey olduğunu tahmin etmeliyiz ama benim küre bu aralar iyi değil siz biraz detay verseniz güzel olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2020 17:21

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

İkinci soru kolay, genelde VPN ne yazık ki ülkemizde çok sevilmeyen bir teknoloji, o yüzden ISP ler genelde vpn portlarını yasaklıyor, bunun için en temiz yöntem telnet testi yapmanız.

İlk soru ise sanırım sihirli küremize bakıp virüs programının ara yüzünün nerede nasıl bir şey olduğunu tahmin etmeliyiz ama benim küre bu aralar iyi değil siz biraz detay verseniz güzel olur.

Eksik olmayın hocam. Yazıyı daha çok uzatıp sıkıcı hale getirmemek için fazla detaya girmek istememiştim fakat sihirli küre şöyle diyor 🙂

Virüs programı sunucuya gömülü (Trend Micro). İnternet tarayıcısından arayüze erişim sağlıyoruz.

Diğer bir husus ise  modem üzerinden VPN yapıp  internet tarayıcısından erişim sağlayamadığım gibi virüs programının bulunduğu sunucuya da rdp yapamıyorum (hatayı gönderiyorum)

Telefon üzerinden bağlanıp gidersem rdp yapılabiliyor.

image

Gönderildi : 06/04/2020 17:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Browser için 80 veya 443, RDP için 3389 telnet testi yapar mısın ve bu sırada şirketindeki firewall' u takip eder misin?

Yani 3g ile firewall dan paket geçiyor ama modem ile geçmiyor ise sorun modemden olabilir, modem olarak ne kullanıyorsun?

Ayrıca tracert komutu ile ilgili ip ye gitmeyi dener misin nerede kesiliyor paket.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2020 18:15

(@HikmetSOYDAM)
Gönderiler: 218
Reputable Member

@atlantisegidek

Benzer sorunları sanki bende yaşadım.

Evlerdeki modemlerin ip adresi, ofis networkunle aynı olabilir mi?

Biz bu sorunu firewall üstünde NAT ile çözdük. Bilginize...

Gönderildi : 06/04/2020 21:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda tek bir sunucu değil tüm sisteme erişmiyor olması gerekir. Tabi sunucuların her biri için ayrı vlan ve ip havuzu yapmadıysa ki sanmıyorum.

Gönderildi : 06/04/2020 21:07

Yiğit Savaş
(@atlantisegidek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan ve Hikmet hocam eksik olmayın söylediğiniz bilgilerden yola çıkarak çözüme ulaştım. Ve nasıl böyle bir durumu görmem diye hayıflanıyorum. Sunucunun ip'si ile evimde bulunan pc'nin ip adresleri aynı olduğundan çakışma söz konusu. Ve pc nin İp'sini değiştirerek erişim sağladım. Saçma geldi ama demek ki VPN bağlantılarda da bu ip mantığına dikkat etmek gerekiyormuş.

Tekrardan teşekkürler.

Gönderildi : 07/04/2020 11:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok iyiymiş, ben sorunun tek sunucuda olduğunu düşündüm hatta Hikmet bey yorum yapınca yok artık dedim ama demek ki Hikmet bey' in söylediği gibi olmuş durum. Neyse çözüm önemli, bende Hikmet beye teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 07/04/2020 12:18

(@dogantopkaya)
Gönderiler: 116
Estimable Member

Ben de aşağıdaki konu başlığıyla aynı problemi geçtiğimiz haftalarda yaşamıştım. Gitmek istediğimiz ip adresi aynı olmasa da aynı blokta bile olması sorun yaratabiliyor. Zaman zaman da evlerinden vpn yapan ve kendi modemleri ip bloğu ile çakışan bu durumlar için sunucu ip bloklarını her zaman alışagelmiş bloklardan uzak tutmak gerekiyor. Kalıcı çözüm bu olsa gerek. 

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/rdp-sorunu-hk/

Gönderildi : 07/04/2020 13:39

Paylaş: